Zarządzanie nieruchomościami – czym powinno się charakteryzować?
6 mins read

Zarządzanie nieruchomościami – czym powinno się charakteryzować?

W naszym kraju z roku na rok powstaje coraz większa liczba przedsiębiorstw zajmujących się administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami. Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle istotna kwestia, dlatego warto powierzyć ją profesjonalistom. W sytuacji, gdy odpowiadamy za wybór takiej firmy dla naszej wspólnoty mieszkaniowej, musimy mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy przy podejmowaniu takiej decyzji. W jaki sposób znaleźć dobrą firmę oferującą zarządzanie nieruchomościami? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Zarządzanie nieruchomościami na miarę XXI wieku – czym musi się charakteryzować? 

W dzisiejszych czasach ogromna ilość Polaków korzysta z internetu. Coraz większa liczba osób wszystkie swoje rachunki opłaca właśnie przy użyciu internetu. Duża część Polaków preferuje przeglądanie dokumentów za pośrednictwem sieci internetowej zamiast tradycyjnych listów. Zarządzanie nieruchomościami na miarę XXI wieku to takie, które polega na otwartości zarządców wobec nowych technologii. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych obie strony mogą osiągnąć całą masę rozmaitych korzyści. Wspólnoty mieszkaniowe będą miały swobodny i szybki kontakt oraz kontrolę nad aktualnymi działaniami administratora nieruchomości, zaś firma oferująca zarządzanie nieruchomościami będzie mogła funkcjonować w sposób wydajniejszy i bardziej ekologiczny. To z kolei pozwoli jej na zaoferowanie lepszych warunków cenowych klientom.

Zobacz także:

 

Im więcej usług, tym lepiej

Zarządca nieruchomości na miarę XXI wieku to taki, który pozwala swoim klientom na ciągłą kontrolę kosztów utrzymania nieruchomości oraz rachunków za wszystkie media przy użyciu sieci internetowej. Wiele firm ma już w swojej ofercie niezwykle zaawansowane systemy internetowe, które na to pozwalają. Wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej zakładają swoje konta w systemie, dzięki czemu wszyscy mogą w dowolnym momencie uzyskać informacje na temat poszczególnych aspektów funkcjonowania danej nieruchomości. W systemie można sprawdzić ostatnie odczyty liczników prądu lub gazu, historię rozliczeń oraz sprawozdania, które przygotował zarządca nieruchomości. W większości przypadków mieszkańcy otrzymują również możliwość korzystania z wewnętrznego forum dyskusyjnego, w którym mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami odnośnie pracy zarządcy nieruchomości. 

Firma, która oferuje danej wspólnocie zarządzanie nieruchomościami, może dzięki systemowi w sposób ekspresowy porozumiewać się z zarządem wspólnoty oraz wszystkimi mieszkańcami. Każdy klient firmy może na bieżąco sprawdzać stan zgłoszeń poszczególnych awarii i usterek oraz zweryfikować, czy zgłoszone prace zostały w sposób należyty wykonane. W zaawansowanym systemie informatycznym do zarządzania nieruchomościami można też na bieżąco oglądać rozmaite dokumenty dotyczące danego budynku, które przechowuje administrator. Mowa tutaj na przykład o spisach mieszkańców, ewidencjach rozmaitych urządzeń zlokalizowanych w danym budynku czy o całkowitej historii odczytów liczników mediów. Z reguły wszystkie dane można filtrować wedle swojego uznania, aby oglądać tylko te, które są konkretnemu mieszkańcowi w danym momencie najbardziej potrzebne. 

 

Jak wybierać zarządcę nieruchomości? 

zarządzanie nieruchomościami Warszawa

Wybór zarządcy nieruchomości to jest bardzo istotna kwestia. Od tego będzie zależało prawidłowe funkcjonowanie danej nieruchomości. Zdecydowana większość właścicieli nieruchomości nie umie podać chociaż kilku cech, którymi powinien wyróżniać się dobry zarządca nieruchomości. Z reguły potencjalni klienci sądzą, że dobra firma świadcząca zarządzanie nieruchomościami to taka, w której pracownicy posiadają odpowiednią licencję zarządcy nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że taka licencja jest całkowicie niewystarczająca. Warto na przykład zwracać uwagę na to, od jak długiego czasu dany zarządca nieruchomości posiada swoją licencję. Kilka lat temu egzaminy dla kandydatów na zarządców były znacznie trudniejsze niż w chwili obecnej. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy dana firma może pochwalić się odpowiedniego dużym doświadczeniem w zakresie zarządzania nieruchomościami. 

Zachęcamy również do tego, aby zapytać w zarządach innych wspólnot mieszkaniowych, z jakich firm korzystają i czy są zadowoleni z oferowanych usług. Ważne jest także to, aby zarządca nieruchomości oferował nam jak najszerszy zakres usług. Mowa tutaj nie tylko o pracach remontowych oraz terenach zielonych. Zakres prac powinien być znacznie szerszy. Profesjonalny zarządca nieruchomości powinien również świadczyć usługi remontowe dzięki profesjonalnym ekipom. Zarządca nieruchomości powinien także zajmować się reprezentowaniem właścicieli danego budynku w rozmaitych sytuacjach związanych z kontaktem z sądami czy innymi instytucjami publicznymi. Ponadto, powinien także opłacać wszystkie płatności danej wspólnoty w imieniu jej właścicieli. Dobry zarządca nieruchomości musi także okazywać wsparcie wspólnocie w zakresie tworzenia projektów uchwał i regulaminów dotyczących życia mieszkańców.