Co dalej frankowicze?
6 mins read

Co dalej frankowicze?

Kredyty hipoteczne udzielane we frankach szwajcarskich cieszyły się największą popularnością w latach przed kryzysem finansowym 2007-2009, ale do dzisiaj wiążą się z ekonomicznymi, społecznymi, a nawet prawnymi konsekwencjami. Kancelaria kredyty frankowe to właściwie nowa, branżowa specjalizacja, ale pojawia się też pytanie, co dalej z takimi zobowiązaniami, co dalej z sytuacją frankowiczów i czy problem denominowanego w walutach obcych zadłużenia da się w ogóle sensownie rozwiązać?

Banki detaliczne wydzielają fundusze na ugody z frankowiczami

pomoc-frankowiczom-StargardCo ciekawe w ostatnim czasie nawet Komisja Nadzoru Finansowego zaczęła rekomendować bankom detalicznym wydzielanie specjalnych funduszy przeznaczonych na ugody z frankowiczami, a to już znak, że problem rozlał się właściwie po całym sektorze i prawdopodobnie nie skończy się dobrze dla dużych instytucji. Kancelaria frankowe https://pomocprzykredycie.pl/ zajmujące się kredytami frankowymi w dużym stopniu pomagają klientom poprzez bezpłatne narzędzia do przeliczenia nowych kosztów zobowiązania, np. po przewalutowaniu, publikują ciekawe materiały uwzględniające pozytywne wyroki, najważniejsze interpretacje. Występowanie klauzul niedozwolonych w umowach o kredyty frankowe potwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także wiele struktur unijnych. Problem kredytów frankowych nie dotyczy tylko Polski, ale również Węgier, czy innych krajów UE. Akurat kredyt frankowy to kredyt wysoce spekulacyjny, źle omawiany w umowach pod kątem ryzyka. Już dzisiaj widać, że banki nie informowały właściwie klientów o stopniu ryzyka, a muszą to robić zgodnie z wytycznymi KNF i przez zapisy Prawa Bankowego. Te ustawy, akty prawne zostały w pewnym sensie naruszone. Wydzielanie funduszy przez banki i to największe spółki akcyjne to bardzo dobry znak dla frankowiczów. Dlaczego? To znaczy, że działy analiz prawnych w bankach oraz dotychczasowe wyroki przekonały rady nadzorcze do takiego ruchu. Fundusze na ugody to mniejsza strata niż prawdopodobieństwo walki przed sądami, a nawet instytucjami unijnymi.

Nowa gałąź specjalizacyjna w kancelariach prawnych i dobre perspektywy walki

Pomoc frankowiczom to już właściwie oddzielna dziedzina występująca w wielu kancelariach, a to ogromne zagrożenie dla sektora bankowości detalicznej. Banki rozumieją, że lepiej rozmawiać o ugodzie bezpośrednio z klientem niż prawnikiem, bo to tylko wzrost kosztów. Frankowicze skupiają się również w coraz większych stowarzyszeniach, tworzą liczne materiały edukacyjne, wymieniają się wiedzą na zamkniętych i otwartych grupach, integrują się, a także nie dopuszczają do pojawienia się kolejnej presji spekulacyjnej. Rynek kredytów hipotecznych zmienił się, właśnie przez działania frankowiczów, ponieważ w Polsce nie można już zaciągnąć takiego zobowiązania, jeżeli kredytobiorca nie okazuje dochodów w konkretnej walucie. Co to oznacza? Kredytu we frankach nie zaciągniesz, jeżeli we frankach nie zarabiasz. To bardzo pozytywny sygnał wykluczający spekulacyjne wartości z całego sektora bankowości detalicznej. Kancelaria pomoc frankowiczom https://odfrankuj.org/kancelarie-frankowe-poznan/ proponuje najczęściej w kilku wymiarach. Jeden z nich to bezpłatne przeliczenie kosztów przewalutowania, potencjalnych zysków. Niestety nie zawsze walka z bankami się opłaca, a wszystko zależy od uwarunkowań umowy, czy w zapisach znajdują się klauzule niedozwolone. Z tego powodu powinieneś zgłosić się do prawnika. To on odpowiada za wyznaczenie dalszej strategii działania po wykryciu takich nieprawidłowości.

TSUE na pomoc kredytobiorcom pogrążonym frankami szwajcarskimi

Tak naprawdę polskie kredyty frankowe nie były nawet faktyczne spekulacyjne, tylko powiązane sztucznie z wartością obcej waluty, co powodowało wiele patologii przy przeliczaniu kosztów. W dyskusji nad problemem słychać głosy, że to frankowicze sami sobie zawinili, ale to nie do końca prawda. Jeżeli produkt okazuje się po czasie patologiczny, a klient o tym nie wie, nie jest informowany o właściwym układzie spłaty, naraża się na bezcelowe koszty, a do tego nie ma szans zmiany warunków spłaty zobowiązania coś jest nie tak. Akurat w perspektywie kredytu frankowego wina leży bardziej po stronie banków, a wskazuje na to już wiele pozytywnych wyroków dla klientów. Kolejny krok to oczywiście prawnik kredyty frankowe obsługujący i podjęcie decyzji o walce. Każdy kredytobiorca powinien takie decyzje podejmować indywidualnie po zapoznaniu się z wyrokami i możliwościami branżowymi. Do sprawy frankowiczów włączył się nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, inaczej TSUE. Większość kancelarii prawnych https://odfrankuj.org/pomoc-frankowiczom-szczecin-2/, które kredyt we frankach analizują odwołują się bezpośrednio do interpretacji TSUE, co daje ogromną przewagę negocjacyjną. W niektórych wyrokach widać, że TSUE promuje wręcz unieważnienie umów z konkretnymi klauzulami niedozwolonymi.

Co powinieneś zapamiętać z artykułu?

Przede wszystkim nie jesteś sam w walce o prawa, a nad kredytem frankowym pochylają się największe instytucje krajowe i międzynarodowe, też w zakresie kontroli i ustalenia klauzul niedozwolonych. Banki boją się konsekwencji, dlatego wydzielają fundusze na ugody.

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański