Sublimacja jak zacząć?
6 mins read

Sublimacja jak zacząć?

Sublimacja jak zacząć? Sublimacją inaczej określa się zjawisko w druku. Druk wykonywany metodą sublimacji charakteryzuje się tym, że jest on wykonywany specjalnymi tuszami na papierze do sublimacji. Papier ten nazywa się papierem transferowym. Jest to jedyna dostępna w chwili obecnej metoda znakowania, które w pełni, bo aż w 100 procentach powoduje przepuszczanie powietrza. Należy również zaznaczyć, iż sublimacja jest praktycznie niezniszczalna oraz nie jest wyczuwalna. W związku z tym jest idealna, jako nadruk np. dla odzieży sportowej.

Sublimacja jest z pewnością najtrwalszą metodą znakowania, ponieważ w przypadku jej zastosowania nadruk nigdy nie straci swoich pierwotnych właściwości, nawet po dużej częstotliwości prania. Oprócz tego należy jeszcze dodać, że metoda tego druku jest równie opłacalna nawet, jeżeli chodzi o pojedyncze sztuki. Do zalet nadruków na odzieży sportowej za pomocą sublimacji można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: nadruk nie odpada, nadruk w żaden sposób się nie kruszy, materiał można prać bez problemu w pralce, nadruk jest w pełni ekologiczny. Tusze, które są stosowane podczas wykonywania procesu sublimacji są w pełni pozbawione jakichkolwiek rozpuszczalników, natomiast w swoich składzie zawierają dużą ilość wody. W związku z tym wykazują również odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przeciwieństwie do nadruków, które są wykonywane metodą UV.

Kiedy warto zacząć stosować sublimację?

Otóż sublimację warto stosować wtedy, kiedy chcemy uzyskać trwały i odpowiedniej jakości nadruk, który nie zniknie po wielokrotnym praniu. Warto pamiętać, że sublimacja jest stosowana na materiałach o 70 procentowym poliestrze w składzie materiału, tak więc osoby, które chcą zastosować tą technikę powinny lubić również tą tkaninę, a nie wszystkim osobom ona przypada do gustu. Kolejną kwestią, jaką trzeba poruszyć jest to, że sublimacja w przypadku kolorowych tkanin będzie możliwa wyłącznie w kolorze czarnym. Metoda ta sprawdzi się również w przypadku osób, które nie lubią czuć nadruku, bowiem sublimacja jest kompletnie niewyczuwalna. 

Jak zacząć sublimować?

Sublimacja jak zacząć?
Sublimacja jak zacząć?

Przed dokonaniem sublimacji należy pomyśleć, na jakim kolorze tkaniny chcielibyśmy jej dokonać. Gdyż tak jak powyżej zostało powiedziane, sublimacja na tkaninach kolorowych może zostać wykonana jedynie w kolorze czarnym. Następną kwestią jest to, aby pamiętać, że metoda ta może być stosowana wyłącznie na poliestrach. Druk wykonywany na takiej tkaninie odbywa się za pomocą bardzo wysokiej temperatury. I za pomocą takiej temperatury delikatnie powoduje jej rozluźnienie. Podczas rozluźniania się materiału zaczynają występować w nim mikropory. Następnie zaczyna występować proces pigmentacji tuszu, który został wydrukowany za pomocą papieru sublimacyjnego znajdującego się w fazie stałej. Jeżeli chodzi o stopień wysokiej temperatury, który powinien odbywać się podczas druku sublimacyjnego to musi on wynosić od około 150 do 190 stopni Celsjusza. Bowiem tylko przy zastosowaniu takiej temperatury pigmenty są w stanie przejść w postać gazową i zacząć parować. W następnej kolejności gazy, który zostały uwolnione pod naciskiem prasy termoaktywnej zaczynają być skierowane na sublimowaną tkaninę i wnikają w jej strukturę. Należy zaznaczyć również, że podczas procesu sublimacji powinny zostać zastosowane wyłącznie tusze specjalnych atramentów, a także odpowiedni papier transferowy. W przeciwnym wypadku proces ten się nie uda, tak jak powinien. 

Druk sublimacyjny można również wykonać za pomocą drukarki laserowej. Przy jej zastosowaniu sublimacja powinna być prosta i szybka w wykonaniu. Otóż zaopatrzyć się w kolorową drukarkę laserową, która będzie wyposażona w zwykłe tonery. Oprócz tego należy pamiętać o zakupie odpowiedniego papieru. Następnie dokonać wydruku danego obrazu na takim papierze i przy zastosowaniu prasy transferowej przenieść go na dany materiał (poliester). Jednakże w obecnej chwili do wykorzystania metody druku sublimacyjnego stosuje się drukarki żelowe, które występują zarówno w formacie A4, jak i A3. Jeżeli chodzi o kwestię procedur w drukarkach żelowych to przedstawiają się one analogicznie jak w drukarkach zwykłych. Natomiast tusz w drukarkach żelowych oparty jest wyłącznie na bazie gliceryny. Włożenie innego tuszu do takiego rodzaju urządzenia może spowodować jego znaczące uszkodzenie. Do właściwości charakterystycznych tych drukarek należy zaliczyć przede wszystkim wyjątkową trwałość wydruku, jak również ich wysoką jakość. W związku z tym wydruk taki powinien zadowolić nawet najbardziej wymagającą osobę. Jeżeli zdecydujemy się zakupić specjalną drukarkę do wykonywania sublimacji to możemy liczyć, że razem z nią będzie również dołączone odpowiednie oprogramowanie, które będzie służyło do korygowania barw. Oprogramowanie takie pozwala również na odwrócenie obrazu w dowolnym przez nas kierunku. Należy jednak pamiętać, że zastosowany przez nas wzór, aby dobrze się prezentował na tkaninie powinien przedstawiać swoje lustrzane odbicie.