Podłoga marzeń, czyli kiedy cyklinować parkiet
6 mins read

Podłoga marzeń, czyli kiedy cyklinować parkiet

Parkiet to podłoga o jakiej marzy wielu. Jej wygląd jest w stanie zauroczyć tak naprawdę każdego. Tylko ci jednak, którzy ją mają wiedzą, jak wiele wymaga ona pracy i dbania o nią, by wyglądała stale doskonale. Oprócz codziennej pielęgnacji, jedną z rzeczy o jakiej należy pamiętać jest cyklinowanie parkietów, a więc zabiegi, które mają na celu staremu parkietowi przywrócić świeżość i doskonały wygląd. Wiadomo, iż w każdym miejscu ten parkiet będzie wyglądał inaczej i w każdym inaczej się o niego dba. Jeśli zadajemy sobie więc pytanie, kiedy cyklinować parkiet, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli go zakładamy, w instrukcji obsługi nie jest napisane, by cyklinować go co trzy, co pięć, czy co dziesięć lat. Wszystko zależy od tego, jak o naszą podłogę dbamy. Wiadomo, iż zupełnie inne będzie jej zużycie w salonie, inne w sypialni, a jeszcze inne w pokoju dziecięcym. Wielki wpływ ma to, jak o nią dbamy, czy pozwalamy gościom chodzić w butach, czy dziecko ma w pokoju zabawki, które mogą do drewno rysować. Z pewnością cyklinowanie parkietów jest konieczne wtedy, gdy widzimy, że nasza podłoga nie jest już pierwszej świeżości, widać na niej duże zniszczenia, a cały efekt tej doskonałej w swoim wyglądzie struktury nie robi efektu, na jakim w pierwotnej kwestii nam zależało. Na pewno warto pielęgnować, jak również i konserwować podłogę jak najlepszymi preparatami, bo to od nich w dużej mierze zależy to, jak będzie ona wyglądała i jak po kilku latach użytkowania będzie się prezentowała. Warto niewątpliwie stać na jak najbardziej profesjonalne kosmetyki, bo choć kosztują one zdecydowanie więcej, to na pewno pozwolą nam one dłużej cieszyć się piękną podłogą, a samo cyklinowanie parkietów nie będzie konieczne, by powtarzać je co kilka lat. 

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

W kwestii cen trudno jest mówić, ile nas taki zabieg wyniesie. Wiadomo, iż wszystko zależy od powierzchni naszego parkietu, od tego, czy będziemy wypożyczać sprzęt i robić to samodzielnie, czy może stawiać na firmę, która wykonuje takie działania w pełni profesjonalnie. 

cyklinowanie podłóg
Cyklinowanie parkietów

Przywracanie starej podłodze nowego blasku daje możliwość uzyskania idealnego efektu, bez potrzeby wymiany całej podłogi na nową. Samo cyklinowanie parkietów to zabieg polegający na odnowieniu drewnianej podłogi. Co więc trzeba w takiej sytuacji zrobić? Najpierw szlifuje się wierzchnią, zużytą warstwę za pomocą cykliniarki. Jak to zrobić? W takiej maszynie umieszcza się papier ścierny o odpowiedniej grubości i przejeżdża się nim całą powierzchnię podłogi. Podczas takiego etapu oczyszcza się podłogę, jak również i usuwa wszelkie nierówności, plamy i odbarwienia. 

Jeśli chodzi o ceny, rzeczą wiadomą i oczywistą jest fakt, że każda firma ma zupełnie inny cennik i w każdym miejscu te ceny będą się znacząco między sobą różnić. Wiadomo, iż zupełnie inne stawki będzie miała firma w Warszawie, a zupełnie inne firma pod Poznaniem. Jeśli szukamy i chcemy postawić na jak najtańszą opcję, warto porównać oferty, sprawdzić, co każda z nich ma nam do zaoferowania, czego możemy się spodziewać, ile za to zapłacimy. trzeba pamiętać także o tym, że w zależności od rodzaju parkietu, ceny także znacząco się między sobą różnią. Cyklinować można bowiem najczęściej parkiet, ale także podłogę z mozaiki parkietowej, podłogę z litych desek, czy na przykład podłogę z desek malowanych farbą olejną. Za surowe deski zapłacimy około 20 – 22 zł na metr kwadratowy, za parkiet około 20 – 24 zł za metr kwadratowy, a na przykład za mozaikę 30 – 33 zł za metr kwadratowy. Najdroższą cenę płacimy za deski malowane farbą olejną, bowiem cena wynosi w takich przypadkach około 50 – 55 zł na metr kwadratowy. 

Jeśli chodzi o sam sprzęt, cykliniarka kosztuje od 3 000 – 12 000zł. Są osoby, które kupują ją na własny użytek i sami co kilka lat taką podłogę odnawiają. Ale istnieje jeszcze trzecia opcja, a mianowicie wynajem sprzętu. Za dobę za cykliniarkę zapłacimy od 80 do 150 zł, przy czym lepiej wynająć ją w tygodniu, gdyż w weekendy cena ta znacząco rośnie.

Jak długo trwa cyklinowanie parkietu?

Jeśli robimy taką pracę samodzielnie, może nam ona zająć trochę czasu, gdyż wiadomo, iż nie mamy takiej wprawy i wszystko robimy powoli i dokładnie. Możemy jednak zatrudnić firmę, która wykonuje to w mgnieniu oka. trzeba pamiętać jedynie o tym, aby opróżnić wszystkie meble z danego pomieszczenia. Jeśli to się udaje, firma może przystąpić do dzieła. Bez problemu poradzi sobie ona ze szlifowaniem podłogi w jeden dzień, nakładając na to odpowiednią warstwę preparatu, który musi pozostawiony być na 12 godzin, bez jakiegokolwiek po nim chodzenia. Po tym czasie można wnieść meble i w pełni cieszyć się nową podłogą. 

Na pewno cyklinowanie parkietów to zabieg obowiązkowy, o jakim każdy powinien raz na jakiś czas pamiętać. Zakłada się, że średnio ludzie stawiają na wycyklinowanie podłogi średnio co 10 – 12 lat, w zależności od stopnia zużycia.