Kiedy przeprowadza się piaskowanie aluminium?
6 mins read

Kiedy przeprowadza się piaskowanie aluminium?

Kiedy przeprowadza się piaskowanie aluminium? Piaskowanie to niezwykle popularna technologia, która wykorzystywana jest na całym świecie w różnych celach. Ostatnio głośno jest o piaskowaniu aluminium. Ten rodzaj piaskowania wykorzystywany jest przede wszystkim w procesie regeneracji felg w samochodzie. Dzięki piaskowaniu aluminium możliwe jest oczyszczenie felg ze wszystkich zabrudzeń oraz ewentualnych resztek starego lakieru. Oto wszechstronny poradnik na temat korzyści wynikających z zainwestowania w piaskowanie aluminium. Zapraszamy do wnikliwej lektury! 

 

Piaskowanie aluminium – najważniejsze informacje

Piaskowanie aluminium rewelacyjnie sprawdza się podczas przeprowadzania renowacji felg. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zabrudzeń, starej farby oraz rdzy ze wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po przeprowadzeniu piaskowania aluminium zgodnie z wytycznymi o wiele łatwiej jest później rozłożyć nowy lakier w sposób równomierny. O skuteczności piaskowania w pierwszej kolejności decyduje sprzęt, który do jego przeprowadzenia wykorzystamy. Niektórzy z powodu braku kompetencji lub wiedzy wykorzystują niewłaściwy sprzęt, co przyczynia się do tego, iż efekty piaskowania aluminium nie utrzymują się przez wystarczająco długi czas. Wśród niezbędnych urządzeń wykorzystywanych do przeprowadzenia procesu piaskowania wymienia się piaskarki, kompresory oraz indywidualne wyposażenie osoby, która chroni ją przed zanieczyszczeniami oraz ułatwia jej wykonywanie powierzonych obowiązków. Kompresor jest to sprężarka wraz ze zbiornikiem. Omawiane urządzenie musi mieć dużą pojemność, które dostarcza sprężone powietrze do dyszy. Uwolnione powietrze w sposób skuteczny oczyszcza konkretny element, który został poddany procesowi piaskowania. W tym przypadku zdecydowanie najistotniejszymi kwestiami są wydajność i moc. Aby zakupić profesjonalny kompresor, trzeba liczyć się z koniecznością wydania sporej gotówki. Cena dobrego kompresora może oscylować nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli chcemy przeprowadzać piaskowanie aluminium w warunkach domowych, to na wydanie takiej kwoty absolutnie nie możemy sobie pozwolić. Piaskowanie aluminium w samochodzie przeprowadza się w aucie wyjątkowo rzadko, dlatego inwestowanie w tak drogi sprzęt do własnych potrzeb byłoby bardzo nierozsądną decyzją. Profesjonaliści oferujący piaskowanie aluminium korzystają ze stacjonarnych sprężarek śrubowych oraz specjalnych mobilnych kompresorów tłokowych. Można je stosować nie tylko w procesie piaskowania felg aluminiowych, ale także wielu innych, bardziej złożonych elementów. Ich wydajność oraz moc są dostosowywane w sposób optymalny do zapotrzebowania konkretnych piaskarek. Mają one dysze o bardzo różnych rozmiarach, do których stosuje się ścierniwa o określonej grubości. To z kolei powoduje, że trzeba mieć zbiornik o odpowiedniej wielkości, który pozwoli na swobodne krążenie ścierniwa w zamkniętym obiegu.

 

Na czym polega piaskowanie felg? 

Piaskowanie felg – nie tylko aluminiowych, ale także stalowych, jest uważane przez ekspertów za zdecydowanie najlepszą metodę służącą do usuwania z nich rozmaitych zanieczyszczeń oraz korozji. Metody tradycyjne polegające na oczyszczaniu brudu za pomocą papieru ściernego są znacznie mniej efektywne. Co do ich dokładności sporo osób ma wątpliwości. Rezultat końcowy uzyskiwany przy wykorzystywaniu takiej metody nie jest zadowalający. O wiele lepsze efekty daje wykorzystanie innowacyjnych, nowoczesnych technologia. Piaskowanie aluminium oraz stali sprawia, że możliwe jest osiągnięcie w pełni zadowalających efektów wszędzie – nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że przeprowadzenie piaskowania nie dałoby żadnych rezultatów. Dodatkowo, powierzchnia, na której przeprowadza się piaskowanie, wyróżnia się nienaganną gładkością, co jest dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania tej technologii. Oczyszczanie powierzchni z rdzy oraz wszelkich innych zanieczyszczeń jest niezwykle istotnym procesem, który poprzedza przeprowadzenie malowania. Jest to tzw. obróbka ścierna felgi. Polega to na tym, że sprężone powietrze działa pod bardzo dużym ciśnieniem. Jest ono jednocześnie zmieszane z wieloma drobinkami ściernymi. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest uzyskanie w pełni gładkiej oraz czystej powłoki. Z racji tego, iż w trakcie piaskowania stosuje się specjalne środki antykorozyjne, możliwe jest zabezpieczenie felg przed wystąpieniem korozji na znacznie dłuższy okres czasu.

 

Jakie narzędzia wykorzystuje się do przeprowadzenia procesu piaskowania aluminium?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, do przeprowadzenia procesu piaskowania powinien być wykorzystywany profesjonalny sprzęt. Istniejące w Polsce warsztaty dysponują bardzo różnymi narzędziami do realizowania tego rodzaju usług. Zdecydowanie najczęściej mają one w swoim posiadaniu piaskarki, które są znacznie efektywniejsze od klasycznych pistoletów. Ich ogromnym atutem jest większa moc oraz możliwość zasypywania ścierniwa, które zostało całkowicie zużyte. Znalezienie profesjonalnego warsztatu oferującego piaskowanie aluminium na najwyższym poziomie z pewnością nie będzie trudne.