Jak dobrać rolety okienne?
6 mins read

Jak dobrać rolety okienne?

Jak dobrać rolety okienne? Rolety stają się obecnie coraz popularniejsze. Stoi za tym wiele czynników, między innymi fakt, że można dostać je w każdym rozmiarze i kolorze, a montaż jest łatwy i nie sprawiający większych problemów. Problemem dla wielu osób może być jednak dobór rolet. Mając na rynku tak wiele różnych materiałów i rodzajów, ciężko zdecydować, jakie rolety nadają się do danego pomieszczenia. Poniżej znajdują się zatem cenne wskazówki, z których dobrze jest skorzystać przed zakupem rolet.

Jakie rolety do kuchni?

Kuchnia to dość wymagające pomieszczenie. Ze względu na to, że gotujemy tam potrawy, istnieje większe ryzyko zachlapania i zabrudzenia. Z tego powodu dobrze jest pomyśleć o zakupie specjalnych rolet, których materiał będzie odporny na plamy i prostszy do wyczyszczenia. W końcu nie będzie nam się chciało co kilka tygodni zdejmować rolet i ich prać. Lepiej będzie, jeśli będzie dało się zdecydowaną większość zabrudzeń usunąć zwykłą mokrą ściereczką, a materiał nie będzie wchłaniać tłuszczu. Z kolei w przypadku koloru, wiele osób decyduje się na te żywe – pomarańcze, czerwienie. Kuchnia jest rano miejscem, gdzie wypijamy zaspani kawę i szykujemy śniadanie. Mocniejsze barwy pomagają się obudzić i pozytywnie nastawić na cały dzień. Poleca się także przemyśleć kolor niebieski, który odstrasza owady. Szczególnie latem może być to wybawienie dla domowników.

Jakie rolety do salonu i jadalni?

Jak dobrać rolety okienne?
Jak dobrać rolety okienne?

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędza się największą ilość czasu w ciągu dnia. To miejsce spotkań wszystkich domowników i przestrzeń, gdzie chcemy się zrelaksować, odprężyć w miękkim fotelu czy poczytać czasopismo na kanapie. W klasycznych i bardziej eleganckich salonach stonowane kolory, takie jak granat, czerwień czy purpura mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Natomiast w tych bardziej nowoczesnych i jasnych warto postawić na kontrastujące rolety, w żywych i jasnych barwach, takich jak żółty. Dobrze jest ocenić, czy meble i ściany są raczej utrzymane w jednej kolorystyce i można zastosować spory kontrast w przypadku koloru rolet, czy też lepiej postawić na spokojniejsze barwy, aby nie doprowadzić do chaosu. Jadalnie są dość podobne do salonów. W przypadku rolet lepiej postawić na odcienie, które będą sprawiały, że pomieszczenie nie będzie przeciążone, lecz nadal eleganckie. To w końcu w jadalni przyjmuje się gości i organizuje rodzinne obiady. Popularnością w jadalniach cieszą się zatem odcienie butelkowej zieleni czy fioletu, czasem sięga się też po przyciemnioną czerwień.

Jakie rolety do biura?

Pokój do pracy to szczególne miejsce w domu, któremu warto poświęcić wiele uwagi. To tam powinna panować najlepsza atmosfera do skupienia się. Dzięki właściwej organizacji  i urządzeniu takiej przestrzeni, wykonywana praca będzie o wiele bardziej efektywna. W nowoczesnych biurach wybiera się minimalizm i stara się nie przesadzić z ilością kolorów. Dobrze sprawdzają się granaty, odcienie niebieskiego, szarości oraz brązy, niektórzy bardzo chwalą sobie także ciemniejsze rolety, wpadające w czerń.

Jakie rolety do dziecięcego pokoju?

Pokój dla dziecka zazwyczaj jest jasny i przytulny, musi podobać się dziecku. W przypadku rolet dobrze jest wybrać pastelowe, wesołe odcienie, takie jak róż czy niebieski. Najlepiej zapytać malucha o zdanie i pozwolić mu wybrać jeden z kilku kolorów, a na pewno będzie cieszyć się taką ozdobą okna. Pastelowe rolety dobrze będą też komponować się z wnętrzem, nawet gdy w środku będzie dużo dodatków – np. naklejek ściennych, kolorowych mebli, obrazów, które zawsze podobają się najmłodszym. Ciemniejsze kolory mogą tutaj nie okazać się aż tak efektowne.

Jakie rolety do sypialni?

Sypialnie powinny zapewniać przyjemną atmosferę, która sprzyja wyciszeniu się i zapadnięciu w spokojny sen. To dzięki właściwej dawce snu i odpoczynku możemy cieszyć się każdym dniem i poprawnie funkcjonować. Rolety w sypialni muszą zapewniać odpowiednie zaciemnienie. Często sięga się tutaj po ciemne barwy, takie jak burgund.

Typy rolet mają znaczenie

Nie warto do całego mieszkania kupować ten sam typ rolet, jedynie zmieniając kolory. Każdy typ rolet ma bowiem odmienne zastosowanie i warto wykorzystać to w zależności od pomieszczeń. Przykładowo rolety dzień i noc są odpowiednie do sypialni, gdzie w ciągu dnia powinno być jasno i przytulnie, natomiast w nocy chcemy zadbać o właściwe zaciemnienie. Rolety plisowane są z kolei odpowiednie m.in. do eleganckich salonów i jadalni, gdyż są bardziej ozdobne niż tradycyjne rolety. Warto też poświęcić wiele czasu na sprawdzenie materiałów. Te bardziej odporne na zabrudzenia nadadzą się np. do pokoju dziecięcego, kuchni oraz łazienki – w tym wypadku powinny być też wodoodporne.

Dobór rolet nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak może się na początku wydawać. Odpowiednie zapoznanie się z dostępnymi opcjami na rynku i wybór pasującego odcienia na pewno sprawią, że klient będzie zadowolony z efektu końcowego. Zakup rolet to rozwiązanie na wiele lat, które będzie funkcjonalne i pozwala na kontrolowanie wpadającego światła o każdej porze dnia i nocy.