Nieruchomości w Szczecinie
6 mins read

Nieruchomości w Szczecinie

Nieruchomości w Szczecinie – na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podejmowania wielu trudnych decyzji. Już w pierwszych etapach warto mieć świadomość tego, które aspekty mogą mieć znaczenie w związku z taką inwestycją. Jeśli proces zostanie przeprowadzony w sposób prawidłowy i zaplanowany, wówczas zachowamy spokój i uda nam się dokonać optymalnego wyboru.

Od czego zacząć zakup nowego mieszkania? Co zrobić, by efektywnie szukać interesujących nas zgłoszeń? Jak mentalnie przygotować się do pierwszej wizyty w mieszkaniu? Na jakie kryteria zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Od czego zacząć zakup nowego mieszkania?

Niezależnie od tego czy jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości Szczecin z rynku wtórnego, czy z tego pierwotnego, każdorazowo powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które znacznie ułatwią nam cały proces. Przede wszystkim zastanówmy się, jak dużego mieszkania potrzebujemy. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko bieżącą sytuację, ale również nieco dalszą perspektywę – myślenie strategiczne w tym zakresie ma niebagatelne znaczenie. Przeanalizujmy, jakie środki finansowe mogą być przeznaczone na takie przedsięwzięcie. Mowa nie tylko o wolnych oszczędnościach, ale również o finansowaniu kredytem. Dowiedzmy się czy posiadamy zdolność kredytową, a jeśli tak, jakiej kwoty możemy oczekiwać. Taki krok powinien być podjęty możliwie najwcześniej, w przeciwnym wypadku nasze działania mogę być ograniczone. Nie zapominajmy o dodatkowych kosztach, które również związane są bezpośrednio z zakupem nieruchomości. Mowa chociażby o podatkach od czynności cywilnoprawnych, taksie notarialnej, opłatach sądowych, prowizji dla pośredników. 

Co zrobić, by efektywnie szukać interesujących nas zgłoszeń?

Nieruchomości w Szczecinie
Nieruchomości w Szczecinie

Poszukiwanie nieruchomości Szczecin to z pewnością proces, który nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jednak potrafimy skutecznie wyszukiwać oferty w serwisach ogłoszeniowych, wówczas możliwe jest zaoszczędzenie czasu na realnych wizytach. Im więcej informacji jesteśmy w stanie uzyskać z oferty i telefonicznej rozmowy, tym szybciej dokonamy zakupu, na którym zależy nam w sposób szczególny. Wyszukiwanie ogłoszeń warto rozpocząć od wypełnienia filtrów, czyli rubryk wyszukiwarki. Warto mieć jednak świadomość tego, że zbyt wąskie wyszukiwania (przykładem jest chociażby konkretny materiał budowlany bądź dokładne piętro) wiąże się z uzyskaniem oferty okrojonej. Warto zatem skupić się na tych kryteriach, które mają dla nas największe znaczenie. Do przykładowych zalicza się chociażby rodzaj nieruchomości, cenę, powierzchnię, liczbę pokoi, piętra, rok budowy, rodzaj zabudowy, dodatkowe udogodnienia. W ten sposób wyszukiwanie nieruchomości Szczecin nie powinno sprawić nam szczególnych problemów. 

Jak mentalnie przygotować się do pierwszej wizyty w mieszkaniu?

Kiedy wstępnie znajdziemy nieruchomości Szczecin, którymi jesteśmy zainteresowani, wówczas wykonujemy niezbędny telefon do właściciela bądź pośrednika – jest to doskonała okazja, aby dopytać o wszelkie szczegóły. Pierwsza wizyta w mieszkaniu to bardzo ważny moment – wymaga on od nas nie tylko racjonalnego podejścia, ale również zmaksymalizowania skupienia. Jeśli takie oględziny wiążą się z dużymi emocjami, wówczas warto rozważyć obecność innej osoby, która będzie w stanie rozważnie przyjrzeć się nieruchomości. Jednym z najważniejszych aspektów jest stan techniczny nieruchomości Szczecin. Nie obawiajmy się zadawania pytań na temat okolicy. Nawiązanie kontaktu i zbudowanie emocjonalnej relacji to doskonałe rozwiązanie. W ten sposób możemy sprawić, że oferent nie będzie w pełni kontrolował swojej wypowiedzi i podzieli się prawdziwymi wrażeniami na temat oglądanego lokalu. Co więcej, pierwsze spotkanie to doskonała okazja do tego, by zapoznać się z dostępnymi dokumentami nieruchomości. 

Na jakie kryteria zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania? 

Nie da się ukryć, że wybór nieruchomości Szczecin w praktyce jest bardzo problematyczną kwestią. Pośrednicy na wizyty umawiają się za dnia, gdy do wnętrza dociera światło. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapoznać się ze wszystkimi atutami i niedoskonałościami mieszkania. Do tych drugich zaliczyć możemy nierówności na ścianach, plamy na parkiecie czy zarysowania na szybach. Warto już przed zakupem opracować szczegółowy plan oglądania- dzięki temu nie będziemy tracić cennego czasu. Jednym z najważniejszych kryteriów jest oczywiście lokalizacja. Mowa nie tylko o umiejscowieniu nieruchomości Szczecin, ale również o pobliskich sklepach, punktach usługowych, przedszkolach, przychodniach. Nie mniej istotny jest rodzaj zabudowy- wysokie bloki, kamienice, a może ekskluzywne osiedla. Znaczenie może mieć widok z mieszkania, obecność balkonu, średnioroczne koszty utrzymania, stan stolarki drzwiowej i okiennej, kondygnacja, rozkład nieruchomości, wyposażenie AGD, ogródek.