Czym są wiązary dachowe?
6 mins read

Czym są wiązary dachowe?

Okazuje się, że dach to nie tylko to co widzimy z zewnątrz. Pod dachówką tak naprawdę kryje się cała konstrukcja, a więc więźba dachowa. Wykonana może być z konstrukcyjnych elementów, które są zwane wiązarami. Dowiedzmy się zatem co to są wiązary dachowe oraz jakie mają zastosowanie? Za moment wszystko będzie jasne.

Co nam dają wiązary dachowe?

Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/ są niezwykle wytrzymałymi prefabrykowanymi elementami, które wykonane są z litego drewna o najwyższej jakości. Co więcej mają odpowiednie techniczne parametry, które łączone są przy pomocy wielokolcowych płytek specjalnych, które po montażu odpowiednim tworzą naprawdę nowoczesną dachową konstrukcję. Dają bardzo szerokie możliwości konstrukcyjne. Przy zastosowaniu dachowych wiązarów zrealizować można takie projekty, które wykonać się nie da tradycyjną metodą. Są bardzo lekkie oraz nie obciążają zupełnie konstrukcji naszego domu. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie oraz naprawdę uniwersalne. Stosować je można do wszystkich rodzajów dachów. Pokrycie dachów w przypadku użycia konstrukcji na bazie właśnie wiązarów jest o wiele, wiele łatwiejsze do wykonania, aniżeli w przypadku zastosowania stalowych konstrukcji. Rodzaje dachów możliwych do wykorzystania następujących rodzajów dachówek. Chodzi dokładnie o dachówki cementowe, ceramiczne, blacha, blachodachówki, gont papowy, blacha trapezowa, łupki, trzcina czy też obornicka płyta.

Prefabrykowane elementy

Ta technologia na pewno pozwala nam na szybkie jak i także sprawne wykonanie dachu w naszym budynku. Są one produkowane w zakładach producenta oraz jako elementy gotowe są transportowane na dany plac budowy. Nie ma już zatem potrzeby składania więźby z drewnianych poszczególnych belek. To ułatwia znacznie oraz także skraca budowlane prace i to nawet o 30%. Co więcej to pozwala właśnie na obniżenie kosztów budowy. Prace także są o wiele łatwiejsze do wykonania, aniżeli w przypadku tradycyjnej metody, ponieważ większość montażowych prac odbywa się na powierzchni płaskiej, a nie na jakiejś wysokości. Z kolei budowa dachu, która jest oparta na konstrukcji drewnianych wiązarów przeprowadzona może nawet być zimą.

Wiązary dachowe pełnią także niezwykle istotną funkcję. O co dokładnie chodzi? Chodzi o przenoszenie obciążenia na podpory główne dachu, a więc słupy czy też ściany. Jest to bardzo, ale to bardzo wygodne rozwiązanie. Chodzi o to, że eliminuje on konieczność właśnie konstruowania podporowych słupów czy też nośnych ścian. Dzięki temu właśnie pozwolić sobie możemy na dowolne jak i także zgodne z naszymi planami zagospodarowanie przestrzeni, którą udało się zaoszczędzić. W przypadku dachowej więźby, która jest oparta na kratowych wiązarach pasy dolne zamontowane tworzą jak gdyby konstrukcję stropu. Więźby na bazie dachowych wiązarów są wykorzystywane między innymi w mieszkaniowym budownictwie, ale także w rolniczym, przemysłowym oraz także w szkieletowych domach. To rozwiązanie jest naprawdę sprawdzone oraz także stosowane od długich lat w Stanach Zjednoczonych, ale także w Kanadzie oraz w Europie oraz w naszym kraju.

Więźby na specjalne zamówienie

Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/galeria/ są przygotowywane na specjalne zamówienie. Musimy mieć świadomość, że wykonuje się je na potrzeby projektu konkretnego. Istnieje sama możliwość wykonania kształtu dowolnego wiązara oraz także dostosowania jego konkretnej wielkości. W przypadku poddasza nieużytkowego osiągać mogą one rozpiętość i to, aż do trzydziestu metrów, nie ma żadnej konieczności stosowania jakiś podpór pośrednich. Dzięki wiązarom dachowych można budować dachy o rozpiętości znacznie większej, aniżeli w przypadku tradycyjnych więźb. Zaletą kolejną dachowych wiązarów jest fakt, że jest to rozwiązanie stosunkowo ekologiczne. Projekty pod konstrukcje z dachowych wiązarów są przygotowywane komputerowe. Dzięki temu właśnie można ograniczać samą ilość drewna, które są przeznaczone do budowlanych prac. Skutkiem tego będzie na pewno dużo mniejsza ilość odpadów, które pozostały po budowie.

 Budowa domów jest naprawdę sporym przedsięwzięciem. Nie kosztuje nas to tylko sporo pieniędzy, ale także sporo nerwów. Wszystko w związku z tym musi być naprawdę bardzo przemyślane. W związku z tym gdy decydujemy się na budowę domu i tym samych dachu przy użyciu oraz wykorzystaniu wiązarów dachowych na pewno powinniśmy postawić na firmę, która jest sprawdzona. Do tego firma ta musimy mieć w swoim portfolio wszelkie realizacje z tego właśnie zakresu. Najlepiej by było gdyby dana firma posiadała na własność dźwig kołowy, który jest wykorzystywany do montażu dachu właśnie o tym typie. Taki sprzęt po prostu przyjeżdża na budowę oraz także przywozi konstrukcję wiązarów wcześniej już przygotowaną. W innym wypadku będziemy musieli firmie zapewnić sprzęt w zakresie własnym.

Oczywiście osoby nie mające doświadczenia w pracach budowlanych oraz niezbyt na nich się znają mogą mieć z ogarnięciem tego duży problem. Doświadczonych firm na rynku jednak nie brakuje, które będą nam służyły wsparciem oraz pomocą. Chętnie z nich korzystajmy.