Srebro czy złoto – jaka bizuteria bardziej nam pasuje?
7 mins read

Srebro czy złoto – jaka bizuteria bardziej nam pasuje?

Niestety nie każdej osobie pasuje zarówno biżuteria srebrna jak i biżuteria złota. Za każdym razem kupując nową ozdobę możemy się zastanawiać, jaki metal szlachetny będzie dla nas lepszy. Odcień biżuterii odgrywa znaczącą rolę przy wyborze, z jakiego materiału powinniśmy nosić biżuterię. Odpowiednio dobrana będzie poprawiać nasz wygląd, a nawet może rozświetlić naszą skórę. Przy źle dopasowanej będziemy wyglądać niekorzystnie, a nawet może nas ona postarzać, czy sprawiać, że będziemy wyglądać blado. Sprawdzenie, jaka biżuteria nam najbardziej będzie pasować wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy zrobić analizę kolorystyczną, aby dowiedzieć się, czy lepiej pasuje nam ciepła kolorystyka żółtego złota, czy też lepiej będziemy wyglądać nosząc chłodne srebro. W jaki sposób możemy poznać, jakie kruszce nam lepiej pasują?

Ważny jest odcień naszej karnacji

Zwykle dzielimy karnację na dwa typy: ciepłe i chłodne. Jednakże są też osoby o neutralnym kolorze skóry, która jest zarazem chłodna, ale też może mieć choćby różowe czy żółte tony, a więc ani całkowicie ciepłe, ani też idealnie zimne kolory nie będą do niej pasować. W takim przypadku najlepiej jest po prostu za każdym razem przy zakupie biżuterii przymierzać ją w wielu kolorach czy też sprawdzać jak będzie wyglądać na nas zarówno biżuteria srebrna, jak i wykonana z żółtego złota.

Natomiast niektóre osoby mogą z powodzeniem rozpoznać, jaki mają typ karnacji i tym się sugerować wybierając kolor biżuterii, jaki będą nosić. Jeśli mamy ewidentnie oliwkową cerę, albo lekko różową czy też idealnie białą możemy mieć karnację chłodną. Zaś gdy na naszej skórze pojawiają się w większości żółte i brzoskwiniowe tony z większą pewnością mamy cerę ciepłą.

Jak sprawdzić czy mamy typ urody zimny czy ciepły?

Jeśli jednak nie wiemy czy mamy więcej różowych czy żółtych tonów można zrobić prosty test w świetle dziennym. Wystarczy spojrzeć na swój nadgarstek. Gdy w świetle żyły mają bardziej zielone zabarwienie to należy do ciepłej grupy kolorystycznej, gdy zaś są niebieskie to bardziej pasować nam będzie zimny typ. Gdy niestety nie wiemy w jaki kolor bardziej wpada kolorystyka żył można zrobić jeszcze inny test.

Może być pomocny tak zwany test chusteczki. Tutaj będziemy potrzebować chustek na szyję lub nawet serwetek o kolorze srebra i złota. W ramach testu po prostu przykładamy sobie chustkę i sprawdzamy czy nasza cera dobrze wygląda w jej otoczeniu. Można nawet zrobić zdjęcie, ale bez flesza, aby porównać efekty. Jeśli przy chustce w kolorze złota cera wygląda na promienną i wyglądamy zdrowiej, to mamy urodę w kolorze ciepłym. Gdy jest odwrotnie i wyglądamy źle to należy sprawdzić jak wyglądamy ze srebrną chustką. Gdy tutaj uzyskujemy efekt pięknej cery, to mamy chłodny typ urody i najlepiej będziemy wyglądać nosząc biżuterię srebrną. Jeśli nic nam ewidentnie nie pasuje, to mamy cerę w kolorystyce neutralnej i musimy znaleźć swój odcień w biżuterii metodą przymierzania różnych wariantów.

Złota biżuteria dla złotej karnacji

Zwykle osoby o ciepłym odcieniu skóry opalają się na bardzo efektowny złoto-brązowy kolor. Choć i bez opalenizny mogą wyglądać również lekko żółtawo czy brzoskwiniowo. Do podkreślenia tego typu urody najbardziej polecana jest biżuteria złota, ale w kolorze żółtego złota. Nosząc ją skóra będzie wyglądać bardziej promiennie. Samo złoto świetnie wygląda też na opalonej skórze i ładnie podkreśla opaleniznę. Warto wybierać kamienie szlachetne o ciepłym zabarwieniu, jak na przykład bursztyn. Jednak białe kamienie czy też białe złoto mogą wyglądać niekorzystnie. Także srebrna biżuteria w postaci kolczyków czy naszyjników może odbierać urodę. Aczkolwiek noszenie bransoletek czy pierścionków jest jak najbardziej dozwolone. A nawet mogą one na zasadzie kontrastu jeszcze mocniej podkreślić złotawy odcień skóry.

Biżuteria srebrna dla zimnej karnacji

Zwykle to osobom o bardzo jasnej karnacji najbardziej pasuje srebrna biżuteria. Jednak również osoby o cerze oliwkowej z ziemistymi tonami skóry powinny nosić biżuterię ze srebra. Ten kolor biżuterii świetnie współgra z zimnymi tonami widocznymi w karnacji skóry. Srebro nie uwypukla czerwonego odcienia, który może pojawić się na skórze czy też innych defektów, które na jasnej cerze są bardziej widoczne, niż na tej opalonej. Jednakże można wybrać też białe czy różowe złoto, które będzie również ładnie wyglądać. Do chłodnej tonacji pasują najlepiej kamenie o jasnej lub chłodnej barwie. Są to białe cyrkonie, diamenty, a nawet topazy czy perły.

Czy zawsze musimy wybierać biżuterię zgodnie z karnacją?

Odpowiedź jest w zasadzie prosta. Po prostu w biżuterii o kolorystyce zgodnej z naszą karnacją będziemy wyglądać najlepiej, najbardziej korzystnie, promiennie i zdrowo. Jednakże jeśli nie lubimy przykładowo złotej biżuterii, a mamy ciepły kolor skóry to możemy nosić srebrną na rękach. Niestety ta założona blisko twarzy może sprawić, że będziemy wyglądać gorzej. Jednak, wszystko zależy od tego jak my widzimy siebie. Jeśli mimo wszystko podoba nam się na nas biżuteria srebrna to nie ma  problemu, abyśmy ją nosili.