Ile kosztuje kremacja psa?
6 mins read

Ile kosztuje kremacja psa?

Kremacja psa nie jest jeszcze bardzo popularną metodą. W naszym kraju funkcjonuje niewiele tego typu instytucji. Pamiętajmy jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie pozwalające właścicielowi pupila na jego godne pochowanie. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i członkiem rodziny, z tego względu coraz więcej osób decyduje się po jego śmierci właśnie na kremację.

Czym są właściwie krematoria dla psów?

Krematoria są to obiekty, które zajmują się spalaniem zwłok zwierząt domowych, czyli właśnie psów, kotów czy też gryzoni. W Polsce jest niestety, na razie tylko parę takich miejsc, znajdujących się w dużych miastach. Niektóre firmy oferują odbiór zwłok zwierzęcia z danego miejsca przez nas wybranego (domu czy weterynarza). Kremacja przebiega według określonych procedur, podczas wszystkich etapów pracownicy krematorium dla zwierząt zachowują wszystkie ważne standardy bezpieczeństwa. Po ukończonym procesie otrzymujemy prochy psa w urnie. Następnie możemy sami zadecydować, co chcemy z nią zrobić. Możemy zostawić ją sobie jako pamiątkę, czy też zakopać ją na zwierzęcym cmentarzu.

Ile kosztuje kremacja psa w przypadku opcji indywidualnej?

Do wyboru mamy możliwość kremacji zwłok zwierzęcia w opcji indywidualnej bądź zbiorowej. Warto podkreślić, że różnica jest znaczna i dla większości osób będzie z pewnością odczuwalna. Na cenę wpływa nie tylko ta kwestia, ale także sama waga psa. Cena kremacji indywidualnej zależy więc od wagi i tego, w jakim przedziale cenowym się ona znajduje. Waga psa do 10 kg wiąże się z najniższą ceną 600-720 złotych. Następny przedział zaczyna się od 10 do 25 kg, koszt procedury wynosi wówczas przeciętnie od 700 do 800 złotych. W przypadku zwierząt od 25 kg do 40 kg koszt kremacji wynosi od 850 do 1000 złotych. Za duże, ciężkie psy płaci się maksymalnie 1100 złotych.

Ile kosztuje kremacja psa w opcji zbiorowej?

Koszty są o wiele niższe, jeśli wybierzemy kremację zbiorową. W dalszym ciągu jest to rozwiązanie okazujące o wiele więcej szacunku dla zwierzęcia, aniżeli tradycyjna utylizacja. Koszty tego zabiegu również zależą od wagi zwierzęcia. W przypadku psów poniżej 10 kg cena kremacji wyniesie około 200 złotych. Zwierzę znajdujące się w kategorii wiekowej 10-25 kg to koszt kremacji ok. 200-300 złotych. Jeśli chcemy pochować pupila o wadze 25 kg-40 kg musimy liczyć się z kosztem od 300 do 400 złotych, natomiast o wadze 40-60 kg cena kremacji wzrośnie do 400-500 kg.

Ile kosztuje urna na prochy psa?

Musimy pamiętać, że nie tylko za kremację przyjdzie nam zapłacić. Trzeba doliczyć również koszt samej urny. Zwykłe urny kosztują ok. kilkadziesiąt złotych, aczkolwiek za spersonalizowaną urnę będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Na urnie może znaleźć się wizerunek psa czy też odcisk jego łapy. Firmy oferują również wisiorki, czy kryształy pamięci. Urny mogą różnić się kolorem, kształtem i wielkością. Oczywiście im bardziej oryginalna i spersonalizowana jest urna, tym wyższa będzie jej cena.

Dodatkowe usługi krematorium dla zwierząt domowych

Nie zawsze psy odchodzą we śnie czy poprzez eutanazję, która jest konieczna przez ich ciężkie choroby, z jakimi się zmagają. Czasem zdarza się, że zwierzęta giną pod kołami pojazdów czy też w wyniki pogryzienia przez inne psy. Wtedy to ich ciała ulegają znacznemu uszkodzeniu, co nie jest byt przyjemnym widokiem dla ich właścicieli. Z tego właśnie względu krematoria dla zwierząt oferują usługę tanatopraksji. Opiera się ona na zabiegach pielęgnacyjnych, których celem jest poprawa wyglądu zwierzęcia. Pies może być więc umyty, wyczesany. W ten sposób właściciele nie doznają takiego szoku, kiedy chcą pożegnać się ostatni raz ze swoim pupilem. Krematorium dla zwierząt domowych oferują także inne usługi dodatkowe. Proponują możliwość uzyskania po swoim psie pamiątki. Może być to odcisk jego pyska czy też łapy. Taki odcisk można oprawić w ramkę i powiesić, aby przypominał nam o czworonożnym przyjacielu. To wspaniała pamiątka po zwierzaku.

Dlaczego kremacja staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna?

Kiedyś najczęściej zwierzęta były zakopywane na działkach czy w przydomowych ogródkach. Trzeba jednak pamiętać, że takie działania są niezgodne z prawem. Zakopanie psa może wiązać się z karą grzywny i koniecznością utylizacji jego zwłok w sposób właściwy. Utylizacja ciała, jaką zajmują się firmy, nie pozwalają natomiast właścicielowi zwierzaka, na okazanie mu należytego szacunku. Kremacja jest jedynym sposobem na godny pochówek. Oprócz tego daje nam możliwość otrzymania pamiątki po czworonogu. Otrzymaną urnę z procami pupila możemy zakopać w cmentarzu dla zwierząt lub też zostawić w mieszkaniu jako pamiątkę.

Kremacja zyskuje na popularności, chociaż jej cena nie jest wcale niska. Warto zapewnić jednak swojemu psu czy też innemu zwierzęciu godny pochówek i okazać mu szacunek na tej ostatniej drodze. Krematoria gwarantują okazanie szacunku ciału zwierzęcia. Cena nie jest wygórowana, jeśli mielibyśmy się przyjrzeć samym kosztom działania takiej instytucji. Sam piec pochłania bardzo dużo energii, ponadto inwestycja w niego jest kosztowna.