Organizacja wesel – wyzwania i zadania.
6 mins read

Organizacja wesel – wyzwania i zadania.

Ślub i wesele to uroczystość, która jest niezwykle wyczekiwanym moment przez przyszłych Państwa Młodych. Zazwyczaj każda para ma własną wizję tego wydarzenia i zależy jej, by wszystko przebiegło perfekcyjnie i dokładnie, tak jak sobie wymarzyli. Jednak kiedy narzeczeni przystępują już do planowania i organizacji uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego, zderzają się z wieloma dylematami i wyborami. Jak uniknąć przedślubnego chaosu i zdążyć ze wszystkim? Nieocenioną pomocą w organizacji wesela może się okazać notatnik z terminarzem, który będzie zawierał listę ślubnych spraw i zadań. To również narzędzie do zebrania pomysłów, inspiracji oraz kontroli zrealizowanych kwestii i tych pozostających do załatwienia. 

Zaszczytna rola świadków!

Jedną z najważniejszych spraw jest wytypowanie świadków, którzy mają nie tylko asystować podczas ślubu, ale także ich rolą jest wsparcie w przygotowaniach całego przedsięwzięcia, jak i dbanie podczas uroczystości, by wszystko przebiegało sprawnie. W takich okolicznościach stawia się na osoby bliskie, czyli kogoś z rodziny lub przyjaciół. Powinny być to osoby godne zaufania, chętne do pomocy i dobrze zorganizowane. Jedną z pierwszych ról, która do nich należy to pomoc w wyborze idealnej kreacji przyszłym małżonkom i towarzyszenie przy przymiarkach. Zwyczajowo na ich barkach spoczywa również organizacja wieczorów, w których przyszli Państwo Młodzi, pożegnali się ze stanem cywilnym panieńskim i kawalerskim. W dniu już samej uroczystości powinni od rana towarzyszyć w przygotowaniach i dodawać otuchy nowożeńcom. Obowiązkiem świadków po ceremonii zaślubin jest odbieranie kwiatów i prezentów, to również oni najczęściej wygłaszają pierwszy toast. Podczas wesela powinni dbać o dobrą zabawę gości.

Organizacja wesela – od czego zacząć?

profesjonalna organizacja wesela

 Oczywiście podstawą jest określenie i rezerwacja terminu! Następnie jest się gotowym, by przystąpić do planowania pozostałych spraw. Dobrze na wstępie sporządzić listę gości. To właśnie od ilości zaproszonych osób, zależy między innymi wybór sali weselnej. Powinna ona bez problemu wszystkich pomieścić i zapewnić im komfort. Dobrze też, jeśli sala jest zlokalizowana możliwie niedaleko od Kościoła, tak aby wszyscy mogli z uroczystości ślubnej sprawnie się przemieścić na drugą część wydarzenia. Jeśli mamy wybrany lokal, to kolejnym krokiem organizacji wesela jest wystrój sali oraz skomponowanie weselnego menu. Jeśli chodzi o wystrój, czyli dominującą kolorystykę, układ stołów, kwiaty i elementy ozdobne, to można pozwolić sobie na realizację własnych wizji lub skorzystać z pomocy dekoratorów. Często w ofertach domów weselnych jest catering, co ułatwia organizację tej części. Na pewno należy uwzględnić ewentualne, indywidualne preferencje zaproszonych gości, czyli diety specjalne. Co, ważne w większości przypadków, tort weselny oraz alkohol należy zamówić oddzielnie.

Przygotowanie Państwa Młodych!

Obok organizacji wesela, nie zapominamy o sobie! W tak wyjątkowych chwilach Państwo młodzi chcą wyglądać po prostu pięknie. Rzeczą, którą zdecydowanie powinni, wybierać wspólnie są obrączki. Następnie nie lada wyzwaniem staje się wybór kreacji, dlatego warto zająć się tym możliwie jak najwcześniej. Często jest to element wymagający poprawek krawieckich i wielu przymiarek. Przyszła Pani Młoda to właśnie pod sukienkę będzie dobierała ślubną fryzurę i makijaż oraz wszystkie dodatki. Pan Młody powinien zdecydować, czy jego ślubnym ubraniem będzie tradycyjny garnitur, czy może frak lub smoking oraz dobrać odpowiednie dodatki. Z większym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem należy zarezerwować terminy u fryzjerów, a w przypadku Panny Młodej również makijażystki.

Oprawa wesela i atrakcje.

Piękny wystrój i smaczne jedzenie to nie wszystko. Głównym czynnikiem decydującym o dobrej zabawie będzie oprawa muzyczna i atrakcje przygotowane dla gości. Zatem to kolejny na liście ważny element organizacji wesela. Oprawę muzyczną możemy powierzyć zespołowi lub DJ-owi. Warto w tym zakresie postawić na kogoś doświadczonego, pełnego pasji i zaangażowania. To właśnie z orkiestrą lub Dj-dejem, wybierany jest repertuar na całą noc oraz ustalane zabawy weselne, oraz oczepinowe. Celem urozmaicenia weselnej zabawy można zaproponować dodatkowe atrakcje np. w postaci fotobudki, w której goście mogą zrobić pamiątkowe zdjęcia lub różnego rodzaju pokazy, z czego najpopularniejsze są pokazy sztucznych ogni.

Pamiątka z wesela…

Tak wyjątkowe chwile, jak ceremonia ślubna i przyjęcie weselne, chciałoby się zatrzymać na zawsze. Dlatego organizacja wesela musi uwzględniać fotografa i kamerzystę. Dzięki ich usługom zyskacie najtrwalszą i piękną pamiątkę tych wspaniałych momentów. Poszukując odpowiedniego zarówno fotografa, jak i realizatora filmu, najlepiej postawić na kogoś, kto specjalizuje się w tej kategorii i ma doświadczenie. By, mieć pewność, że spełni nasze oczekiwania, należy zapoznać się dokładnie z jego ofertą i portfolio.

Organizując, wesele nie zapominamy, również o specjalnej pamiątce dla gości, czyli niewielkim prezencie z uwiecznioną datą. To doskonały sposób na podziękowanie za przybycie.