Co zrobić, gdy wybuchnie pożar?
6 mins read

Co zrobić, gdy wybuchnie pożar?

Na co dzień mamy do czynienia z naprawdę niebezpiecznymi żywiołami. Jednym z najgroźniejszych, który może się nam tylko wydawać, że opanowaliśmy, jest ogień. Trawi on wszystko na swojej drodze bardzo szybko, a nie raz walka z nim trwa wiele godzin, dni i tygodni. Dlatego zawsze traktujmy go z rozwagą i postarajmy się, by mieć przy sobie podręczny sprzęt ppoż., który może nam uratować życie.

Co zrobić, gdy wybuchnie pożar?

O pożarach bardzo często słyszymy w telewizji, w radiu, czy też podczas rozmów ze znajomymi. Zazwyczaj mówimy o nich bardzo spokojnie, ponieważ wydaje się nam, że pożar to sytuacja, która nas wcale nie dotyczy. Mamy wrażenie, że przecież nie robimy nic takiego, co mogłoby doprowadzić do pożaru. Jest to coś złudnego, ponieważ ogień może pojawić się tam, gdzie się go nawet nie spodziewamy. Choć rzadko spotyka się osoby, które tak robią, to warto kupić sobie do domu nawet mały sprzęt ppoż. ponieważ może on nam uratować życie. Czasem tylko nam się zdaje, że jesteśmy bezpieczni.

Spokój będziemy zachowywać dopóty, dopóki taka sytuacja nie dotknie nas. Osoby, które uczestniczyły w pożarze, były jego ofiarami, zazwyczaj mają urazy już do końca życia. Nie tylko chodzi tu o urazy fizyczne, ale też psychiczne. Ogień to żywioł, który niektórym zabiera całe majątki, lecz także bliskich. Dlatego powinniśmy nauczyć się tego, że należy go szanować i zawsze podchodzić do niego z uwagą. Nie możemy lekceważyć ognia, ponieważ wtedy możemy zaniedbać niektóre zachowania, doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji. Sprzęt ppoż. nie zawsze będzie nam pomocny, a służby nie zawsze zdążą dotrzeć na miejsce na czas. Zawsze więc starajmy się robić wszystko, aby móc czuć się bezpiecznie.

Przede wszystkim zachowujmy cały czas zdrowy rozsądek i nie lekceważmy informacji, które ktoś nam przekazuje. Na przykład mogą to być informacje, które można spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Są to mapki i teksty, z których można się dowiedzieć, jak zachować się w danym budynku, gdy wybuchnie pożar, gdzie się udać i także gdzie znajduje się jakiś sprzęt ppoż. a także podany jest numer, pod który powinniśmy dzwonić. Są to informacje, które przez wielu są lekceważone, a mogą mieć naprawdę ogromne znaczenie. Czasem wystarczy tylko, że zerkniemy na taką tabliczkę i już możemy zapamiętać informacje, które pojawią się w naszej głowie, gdy dojdzie do jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Pozwolą nam także zachować spokój.

Jeśli niestety zdarzy się, że będziemy w budynku, w którym nastąpił pożar, to przede wszystkim nie możemy panikować. Nie powinniśmy chaotycznie się zachowywać, biegać, krzyczeć, lecz także nie powinniśmy stać w miejscu i nic nie robić. Niestety reakcje na tak stresujące sytuacje są naprawdę różne. Zawsze jednak trzymajmy się takiej zasady, że należy zachować spokój i nie panikować. Dzięki temu uda nam się nieco trzeźwiej myśleć. Pierwsze, o co powinniśmy zadbać, to nasze bezpieczeństwo. Zerknijmy szybko, gdzie znajdują się jakieś wyjścia ewakuacyjne i sprzęt ppoż. Jeśli tylko możemy, to postarajmy się również zaalarmować innych o tym, że jest pożar. Jeśli widzimy, że inni reagują bardzo nerwowo i stresują się, to postarajmy się im pomóc, będzie to zachowanie, które naprawdę może komuś uratować życie.

Gdy już wiemy, że jesteśmy w miarę bezpieczni, to powinniśmy zadzwonić po straż pożarną. W tym celu skontaktujmy się z dyspozytorem, który oczekuje na takie wiadomości pod numerem 112. Połączenie zazwyczaj zajmie nam około kilku sekund. Nam może się wydawać, że jest to wieczność, ale bądźmy spokojni, to jest naprawdę chwila. Gdy tylko uda nam się skontaktować z dyspozytorem, to podajmy mu przede wszystkim naszą lokalizację. Na początku niech to będzie miasto, ulica i budynek, w którym się znajdujemy. Jeśli wiemy, po której stronie budynku wybuchł pożar i na którym piętrze, to również będzie to bardzo ważna informacja, ponieważ wtedy straż będzie wiedzieć, w które miejsce ma uderzać na początek, aby zdusić źródło ognia. Następnie, jeśli mamy takie informacje, to powinniśmy zadbać o to, by dyspozytor dowiedział się, czy ktoś jest ranny. Na końcu już po prostu przedstawmy się, aby wiedzieli, kto był zgłaszającym. Jest to kilka informacji, które mogą mieć naprawdę ważne znacznie. Pamiętajmy także o tym, aby nie rozłączać się i czekać, aż zrobi to dyspozytor.

Gdy już poinformowaliśmy straż pożarną, to możemy spróbować ugasić ogień. Może jednak nie być takiej możliwości i w takiej sytuacji po prostu starajmy się wydostać z budynku, a jeśli się nam to nie uda, to postarajmy się, chociaż schronić w bezpiecznym miejscu.

Pożar to bardzo groźne zdarzenie, w którym łatwo może zapanować chaos. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować, by wszystko przebiegło dobrze i aby nic nam się nie stało.