Jak wybrać warsztat samochodowy? – praktyczne porady
7 mins read

Jak wybrać warsztat samochodowy? – praktyczne porady

Żyjemy w czasach, w których posiadanie własnego samochodu jest niemal koniecznością. Sugerują to statystyki, mówiące o tym, że na jedno gospodarstwo przypadają co najmniej dwa auta, ale też praktyka, w której na ulicach widać ogromny przyrost “czterech kółek”.

Posiadając własny samochód, chcąc nie chcąc, musimy mieć swój warsztat samochodowy – nawet jeśli nie miewamy z nim problemów, konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów. Przydaje się również posiadanie kogoś, do kogo moglibyśmy zwrócić w razie tak zwanego “W”. Jak zatem wybrać warsztat, który spełni nasze oczekiwania, a zarazem będzie miejscem, na którym będziemy mogli polegać? Na udzielaniu porad związanych z tymże wyborem skupimy się w tym krótkim poradniku.

Wybór warsztatu a oczekiwania

Warsztat samochodowy jesteśmy w stanie wybierać na dwa sposoby – zapobiegawczo, a zatem w momencie, kiedy albo go nie potrzebujemy, albo chcemy zrobić zaledwie przegląd, albo też impulsywnie, a zatem wtedy, gdy zajdzie nagła potrzeba odwiedzenia go. Niezależnie od tego, jakie są nasze aktualne oczekiwania wobec niego powinniśmy zdawać sobie sprawę z jednego – warsztat samochodowy wybiera się raz, jeśli oczywiście trafi się na ten porządny. Właśnie dlatego, niezależnie od tego, jakie byłyby nasze obecne oczekiwania wobec niego, powinniśmy stawiać poprzeczkę tak wysoko, jak się da – zwłaszcza, że to warsztaty muszą zabiegać o klienta, a nie my o nie (rynek wręcz obfituje w nie, a spotkać je można niemal za każdym rogiem).

Po warsztat samochodowy zawsze sięgamy w razie nagłej potrzeby – usterki, awarii czy kolizji. Nie warto zostawiać sobie jego wyboru na ten moment – chcąc uzyskać pewną, szybką i sprawdzoną pomoc powinniśmy mieć do kogo się zwrócić i posiadać w rękawie warsztat, który obsłuży nas szybko i profesjonalnie. Pamiętajmy więc, żeby warsztat samochodowy wybrać tak szybko, jak tylko nabędziemy samochód.

Czytaj również:

Jak wybrać warsztat samochodowy?

Z uwagi na to, że nasz rynek samochodowy wręcz pęka w szwach, a warsztatów samochodowych jest na nim co niemiara, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać ten najbardziej właściwy – taki, który spełni nasze oczekiwania i obsłuży nas w sposób profesjonalny. Nawet jeśli my sami niewiele wiemy na temat samochodów. Aby więc wybrać właściwy warsztat, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • jego renomę – dobry warsztat samochodowy to taki, do którego wraca się często i regularnie, oczywiście adekwatnie do potrzeb. To też taki, o którym krążą dobre opinie zarówno w Internecie, jak i wśród ludzi – zanim więc rzucimy okiem na wszystkie pozostałe elementy, którymi powinien się wyróżniać, zobaczmy, co sądzą o nim kierowcy. Spójrzmy zarówno na pozytywne, jak i negatywne opinie i to, czy warsztat w jakikolwiek sposób odniósł się do tych drugich;
  • uczciwość – największym problemem współczesnych warsztatów samochodowych jest brak uczciwości, objawiający się po prostu naciąganiem klientów. Zadbajmy o to, aby nasz warsztat był z nami uczciwy i od razu przy rozpoczynaniu współpracy przedstawiał nam właściwy kosztorys – dokładny i adekwatny do usterki, z którą przyszliśmy. Ważne jest też spisywanie protokołu oddania, koniecznie takiego opisującego aktualny stan zdawanego pojazdu;
  • profesjonalizm kadry pracowniczej – choć amatorowi ciężko jest poznać, czy pracownicy znają się na rzeczy, wiele może powiedzieć ich zachowanie w obrębie warsztatu samochodowego. Jeżeli nie mogą znaleźć sobie miejsca, stale czegoś szukają i nie zajmują się aktualnie “naprawionym” autem, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza – czy na pewno znają się na rzeczy? Wiele można też usłyszeć z poczekalni – takie informacje mogą nam się naprawdę przydać!
  • podejście do naszego problemu – dobry mechanik jest niczym lekarz – uważnie musi wysłuchać wszystkich dolegliwości, jakie trapią samochód i dopiero wtedy sporządzić diagnozę i zaproponować jej prawidłowe (jego zdaniem) leczeniem. Jeżeli mechanik zbyt szybko zabiera się do właściwej naprawy, możemy w tym upatrywać czegoś podejrzanego – zwłaszcza, że najpierw musi wiedzieć, co tak właściwie będzie naprawiał;
  • czas oczekiwania na naprawę – samochód jest obecnie czymś, bez czego ciężko byłoby nam sobie poradzić w życiu codziennym. Nic więc dziwnego, że w przypadku jego awarii czy usterki oczekujemy jak najszybszego jej rozwiązania. Dobry warsztat to nie taki, który naprawi auto najszybciej – to ten, który będzie trzymał się swoich terminów i naprawi samochód w dniu, na który się umówiliśmy. Bez zbędnych opóźnień, niezależnie od tego, co byłoby ich powodem.

Podsumowanie

Szczecin serwis samochodowy
Szczecin serwis samochodowy

Wbrew temu, co mogłyby sugerować pozory, warsztat samochodowy nie jest czymś łatwym do wybrania. Wynika to przede wszystkim z przesycenia polskiego rynku tego typu miejscami. Obecnie warsztaty można spotkać niemal za każdym rogiem, a wybór tego właściwego wymaga od nas żmudnego szukania i porównywania. Zdobądźmy się jednak na nie, a z pewnością doceniamy to w tak zwanym “nagłym przypadku”, kiedy tylko będziemy potrzebować pomocy profesjonalisty – szybkiej, sprawnej i po prostu fachowej.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl