Klimatyzacja – o czym należy pamiętać?
6 mins read

Klimatyzacja – o czym należy pamiętać?

Klimatyzacja – o czym należy pamiętać? Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji. W upalny dzień nie ma nic przyjemniejszego, niż schować się w chłodnym miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które powinny unikać wysokich temperatur, takich jak małe dzieci czy osoby w podeszłym wieku. Montaż i użytkowanie klimatyzacji mieszkań i sklepów to jednak nie tylko przyjemność, ale i duży koszt i obowiązek. O czym należy pamiętać decydując się na klimatyzację mieszkań i sklepów?

Duża inwestycja

Zainstalowanie klimatyzacji wiąże się z tym, że najpierw trzeba zakupić potrzebne materiały i wezwać ekipę remontową. Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji, jednak ze względu na wygodę użytkowania zawsze warto zdecydować się na klimatyzację, która będzie chodzić cicho, będzie miała wiele stopni regulacji, będzie schładzać, ale i ogrzewać pomieszczenie (szczególnie zimą) oraz będzie łatwa w utrzymaniu. Takie aspekty wiążą się jednak z niemałymi kosztami, jakie trzeba ponieść zanim będziemy się cieszyć przyjemnym, chłodnym powietrzem. Poza kosztami samej klimatyzacji konieczne będzie także jej zainstalowanie, najlepiej przez fachowców. Niestety, zaproszenie firmy remontowej to także duży koszt. Na pracownikach, którzy zainstalują klimatyzację nie warto oszczędzać – źle zamontowana może ulegać zniszczeniom mechanicznym, awariom, a w najgorszym razie przestanie spełniać swoje podstawowe funkcje. Klimatyzacja będzie również wymagała przeglądu, przynajmniej raz w roku. Najlepiej, jeżeli zajmie się tym fachowiec. Dodatkowo konieczne będzie oczyszczenie jej, gdyż nieczyszczona klimatyzacja staje się siedliskiem grzybów i bakterii, które następnie wraz z powietrzem przedostają się do naszych dróg oddechowych. Klimatyzacja jest więc inwestycją, która nigdy nie zwróci się w formie pieniężnej. Możemy jedynie oczekiwać lepszego samopoczucia czy ograniczenia kosztów ogrzewania zimą, jeżeli klimatyzacja posiada taką funkcję. Nawet w przypadku zmniejszenia kosztów trudno jednak mówić o odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy mając na uwadze fakt, że klimatyzacja wymaga przecież odpowiedniego utrzymania.

Wiele gości

Klimatyzacja mieszkań i sklepów ma na celu zapewnienie komfortu termicznego domownikom (mieszkania) oraz pracownikom (sklepy). Tymczasem mając w domu klimatyzację możemy spodziewać się natłoku gości w postaci rodziny i znajomych, którzy w upalny dzień będą mogli nieco odpocząć w chłodniejszym pomieszczeniu. Wszelkie spotkania towarzyskie, jeśli nie na dworze, będą odbywać się u nas. Pod tym kątem klimatyzacja mieszkań może okazać się nietrafiona. Jest jednak sposób, aby uniknąć nieproszonych gości w upały – nie chwalić się wszystkim nowo zainstalowaną klimatyzacją. Inaczej jednak wygląda sprawa w przypadku sklepów. Tutaj duża ilość klientów jest wręcz pożądana. Co więcej, klimatyzacja w sklepach stała się już standardem i większość punktów handlowych takową posiada. Klienci bowiem o wiele chętniej korzystają z miejsc, w których mogą nie tylko zrobić zakupy, ale i nieco się ochłodzić. W przypadku sklepów klimatyzacja może więc stanowić niejako inwestycję, która ma na celu przyciągnięcie klienta latem, kiedy generalnie mniej ludzi odwiedza sklepy, ze względu na wakacyjne wyjazdy. Właściciele sklepów powinni jednak pamiętać, że klimatyzacja musi być utrzymywana w czystości i porządku tak, aby mogła pełnić swoją funkcję przez lata. W wielu sklepach klimatyzacja działa tylko latem, zimą natomiast nie stosuje się jej w celu ogrzewania powierzchni. Pamiętajmy, że przed każdym sezonem konieczne będzie jej odgrzybianie mając na uwadze nie tylko zdrowie pracowników, ale i klientów.

Kiedy nie trzeba instalować klimatyzacji?

Klimatyzacja dla domu- co musisz wiedzieć

Klimatyzacja mieszkań i sklepów to duży koszt, który jednak nie zawsze musimy ponosić. Nasłonecznione mieszkania i sklepy, które całymi dniami nagrzewane są przez słońce wymagają schłodzenia, które może dać jedynie klimatyzacja. Nie wszystkie jednak mieszkania i sklepy mają całodniowy dostęp do słońca. Sporo z nich znajduje się w miejscach, do których słońce dociera tylko w określonych godzinach, zazwyczaj rano. Nie jest ono jeszcze wtedy na tyle intensywne, aby bardzo nagrzać wnętrze mieszkania czy sklepu. W takich przypadkach klimatyzacja mieszkań i sklepów może okazać się zbędnym, bardzo dużym wydatkiem. Komfort termiczny można bowiem osiągnąć poprzez włączenie wiatraka lub otworzenie okien. To samo dotyczy mieszkań, które znajdują się w kamienicach. Są one zwykle wykonane z materiałów, które schładzają wnętrze mieszkania. Dodatkowo są one wysokie, a ciepło idzie do góry. Zimą jest w nich stosunkowo mroźno, latem natomiast spokojnie można w nich funkcjonować bez żadnych dodatkowych udogodnień, na przykład w postaci klimatyzacji. W kontekście sklepów dobrze jest też przyjrzeć częstotliwości jego odwiedzania. Małe sklepiki, które często odwiedzane są przez klientów (najczęściej są to osiedlowe sklepy spożywcze) więcej stracą na klimatyzacji, niż zyskają. Wynika to z faktu, że ciągłe otwieranie drzwi unicestwi działanie klimatyzacji, za którą właściciele będą musieli sporo zapłacić.