Marketing na Facebooku – komu jest potrzebny?
6 mins read

Marketing na Facebooku – komu jest potrzebny?

O co chodzi z marketingiem na Facebooku?

 

We współczesnym świecie niemalże wszyscy posiadają konto na Facebooku, a ci, którzy z niego nie korzystają, na pewno chociaż o nim słyszeli. Nawet jeśli nie jesteśmy zarejestrowani na Facebooku, i tak często zdarza nam się trafić na strony na Facebooku – chociażby poprzez wyszukiwarkę, jeśli poszukujemy informacji na jakiś temat. Wiele firm oraz marek posiada też swój profil na Facebooku, do którego link często dostajemy na ich stronie internetowej lub na ogłoszeniach czy plakatach. Coraz więcej firm i marek rezygnuje nawet z posiadania witryny internetowej i korzysta jedynie z facebookowego profilu. Wszystko to wskazuje na to, że Facebook jest najpopularniejszym portalem społecznościowym – nie da się tego ukryć, skoro już nie tylko osoby prywatne, ale i duże firmy i marki nie mogą się obejść bez posiadania tam konta. Wiąże się to z tym, że w ostatnich czasach bardzo rozwinęła się gałąź marketingu, którą jest marketing w mediach społecznościowych, a przede wszystkim właśnie na Facebooku. Firmy i marki tworzą tam swoje profile, bo dzięki temu mają szansę dotrzeć do naprawdę licznego grona odbiorców – na Facebooku jest zarejestrowanych już ponad dwa miliardy użytkowników.

 

Czy potrzebny mi jest marketing na Facebooku?

 

Spójrzmy prawdzie w oczy. Facebook jest w dzisiejszym świecie tak popularnym portalem i tak szeroko używanym narzędziem marketingowym, że nie można się już z nim nie liczyć. Jeżeli prowadzisz firmę czy chcesz wypromować markę, a nie założysz jej konta na Facebooku ani na żadnym innym portalu społecznościowym, prawdopodobnie wiele na rynku nie ugrasz. Tak więc chcąc czy nie chcąc powinieneś zainteresować się tematem. Marketing na Facebooku jest więc potrzebny wszystkim tym, którzy chcą zaistnieć na rynku konsumenckim, zostać zauważonym jako instytucja czy zdobyć popularność na większą skalę. Jest też niezbędnym narzędziem do tego, aby budować i podtrzymywać pozytywny wizerunek naszej firmy czy marki. W dzisiejszych czasach jeśli jakaś firma, marka czy instytucja nie posiada swojej facebookowej strony, kojarzona jest z czymś nie na czasie, co nie idzie z duchem czasu i rozwojem, oraz też automatycznie wydaje nam się, że trudniej jest się z nią skontaktować i wydaje nam się bardziej obca. Jeśli więc zależy ci na budowaniu wzajemnego zaufania z klientem oraz dobrego i sprawnego kontaktu, zdecydowanie potrzebujesz marketingu na Facebooku.

 

Co można zyskać dzięki marketingowi na Facebooku?

 

Doświadczenie pokazuje, że te firmy czy marki, które zainwestowały trochę czasu w rozwój pozytywnego wizerunku na Facebooku, cieszą się o wiele większym powodzeniem oraz zainteresowaniem na rynku. Facebook to narzędzie, które w dobie internetu ułatwia kontakt między ludźmi. Jest to wspaniała platforma, na której można się spotkać, zaprezentować, a także wymienić myślami i pomysłami. Dzięki marketingowi na Facebooku możesz stać się liczącym graczem w internetowym świecie i być zauważalnym oraz rozpoznawanym. Zdobywanie lajków na Facebooku oraz zwiększanie liczby osób, które śledzą twój profil sprawi, że twoje treści będą trafiały do coraz to szerszego grona odbiorców. Dzięki temu twoja marka stanie się rozpoznawalna, a grono osób korzystających z jej usług będzie się stale powiększać. Zyskasz też informacje na temat swoich klientów, dzięki temu, że będziesz miał dostęp do profili osób, które śledzą twoją stronę. Będziesz mógł też bezpośrednio nawiązywać kontakt z nimi poprzez dyskusje pod postami oraz dowiadywać się o ich opinii na temat twojej marki.

 

Jakie są negatywne strony marketingu na Facebooku?

 

Oczywiście prowadzenie marketingu na Facebooku wiąże się też z pewnymi niebezpieczeństwami i ryzykiem. Przez to, że nasza marka posiada profil na Facebooku, na który każdy może wejść, dodać swoją opinię i komentarz, sprawia, że nawet najmniejsze błędy nie będą nam wybaczone. Każdy negatywny komentarz, który dostaniemy będzie widoczny dla wszystkich użytkowników i będzie zaniżał naszą średnią, a opublikowanie głupiego posta przez nas, jeśli zostanie dostrzeżone przez internautów, na pewno spotka się z krytyczną reakcją. Może nawet stać się początkiem fali krytycyzmu i krążyć w sieci jako negatywny przypadek. Niefortunny post, który wyszedł od nas będzie wielokrotnie udostępniany przez użytkowników i opatrywany komentarzami, które będą wskazywały na to, że nasza firma czy marka nie powinna być poważnie traktowana. I wtedy owszem, zyskamy rozgłos, ale niestety nie na naszą korzyść. Dlatego trzeba przykładać dużą wagę do tego, co publikujemy na Facebooku i przykładać dużą staranność do formułowanych przez nas treści i umieszczanych grafik. Przede wszystkim miejmy na uwadze to, żebyśmy nie publikowali rzeczy, które w niesprawiedliwy sposób mogą ranić czyjeś uczucia. Nam może wydawać się to zabawne, ale w dzisiejszym demokratycznym świecie, w którym internauci walczą o tolerancję i szacunek do jednostki, takie rzeczy nie będą nam łatwo wybaczone.