Wakacje na Sardynii
6 mins read

Wakacje na Sardynii

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zacząć zastanawiać się, gdzie pojechać na wakacje. W ostatnim czasie wakacje w Chorwacji stały się bardzo popularne wśród Polaków. Jednak ci, którzy chcą choć na chwilę oderwać się od tłumów rodaków, wciąż mogą rozważyć wakacje na Sardynii. Na tej malowniczej włoskiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie bez nadwyrężania domowego budżetu.

Podstawowe informacje o Sardynii

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym po Sycylii. Według niektórych badaczy znajdowała się tu mityczna Atlantyda opisana przez Platona, o czym świadczą pozostałości starożytnych budowli. Sardynia jest domem dla zasobów mineralnych, takich jak cynk, ołów, żelazo, miedź, srebro i alabaster, ale wyspa jest najbardziej znana z turystyki.

Co wyróżnia Sardynię? Wczasowiczów przyciąga śródziemnomorski klimat, wiecznie zielona roślinność i liczne atrakcje turystyczne. Wyspa ma około 300 słonecznych dni w roku, a opady występują głównie jesienią i zimą. Miłośnicy ciepła powinni zaplanować wakacje na Sardynii między czerwcem a sierpniem, a nawet wrześniem. Wiosna (kwiecień-maj) i jesień (październik-listopad) to najlepsza opcja dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas w przyjemnych temperaturach. Najbardziej rozwinięte obszary turystyczne wyspy to północ i południe, najważniejsze miasta to Alghero i Cagliari. Znajduje się w nim lotnisko, które przyjmuje turystów.

Urlop z biurem podróży lub na własną rękę

Wiele osób chce wiedzieć, czy lepiej jechać na Sardynię samemu, czy skorzystać z gotowych zniżek biur podróży? Wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Samotne podróżowanie wymaga pewnych umiejętności organizacyjnych. Konieczne jest wybranie miejsca docelowego, znalezienie odpowiedniego lotu i hotelu. Turyści muszą też samodzielnie zorganizować sobie czas wolny i wybrać atrakcje, które chcą odwiedzić.

Duża ilość dostępnych połączeń oraz bogata baza hotelowa pozwalają samodzielnie zorganizować wspaniałe wakacje na Sardynii za niewielkie pieniądze. Wybierając ofertę biura podróży, musisz wziąć pod uwagę nieco wyższą cenę wakacji. W zamian otrzymasz jednak pełen komfort, w tym przejazd, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie oraz możliwość wykupienia dodatkowego przejazdu fakultatywnego. Ze względu na duże rozmiary wyspy niemożliwe jest zobaczenie wszystkich głównych atrakcji podczas jednej wycieczki.

Którą część wyspy warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Przyjmuje się, że osoby lubiące relaks na plaży iw hotelach powinny wybierać bardziej zurbanizowane regiony północne. Dla miłośników zwiedzania południe Sardynii będzie jeszcze bardziej atrakcyjne z licznymi zabytkami kultury nuragijskiej.

Najważniejsze atrakcje turystyczne

Wakacje na Sardynii
Wakacje na Sardynii

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić będąc na wakacjach na Sardynii? Przede wszystkim jego najważniejsze miasta, czyli Alghero i Cagliari. Pierwsza nazywa się Mała Barcelona i wyróżnia się gotyckimi fasadami, kamieniarką i zabytkowymi kościołami. Jednym z nich jest kataloński kościół San Francisco.

W malowniczym porcie turyści mogą wypożyczyć łódki lub sprzęt do nurkowania. W pobliżu miasta znajduje się Twierdza Palma Vila zbudowana w całości z białego kamienia. Co jeszcze znajduje się w oknie Sardynii? Oczywiście jest to Grota Neptuna odwiedzana przez turystów, można do niej również dotrzeć statkiem wycieczkowym. Cechą charakterystyczną północnej części wyspy są piaszczyste plaże i strome klify. Jedną z najbardziej znanych plaż jest Szmaragdowe Wybrzeże. To miejsce jest szczególnie popularne wśród zamożnych turystów.

Pośrodku wyspy znajduje się Zatoka Orosei, słynąca z piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Ze względu na górzyste położenie ta część Sardynii jest bardziej popularna wśród turystów lubiących piesze wędrówki i wspinaczkę. Inne popularne atrakcje to grota krasowa Grotte del Bue Marino i najgłębszy w Europie kanion, który jest otwarty dla publiczności. Centralna część wyspy to szczególne miejsce dla miłośników archeologii. W górskiej wiosce Tiscali znajduje się stanowisko archeologiczne poświęcone kulturze nuragijskiej.

Jakie atrakcje na Wyspie Południowej przyciągają turystów?

Najważniejszymi zabytkami są nuragi. Są to kamienne budowle z XV wieku p.n.e. Co ciekawe, nigdzie indziej w Europie nie ma takich obiektów. Stolicą wyspy i najważniejszym miastem na południu jest Cagliari. Ulubieńcem turystów są głównie wąskie uliczki wypełnione klimatycznymi i tętniącymi życiem barami i restauracjami. W Cagliari znajduje się również najstarszy kościół na wyspie, San Saturnino. Na południu nie sposób nie zobaczyć flamingów, znanych z charakterystycznego różowego upierzenia.