Biżuteria dla mężczyzny — jak dobrać dodatki do stylu
6 mins read

Biżuteria dla mężczyzny — jak dobrać dodatki do stylu

Noszenie biżuterii srebrnej kojarzy się głównie z kobietami. Jednak coraz bardziej popularna jest biżuteria uniseks lub skierowana bezpośrednio dla mężczyzn. Jak dobrać dodatki do każdego stylu, niezależnie od tego, czy jest się wyluzowanym hipsterem, czy odnoszącym międzynarodowe sukcesy biznesmenem?

Biżuteria do garnituru

Nawet na spotkaniach biznesowych mężczyzna może poczuć się wyjątkowo, dobierając odpowiednie dodatki do swojego stylu. W świecie biznesowym bardzo modne są sygnety zwyczajowo noszone na małym palcu. Zachodnie uczelnie często obdarowują swoich absolwentów srebrnymi sygnetami z herbem szkoły. Modne są także sygnety robione na zamówienie. Powinno się unikać sygnetów z dużymi kamieniami szlachetnymi na rzecz tych bardziej klasycznych z grawerem. Warto pamiętać, że sygnety często nosiły grawer herbu danego rodu i służyły za pieczęć, używaną, chociażby do lakowania listów.

Również przy wybieraniu obrączek ślubnych nie trzeba trzymać się zasady, że para młoda musi mieć identyczne obrączki. Kobiety zdecydowanie wolą delikatniejsze obrączki, często grawerowane lub zdobione małymi diamencikami. Dla mężczyzn dostępna jest gama pięknych i prostych obrączek ślubnych. Na męskim palcu pięknie prezentują się też proste wzory takie jak obrączki platynowe, drewniane obrączki, czy coraz modniejsze obrączki wolframowe. Prostota w połączeniu z niepowtarzalnymi kolorami i wzorami czynią je niepowtarzalnymi i zwracają na siebie uwagę.

Mężczyzna noszący się w stylu biznesowym doskonale wie, że koszula z mankietami zapinanymi na guziki odchodzi powoli do lamusa i coraz modniejsze stają się koszule zapinane na spinki do mankietów. Z tym elementem biżuterii mężczyzna może dowolnie poszaleć. Tysiące wzorów i kolorów pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych stylizacji każdego dnia. Spinki do mankietów są jedyną biżuterią dla mężczyzn nieograniczoną niczym. Mogą być proste, kwadratowe lub okrągłe, z grawerem lub trójwymiarowe. Jednak coraz częściej spotykane są spinki do mankietów z diamentami czy innymi kamieniami szlachetnymi lub ozdobnymi. Modne są także spinki do mankietów z kotwicami, emblematami z gier czy proste szklane spinki do mankietów, bardzo często z mikroskopijnymi dziełami sztuki wewnątrz.

Męskie zegarki, coraz częściej zastępowane przez nowoczesne smartwatche również mogą być dopełnieniem męskiego stylu. Dostępność na rynku męskich zegarków w różnych wzorach i kolorach pozwala każdemu mężczyźnie dobrać odpowiedni zegarek dla siebie. Ważne, żeby zegarek męski nie był zbyt duży lub ciężki. W biznesowych stylizacjach sprawdzą się zarówno zegarki ze skórzaną bransoletą, jak i całkiem metalowe. Bardzo ciekawą opcją są również drewniane zegarki, coraz częściej dostępne na rynku. Zwłaszcza takie łączone z szerszą od cyferblatu skórzaną bransoletą. Do łask wracają też zegarki kieszonkowe. Noszone klasycznie na łańcuszku w kieszonce kamizelki. Obok klasycznych wzorów nawiązujących do tradycji coraz częściej pojawiają się steampunkowe zegarki kieszonkowe nadające stylizacji niepowtarzalny klimat i charakter.

Bardzo ważne jest, by niezależnie od ilości dobranych dodatków, nie przesadzić. Jeśli mężczyzna nosi obrączkę, to sygnet powinien założyć na drugą rękę lub z niego całkowicie zrezygnować. Warto też dopilnować by wszystkie zakładane dodatki były w jednym stylu. Steampunkowy zegarek kieszonkowy będzie się gryzł z lakierowanymi spinkami do mankietów z motywem z tetrisa.

Biżuteria do stylu casualowego

Po pracy jednak i na niezobowiązujących spotkaniach mężczyźni wybierają coraz modniejszy styl casualowy. Lekkie i eleganckie połączenie wygodnego stylu sportowego ze stylem biznesowym. W takich wypadku można dużo bardziej poszaleć z biżuterią.

Do stylu casualowego pasują wszelkiego równie skórzane bransolety — jednakowo te proste pojedyncze, a także składające się z wielu prostych lub plecionych rzemieni, a nawet splatane z metalowymi elementami. Nosząc się w stylu casualowym warto także zainwestować w prostą bransoletkę sznurową zakończoną metalową zapinką np. w kształcie kotwicy. Modne są również bransolety nawiązujące do wzorów etnograficznych — celtyckich, słowiańskich czy indiańskich. W stylu casualowym sprawdzają się też połączenia bransoletki z zegarkiem. Cyferblat mocowany jest wtedy do szerokiej bransolety, często składającej się z wielu mniejszych. Jest to ciekawe i niekonwencjonalne połączenie zwracające na siebie uwagę w pozytywny sposób.

W stylu casualowym, w którym rzadko występuje krawat, modne są również wisiory męskie. W tym przypadku wybór jest duży. Modne są zarówno łańcuszki z metali szlachetnych z zawieszką, jak i różnego rodzaju rzemienie. Wybór wzoru należy już do osobistych preferencji. Warto jednak trzymać się kilku zasad. Po pierwsze sam wisior nie może być za duży a łańcuch za gruby. Będzie kojarzył się źle i zbyt mocno rzucał w oczy. Warto unikać także kontrowersyjnych symboli. Naszyjnik męski w stylu casualowym powinien być także dobrany do wszystkich innych elementów biżuterii, a także samego stroju.

angielski francuski niemiecki hiszpański