Jak założyć lombard?
6 mins read

Jak założyć lombard?

Lombardy mają czasami negatywną reputację, ale prawda jest taka, że te firmy często działają jako finansowe koło ratunkowe dla ludzi, którzy potrzebują tymczasowej pomocy. Jako właściciel lombardu masz możliwość pomagać ludziom w potrzebie, udzielając im krótkoterminowych pożyczek, do których w innym przypadku nie mieliby dostępu. Możesz również bezpośrednio kupować przedmioty wartościowe w celu ich odsprzedaży. Lombardy są nie tylko dochodowym biznesem, ale często pomagają również klientom. Jeśli masz dobre umiejętności finansowe i znasz się na wycenie i odsprzedaży przedmiotów, otwarcie lombardu może być dla Ciebie interesującą opcją biznesową.

Krótkoterminowe pożyczki

Lombardy oferują swoim klientom krótkoterminowe pożyczki, aby pomóc im w nagłych sytuacjach finansowych. Klienci przynoszą wartościowe przedmioty – zazwyczaj elektronikę, złoto, biżuterię lub kamienie szlachetne – które służą jako zabezpieczenie tych pożyczek. Lombard ma możliwość odrzucenia lub zaakceptowania przedmiotu, a następnie oferuje pożyczkę, zwykle w wysokości procentu wartości przedmiotu. Pożyczki te są oprocentowane, a klient ma określony czas na spłatę pożyczki wraz z odsetkami, po czym otrzymuje swój przedmiot z powrotem. Jeśli klient nie spłaci pożyczki w wyznaczonym terminie, lombard staje się właścicielem przedmiotu i może go sprzedać, aby spłacić pożyczkę plus zysk ze sprzedaży. Niektóre lombardy kupują przedmioty bezpośrednio, często na wyprzedażach garażowych, pchlich targach, aukcjach i czerpią zyski ze sprzedaży. Oprócz udzielania pożyczek, niektóre lombardy oferują dodatkowe usługi, takie jak realizacja czeków i płacenie rachunków. Pożyczki pod zastaw to popularna opcja dla klientów, która dostępna jest w lombardach.

Sprawdź także:

Oferta dla klientów

Lombardy kierują swoją ofertę do potencjalnych klientów, którzy potrzebują pieniędzy na pokrycie wydatków. Klienci ci mogli stracić pracę, stoją w obliczu niespodziewanego rachunku lub znajdują się w innej sytuacji, w której potrzebują szybko pieniędzy, które nie są dla nich obecnie dostępne. Ze względu na ten rynek, lombardy są zazwyczaj zlokalizowane w dzielnicach o niższych dochodach. Do otwarcia lombardu nie jest wymagane wykształcenie biznesowe, ale pewne umiejętności i doświadczenie mogą sprawić, że proces ten przebiegnie sprawniej i zwiększy szanse na powodzenie biznesu. Umiejętności finansowe i matematyczne – prowadzenie lombardu wymaga zrozumienia finansów i codziennego posługiwania się matematyką. Silne umiejętności matematyczne lub zdolność do ich nauki są ważne.

Doświadczenie w odsprzedaży jest ważne, ponieważ duża część biznesu polega na odsprzedaży używanych przedmiotów, korzystne jest doświadczenie w branży odsprzedaży. Doświadczenie w ocenie, wycenie, fotografowaniu i umieszczaniu przedmiotów na platformach internetowych jest prawdziwą zaletą. Ludzie będą nieustannie próbowali zastawiać podrobione i kradzione towary, więc znajomość rynku odsprzedaży jest kluczowa dla utrzymania rentowności. Wiedza branżowa – znajomość branży odsprzedaży, a zwłaszcza wartości przedmiotów takich jak złoto i biżuteria, pomaga właścicielowi lombardu podejmować mądre decyzje biznesowe. Oprócz znajomości rynku odsprzedaży produktów, ważne są umiejętności dokładnego wyszukiwania informacji. Dbałość o szczegóły jest obecna w każdym elemencie tego biznesu, od wyceny produktów wnoszonych jako zabezpieczenie pożyczek po dokładne śledzenie zysków i rejestrów pożyczek. Właściciel firmy musi mieć dużą dbałość o szczegóły.

Ryzyko przy otwarciu lombardu

Jednym z największych wyzwań przy zakładaniu lombardu jest upewnienie się, że masz wystarczające środki na sfinansowanie początkowych pożyczek i utrzymanie biznesu do czasu, aż zaczną spływać odsetki lub zyski z odsprzedaży przedmiotów. Po opracowaniu pomysłu, następnym krokiem w rozpoczęciu działalności powinno być stworzenie biznes planu. Bank nie tylko będzie wymagał od Ciebie biznesplanu, ale kilka badań wykazało, że posiadanie biznesplanu pomaga zwiększyć szanse na rozpoczęcie udanego biznesu. Podmiot gospodarczy odnosi się do sposobu, w jaki firma jest prawnie zorganizowana do prowadzenia działalności. Lombard zajmuje się takimi aspektami jak: skup smartfonów, skup telefonów, skup laptopów, czy też skup złota.

Kwestie techniczne

Znalezienie idealnej nazwy lombardu może być wyzwaniem. Koszty wynajmu zależą od takich czynników, jak lokalizacja sklepu, jego wielkość i dostępne udogodnienia, takie jak parking. Ponieważ wynajem powierzchni w miejscach o dużym natężeniu ruchu często wiąże się z wysokimi cenami, większość lombardów znajduje się w innych miejscach, które nie są tak ruchliwe, ale nadal są dobrze widoczne. Należy pamiętać, że wynajęcie powierzchni w schludnym, popularnym miejscu może poprawić postrzeganie biznesu przez społeczeństwo, potencjalnie przyciągając klientów, którzy w przeciwnym razie nie przyszliby do sklepu. Posiadanie dobrego pomysłu na biznes i umiejętności do jego prowadzenia to jedno, ale uzyskanie finansowania dla lombardu to drugie.