Depilacja laserowa – jak wygląda zabieg?
7 mins read

Depilacja laserowa – jak wygląda zabieg?

Depilacja laserowa – jak wygląda zabieg? Depilacja laserowa jest jedną z metod pozbywania się niechcianego owłosienia z różnych obszarów ciała. Wiele osób nie czuje się dobrze z włosami odrastającymi uparcie pod pachami, na łydkach czy w okolicach bikini. Metody depilacji chemicznej i mechanicznej mają sporo niedogodności, a efekty nie są zbyt długotrwałe.

Usuwanie włosków woskiem, depilacja cukrowa czy tradycyjne depilatory mechaniczne wyrywające włoski z cebulkami, kojarzą się z wyjątkowo nieprzyjemnym przebiegiem zabiegu. Kremy do depilacji mają ostry, nieprzyjemny zapach, często podrażniają skórę, a włoski i tak dość szybko odrastają. To dlatego depilacja laserowa jest tak kuszącą alternatywą. Niemal bezbolesna, pozwalająca na uzyskanie trwałych efektów… Jak wygląda zabieg depilacji laserowej? Jak się do niego przygotować i jak pielęgnować skórę po depilacji?

Jak działa laser do depilacji?

Podczas zabiegu depilacji laserowej, niechciane owłosienie usuwane jest dzięki generowanej przez urządzenie wiązce światła laserowego. Wiązka światła w kontakcie ze skórą zostaje wychwycona przez ciemny barwnik – melaninę – obecną w cebulkach włosów. Pod wpływem światła melanina ulega trwałemu uszkodzeniu, a włos zostaje usunięty, łącznie z cebulką. To właśnie dzięki efektowi trwałego uszkodzenia cebulki włosowej, depilacja laserowa jest określana mianem depilacji trwałej.

Jakie są rodzaje depilacji laserem?

Depilacja laserowa - jak wygląda zabieg?
Depilacja laserowa – jak wygląda zabieg?

Zazwyczaj, gabinety  medycyny estetycznej  i salony kosmetyczne posiadające w swojej ofercie ten rodzaj depilacji, wykonują zabiegi metodą fototermolizy lub PLI. Ta druga metoda, choć wykorzystuje intensywne światło pulsacyjne, nie jest z technicznego punkt widzenia laserem. Jest to jednak technika usuwania owłosienia  z wykorzystaniem światła i jako taka często zaliczana bywa do rodziny depilacji laserowych. IPL, ze względu na emisję całego spektrum światła, a nie wąskiej skupionej wiązki jak w przypadku lasera, ma nieco mniejszą skuteczność, wymaga częstszych powtórzeń i lepiej sprawdza się w przypadku jasnych włosów.

Metoda z wykorzystaniem lasera (np. Sheer Light) opiera sie natomiast na zjawisku selektywnej fototermolizy (czyli wybiórczego uszkodzenia mieszków włosowych wysoką temperaturą, wskutek działania wiązki światła). Wiązka pochłaniana jest przez mieszki włosowe zawierające ciemny barwnik. Uszkodzeniu ulega włos znajdujący się w fazie wzrostu wraz z cebulką, ale  metoda ta jest bezpieczna dla skóry. Dzieje się tak dlatego, ponieważ światło laserowe  penetruje tkanki jedynie do głębokości ok. 2 mm.

Kiedy można stosować depilację laserową?

Depilacja laserowa jest metodą usuwania zbędnego owłosienia w celach kosmetycznych. Może służyć do pozbywania się niechcianych włosów z każdego obszaru ciała – twarzy, pach, okolic bikini, nóg. Mężczyźni coraz częściej decydują się na usuwanie w tej sposób owłosienia z pleców czy klatki piersiowej. Poza względami kosmetycznymi, laser wykorzystywany jest do depilacji ze wskazań medycznych. Mogą nimi być hirsutyzm lub zapalenie mieszków włosowych.

Sprawdź koniecznie:

Zabiegów depilacji z użyciem lasera nie należy przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są również  choroby skóry (np. łuszczyca), poparzenia,  a także epilepsja i choroby nowotworowe. Depilacja nie jest wskazana również u osób  cierpiących ma problemy z krzepliwością krwi czy choroby nowotworowe. Przed umówieniem zabiegu, przeprowadzany jest obszerny wywiad. Należy podać wówczas wszystkie istotne szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej poprzedza przeprowadzenie wywiadu oraz odbycie konsultacji. W czasie jej trwania, osoba przeprowadzająca zabieg sprawdza parametry dotyczące rodzaju skóry i jej stanu, rodzaju i koloru włosów, karnacji itp. Następnie dane te wykorzystywane są do ustawienia optymalnych parametrów lasera. Parametry te sprawdzane są podczas naświetlania kontrolnego, na małym obszarze ciała. Sam zabieg wygląda następująco:

          1. Obszar skóry, który ma zostać poddany zabiegowi, jest miejscowo znieczulany (najczęściej poprzez posmarowanie żelem/maścią), a następnie schładzany (np. za pomocą kompresu żelowego).
          2. Uruchamiany jest laser, emitujący wiązkę światła.
          3. Wybrany obszar skóry jest naświetlany przez określony wcześniej czas (od kilku minut do kilku godzin).
          4. Po upływie ustawionego czasu, skóra może być podrażniona lub lekko obrzmiała. Może być widoczne zaczerwienienie.

Zabieg powtarza się co 3 tygodnie. W sumie należy wykonać od 3 do 10  powtórzeń (w zależności od podatności włosów na usuwanie, karnacji, koloru i grubości włosa, wielkości obszaru naświetlań).

Na co uważać po zabiegu depilacji za pomocą lasera?

Po zabiegu depilacji laserowej skóra jest podrażniona i wymaga delikatnej pielęgnacji. W pierwszych dniach po zabiegu, warto zrezygnować z mydeł i silnych kosmetyków. Do mycia najlepiej używać wody, ewentualnie łagodnych mleczek do demakijażu. Zdecydowanie nie należy wystawiać skóry po depilacji na silne działanie promieni słonecznych, ponieważ grozi to poważnym poparzeniem.

W przypadku utrzymującego się podrażnienia czy uczucia pieczenia w miejscu usunięcia włosków, skórę można smarować delikatnym kremem dla dzieci. Należy uważać, żeby nie podrażniać miejsc po depilacji zbyt ciasną odzieżą lub szorstkimi materiałami. Stan skóry powinien powrócić do normy w ciągu maksymalnie 2 tygodni.

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl