Wynajem autolawety. Co trzeba wiedzieć?
6 mins read

Wynajem autolawety. Co trzeba wiedzieć?

Wynajem autolawety. Co trzeba wiedzieć?
Wynajem autolawety. Co trzeba wiedzieć?

Powiedzmy, że pewnego dnia możemy nazywać się szczęściarzami: udało nam się kupić samochód poza granicami kraju! Zanim jednak zdążymy się nacieszyć tym faktem, musimy auto w jakiś sposób sprowadzić do Polski. Wybór opcji jest całkiem spory, jednak największym cieszy się wynajem lawety  w Szczecinie   bowiem zabierze nasz pojazd prosto pod drzwi domu czy tam, gdzie sobie przewózki zażyczymy. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy nie mogą wsiąść do – na przykład – wyrejestrowanego już samochodu. Spotkanie z policją mogłoby być bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza w samych Niemczech, od razu pojawiłyby się zarzuty o to, że samochód został ukradziony. Niestety, lata dziewięćdziesiąte sprawiły, że nasi rodacy nie cieszą się dużym zaufaniem za Odrą. Tymczasem z pomocą przychodzi wynajem. Autolaweta za nie tak duże pieniądze pojedzie na miejsce i sprowadzi nam samochód, abyśmy mogli spokojnie szusować po polskich wspaniałych drogach. Wspaniałych, bo takiej ilości dziur nie ma chyba nigdzie indziej (chociaż nasi wschodni sąsiedzi uważają, że nasze jezdnie są rewelacyjne – każdy widzi to z innej strony).

Dlaczego warto zdecydować się na taki wynajem? Autolaweta różni się nieco od zwykłej lawety, jest bowiem zaprojektowana w taki sposób, by można było przewozić samochody za pomocą kokpitu sterującego. Musimy jednak brać pod uwagę, że wszystko zależy od wagi: prowadzić możemy bowiem tylko takie auta, których wielkość nie przekracza 3,5 tony. Spotkanie z policją w sytuacji, w której naruszymy te zasady, nie należy do najszczególniejszych przyjemności.

Kiedy na drodze przydarzy się nam nieszczęśliwe zdarzenie, również przydaje się wynajem – autolaweta w szybkim tempie dotrze na miejsce. Kiedy okaże się, że wina leży po stronie kogoś innego, niż my, dostaniemy nawet czasem auto zastępcze, którym będziemy mogli bez problemu dotrzeć na miejsce przeznaczenia. Przyda nam się to zwłaszcza wtedy, kiedy dokądś się spieszymy i problemem nie jest nawet sam fakt uszkodzenia samochodu, a brak możliwości komfortowego dotarcia na miejsce. Bo jak ze środka autostrady niekiedy dostać się na najbliższy autobus?

Wynajem autolawety przydaje się również wtedy, kiedy sami odpowiadamy za wypadek. W życiu tak się już zdarza, że nie zawsze ocenimy sytuację należycie i wtedy będzie nam bardzo potrzebna pomoc, choćby po to, by osoba, z którą się zderzyliśmy, nie dzwoniła po policję. Co prawda zapłacimy potem z własnego OC,  ale chyba lepsze to, niż ponoszenie konsekwencji prawnych. Tak czy inaczej, warto wtedy zadzwonić po wynajem. Autolaweta dotrze na miejsce, a my będziemy mogli chociaż częściowo odetchnąć z ulgą. Co prawda i tak możemy wtedy zapłacić osobie, której wyrządziliśmy szkodę (nie będzie wtedy problemów z wyciąganiem pieniędzy z ubezpieczenia), ale to już kwestia naszego własnego wyboru.

Jak dobrze wynająć autolawetę? Nie mamy na drodze zbyt wielkiego wyboru, kiedy przyjdzie po nas potrzeba. Zazwyczaj wpisujemy pierwszy numer, jaki przychodzi nam do głowy. Tymczasem powinniśmy wziąć głęboki oddech i mocno się zastanowić, co chcemy zrobić. Zazwyczaj wystarczy telefon do znajomych i szybka orientacja w tym, do kogo warto zadzwonić po pomoc drogową. Większość firm od razu udzieli nam pomocy, ale kiedy potrzebujemy kogoś, komu możemy zaufać, sprawdźmy też opinie w Internecie. Istnieje niepisana zasada, że niezadowolony klient zostawia zawsze komentarz. Wtedy już wiemy, że nie do końca mamy do czynienia z właściwą firmą.

Także niesprawny samochód może okazać się sporym nieszczęściem na drodze, wtedy też przydaje się wynajem. Autolaweta może bowiem nie tylko zabrać nasz samochód, ale również przywieźć nam paliwo, gdyby okazało się, że tego drugiego nam po prostu zabrakło. Nie będziemy musieli więc holować auta, a po prostu ruszymy w dalszą drogę. Oczywiście to nie jest jedyna zaleta, kiedy decydujemy się na wynajem – autolaweta ma bowiem takie właściwości, że kierowca odholuje nasz samochód nawet z najbardziej zatłoczonego miejsca. Zresztą, niejednemu z nas zdarzyło się w przeszłości, że zmuszony był do zatrzymania się na poboczu. Mało przyjemne doświadczenie. Znikąd pomocy, nie można nigdzie pójść… trzeba więc radzić sobie samemu.

Ceny wynajmu nie są naprawdę wygórowane, wahają się od osiemdziesięciu groszy do dwóch złotych za kilometr. O ile nie planujemy przejechać kilku setek (ale i wtedy się przydaje), to i tak nie jest to koszt, który nas bardzo obciąży. Czasami część opłacamy z naszego własnego ubezpieczenia, toteż gotówka może nam nawet nie zniknąć z portfela. Kierowcy chwalą sobie fakt, że mogą się zdecydować na taki wynajem – jeśli nie mamy dobrego kolegi, który nas odholuje (albo nie ma takiej możliwości, bo znajdujemy się na autostradzie), to musimy zdać się na pomoc drogową właśnie. Oczywiście wynajem nie dotyczy tylko samochodów osobowych – są też takie ogromne autolawety, które zabiorą i ciężarowe, mocarne auta. Musimy się zorientować, co tak naprawdę jest nam w danym momencie potrzebne, ponieważ bardzo wiele zależy tu od wagi naszego samochodu!