Dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak ważne?
6 mins read

Dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak ważne?

Dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak ważne? Odpowiednie nawilżenie skóry jest niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na tym, aby była ona w jak najlepszej kondycji. Warto wiedzieć, że na właściwe nawilżenie ludzkiej skóry ma wpływ przede wszystkim tłuszcz. Jest on ochronnym płaszczem lipidowym powodującym, że nadmierne parowanie wody z głębi ciała staje się niemożliwe.

W przypadku, gdy skóra samodzielnie wydala zbyt małe ilości tłuszczu, wówczas niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu mnóstwo osób decyduje się na sięgnięcie po wyselekcjonowane kosmetyki na ciało. Gdy zastosujemy kosmetyki na ciało o odpowiedniej zawartości tłuszczu, nasza skóra w wyjątkowo krótkim czasie uzyska odpowiednią kondycję. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak istotne.

Właściwe nawilżenie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Na nawilżenie skóry największy wpływ ma zdecydowanie tłuszcz, który pełni funkcję ochronnego płaszcza lipidowego. Jakie czynniki decydują o nawilżeniu skóry? Jedną z najważniejszych kwestii jest temperatura. Nie tylko niska, ale też wysoka przyczynia się do zmniejszenia wilgotności powietrza, co w konsekwencji decyduje o poziomie nawodnienia skóry.  

Płaszcz lipidowy a wilgotność skóry

Na nawilżenie skóry w ogromnym stopniu wpływa tłuszcz. Chodzi o to, że pod powierzchnią naskórka zlokalizowany jest tak zwany ochronny płaszcz lipidowy, który składa się z mieszanki rozmaitych tłuszczów, czyli łoju pochodzącego z gruczołów łojowych oraz lipidów. Omawiana warstwa ochronna jest bardzo szczelna, co sprawia, że parowanie wody z głębi ciała jest całkowicie niemożliwe. Duży wpływ na poziom wilgotności skóry ma także picie wody. Specjaliści zalecają, aby każdego dnia wypijać minimum 1,5 litra wody. W przypadku, gdy będziemy pili codziennie odpowiednią ilość wody oraz dodatkowo utworzymy płaszcz ochronny, który będzie chronił skórę przed parowaniem, wówczas nasza skóra będzie wyjątkowo gładka i elastyczna. Gdy zależy nam na tym, aby nasza skóra była jak najlepiej nawilżona, powinniśmy zawsze inwestować w specjalne kosmetyki na ciało działające w sposób pielęgnujący. Nie można jednak sięgać po “pierwsze lepsze” kosmetyki na ciało, ponieważ jeżeli wybierzemy je w niewłaściwy sposób, wówczas mogą one zadziałać na lipidową warstwę ochronną w bardzo negatywny sposób.

Balsamy i kremy do ciała

Przed parowaniem wody chroni nas nie tylko specjalny płaszcz lipidowy, ale również emolienty. Czym są emolienty? Są to specjalne środki natłuszczające produkowane z wykorzystaniem wazeliny, lanoliny lub parafiny. Wspomniane składniki stosuje się w maściach, mydłach, kremach czy olejkach do kąpieli. Gdy nałożymy je na skórę, tworzy się na niej filtr powodujący, że parowanie ulega znacznemu zmniejszeniu. Woda zatrzymuje się w rogowej warstwie naskórka, co zauważalne jest gołym okiem. Odpowiednio dobrane kosmetyki https://www.maxel-cosmetics.pl/ na ciało są w stanie bardzo mocno poprawić wilgotność naszej skóry, dlatego warto zdecydować się na ich zakup. 

Zmarszczki a wilgotność skóry

Dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak ważne?
Dlaczego właściwe nawilżenie skóry jest tak ważne?

Sucha skóra to problem, który pogłębia się wraz z wiekiem. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują, że ilość łoju wydzielanego przez skórę ulega znacznemu zmniejszeniu. Gdy przekroczymy czterdziesty rok życia, pojawiają się już pierwsze mocno zauważalne zmarszczki. Ich pojawienie się ma związek z niedoborem kwasu hialuronowego.

Jak wiadomo, kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne, dlatego decyduje przede wszystkim o tym, że dochodzi do szybkiej regeneracji naskórka. Jeżeli kwasu hialuronowego jest zbyt mało, wówczas procesy regeneracyjne w skórze zachodzą wyjątkowo wolno lub wcale. W określonym wieku skóra przestaje też produkować ceramidy. Jest to tzw. cement międzykomórkowy, który tworzy specjalną tkankę, która powoduje, że utrata wilgoci ze skóry jest niemożliwa.

Gdy ceramidów jest zbyt mało, proces “uciekania” wilgoci ze skóry ulega znacznemu nasileniu. Oprócz tego, w skórze jest też znacznie mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny za wiązanie wody. Gdy w naszym organizmie są niedobory wszystkich tych substancji, wtedy procesy starzenia postępują naprawdę bardzo szybko. Gdy zauważymy u siebie niepokojące zmiany, powinniśmy jak najszybciej zastosować specjalne kosmetyki na ciało. 

Które kosmetyki na ciało najlepiej stosować? Do polecanych przez specjalistów dermatologów kosmetyków zalicza się przede wszystkim te hipoalergiczne. Oznacza to, że nie przyczyniają się one do powstawania alergii, nie mają w sobie żadnych substancji barwiących czy zapachowych. Stosowanie kosmetyków na ciało o charakterze hipoalergicznym jest niezwykle ważne, ponieważ skóra wysuszona jest bardzo mocno podatna na rozmaite podrażnienia. Warto wybierać takie kremy, które w swoim składzie zawierają witaminę PP. Dzięki niej zatrzymywanie wody w organizmie jest zatrzymywane.

Dobre kosmetyki na ciało zawierają też witaminę E, która ochrania skórę przed stresem oksydacyjnym i chroni ją przed postępującymi procesami starzenia. Pamiętając o wszystkich tych zasadach nasza skóra z pewnością będzie w lepszej kondycji.