Na co zwracać uwagę podczas zakupu części samochodowych?
6 mins read

Na co zwracać uwagę podczas zakupu części samochodowych?

Do wymiany części samochodowych kierowcy są zmuszeni z różnych względów. Może to być spowodowane agresywnym bądź brawurowym stylem jazdy. Może np. na skutek wypadku. A może po prostu poprzez najzwyklejszą, codzienną eksploatację pojazdu. Wówczas użytkownik stawia sobie pytanie gdzie szukać części samochodowych oraz w jaki sposób zapłacić za nie jak najmniej.

Gdzie szukać części samochodowych?

Części samochodowe można zakupić w różnych miejscach np. w stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych, serwisach samochodowych czy też w sklepach internetowych. Każde z tych miejsc posiada swoje pozytywy, ale i negatywne strony.

W każdym mieście są sklepy motoryzacyjne, zarówno wielko powierzchniowe – samoobsługowe, jak i nieduże osiedlowe sklepiki. W tego rodzaju miejscach użytkownik może z powodzeniem zakupić wycieraczkę czy lampę. W przypadku jednak bardziej generalnego remontu samochodu asortyment stacjonarnego sklepu motoryzacyjnego może okazać się zbyt ubogi. Ciężko tu o takie części samochodowe jak tarcze lub klocki samochodowe dopasowane dokładnie do konkretnego modelu. Sprowadzenie ich zaś zajmuje często kilka dni i ich cena w związku z tym będzie zawyżona.

Niewielkie sklepiki działają także przy serwisach samochodowych. Tu można nabyć zarówno nowe, jak i używane części. Jeżeli akurat użytkownik znajdzie element, którego potrzebował to może to być zakup bardzo korzystny cenowo. Prócz tego zaopatrując się w części samochodowe w warsztacie można od razu rozwiązać kwestie związane z wymianą danego podzespołu czy elementu. Często jednak asortyment sklepów przy serwisach samochodowych jest dość niewielki, zaś jakość produktów pozostawia wiele do życzenia.

Ostatnim rozwiązaniem na znalezienie części samochodowych jest sklep internetowy. I ta opcja zyskuje obecnie coraz bardziej na popularności. W sklepie internetowym użytkownik ma dostęp do niemalże wszystkich marek, jako że tego rodzaju przedsiębiorstwa zazwyczaj współpracują z hurtowniami, wysyłającymi produkt bezpośrednio do klienta. Cechą sklepów internetowych są również atrakcyjne ceny, jako że działają one na innych zasadach niż ich stacjonarne odpowiedniki. Nie ma tu kosztów związanych z prowadzeniem lokalu sklepowego, zaś magazyny są przeważnie bardzo niewielkie. W związku z tym marże na produkty są znacznie obniżone. Kolejnym pozytywem korzystania ze sklepu internetowego jest ogromna oszczędność czasu. Klient nie pokonuje dalekiej drogi do sklepu, a jedynie siada przed komputer i zamawia interesujący go produkt. Z oszczędnością czasu łączy się również wygoda. Na stronie sklepu wpisuje się markę samochodu, model oraz typ części samochodowej, by w kilka sekund uzyskać wszelkie oferty. Sklep również jest odpowiedzialny za przewóz produktu do domu klienta.

W jaki sposób wyszukiwać części samochodowe w Internecie?

Podczas poszukiwania danej części do samochodu https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/32/korbowod-tulejka-korbowodowa w Internecie najlepiej jest korzystać z baz sklepów internetowych bądź katalogów części zamiennych. Dobrym pomysłem jest również odwiedzanie portali ogłoszeniowych, gdzie można znaleźć dość sporo ofert sprzedaży.

W momencie gdy zachodzi potrzeba zdobycia jakiejś części samochodowej największym problemem użytkownika jest to jak znaleźć najwłaściwszą ofertę. Należy znaleźć bowiem część, która jest przeznaczona do spełniania w mechanizmie samochodowym takiej funkcji o którą nam chodzi, ale również ponadto taką, która ma współgrać z resztą pojazdu. Aby znaleźć taką część należy wziąć pod uwagę markę samochodu, ale też wersję danego modelu oraz datę jego produkcji, wyposażenie, a także moc silnika. Ten ostatni element wbrew pozorom jest ważny nie tylko w momencie gdy poszukuje się części do silnika czy skrzyni biegów. Także elementy z układu hamulcowego, elektryki oraz zawieszenia są często zależne od mocy silnika.

Na co uważać podczas zakupu części samochodowych?

Zakup części samochodowych może być pełen pułapek, w związku z czym trzeba bardzo uważać by nie popełnić błędu. Po pierwsze więc zaleca się dokładne przeczytanie opisu każdego podzespołu od początku do końca, tak aby nie przeoczyć niczego ważnego. Często w opisie małym drukiem zaznacza się, że dana część jest przeznaczona jedynie do samochodu wyprodukowanego w konkretnym okresie. Bądź do wersji bez klimatyzacji. Trzeba więc bardzo zwracać uwagę na to co się kupuje, gdyż niekiedy nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują każdy moment, by po prostu zarobić.

Należy również przemyśleć dokładnie czy chce się zakupić części używane czy też fabrycznie nowe. I tak np. kupując hamulce czy elementy systemu bezpieczeństwa warto kupować kompletnie nowe, jako że używane części mogą działać nie najlepiej, co grozi ostatecznie wypadkiem. W przypadku innych elementów można sobie pozwolić na zakup części używanych. Jednak w przypadku np. przepustnicy, chłodnicy czy świateł można się liczyć z tym, że będą one stosunkowo wyeksploatowane.

Zakup części samochodowych https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/4/filtr-powietrza-obudowa nie jest więc sprawą bardzo prostą. Trzeba uważać gdzie i od kogo się kupuje oraz zwracać dokładną uwagę na stan w jakim znajdują się poszczególne elementy. Nie zachowując odpowiedniej ostrożności można bowiem ponieść dodatkowe, kompletnie niepotrzebne koszta.