Lakiery hybrydowe
7 mins read

Lakiery hybrydowe

Lakiery hybrydowe pojawiły się na polskim rynku parę lat temu i od tamtej pory ich popularność stale rośnie. Niezależnie od tego czy paznokcie są robione w domu czy w salonie kosmetycznym, coraz więcej kobiet decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Co sprawia, że hybryda zyskała tak duże zainteresowanie pań?

Lakiery hybrydowe – czy warto?

Zanim zapadnie decyzja o wizycie w salonie kosmetycznym lub zakupieniu zestawu, warto zastanowić się nad wszystkimi aspektami korzystania z lakierów hybrydowych. Jakie to przynosi korzyści?

  1. Estetyczny wygląd- lakiery hybrydowe cieszą się olbrzymią trwałością. W przeciwieństwie do zwykłych lakierów nie odpryskują ani nie odgniatają się. Zapewniają zadbane dłonie przez około 2 tygodnie, po tym czasie należy zmyć hybrydę i nałożyć kolejną.
  1. Trwałość koloru – gama kolorów jest ogromna, a kolor zachowuje blask i trwałość przez cały czas niezależnie od tego czy wykończenie paznokcia było matowe czy na połysk.
  2. Duży wybór – producenci prześcigają się w komponowaniu coraz to nowych kolorów. Obecna paleta kolorów zawiera kombinacje każdego koloru, zdecydowanie jest w czym wybierać
  3. Oszczędność czasu – paznokcie malowane raz na 2 tygodnie dają możliwość zaoszczędzenia czasu na codzienne poprawki. Lakiery hybrydowe nakłada się nieco dłużej niż standardowe, ale odpowiednio utrwalone trzymają się do czasu ich ściągnięcia.

Lakiery hybrydowe cieszą się dużą popularnością również wśród influencer. Z takiego rozwiązania korzysta wiele znanych osób. W internecie można znaleźć mnóstwo stron poświęconych hybrydzie. Możliwości wzorów i kolorów są nieograniczone, a tutorial cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Czy lakiery hybrydowe są szkodliwe?

W sieci można znaleźć wiele informacji odnośnie szkodliwości lakierów hybrydowych. Jak jest naprawdę? Poniżej wyjaśnienie najczęściej poruszanych kwestii:

-mechaniczne uszkodzenie płytki – nie jest to bezpośrednie działanie lakieru hybrydowego, za zniszczenie płytki paznokcia odpowiada osoba, która wykonuje manicure. Przed nałożeniem lakierów konieczne jest piłowanie płytki, co ma służyć lepszej przyczepności lakieru. Jeśli piłowanie przebiega nieprawidłowo, paznokieć może być osłabiony i kruchy. Efekty uszkodzeń mechanicznych widoczne są dopiero po zdjęciu warstw lakieru. Podobnie sytuacja wygląda podczas ściągania lakieru hybrydowego w nieumiejętny sposób – może to spowodować osłabienie płytki paznokcia.

-promieniowanie UV – promieniowanie emitowane przez lampy jest dużo silniejsze niż promienie słoneczne i ze względu na stężenie może powodować szybsze starzenie się naświetlanych części ciała. Osoby z nadwrażliwością na słońce powinny uważać i sprawdzać czy nie występują żadne działania niepożądane. Promieniowanie ma również działanie rakotwórcze – podobnie jak solarium i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne

Lakiery hybrydowe nie są bardziej szkodliwe niż standardowe lakiery. Najczęstszą przyczyną problemów z płytką paznokcia jest nieodpowiednio przeprowadzony manicure. Zalecane jest korzystanie z usług profesjonalistów lub uważne przeprowadzanie zabiegu samodzielnie. Przed pierwszym samodzielnym nałożeniem hybrydy powinno się skontaktować ze specjalistą.

Domowy salon kosmetyczny

Niektóre kobiety decydują się na wizyty w salonie kosmetycznym gdzie profesjonalistka zajmuje się ich paznokciami. Jest to jednak regularny wydatek, który należy wliczyć w domowy budżet. Lakiery hybrydowe utrzymują się na paznokciach długo i nie ma konieczności ich poprawiania. Jednak ludzkie paznokcie wciąż rosną i po około 2-3 tygodniach odrosty są na tyle widoczne, że ze względów estetycznych zaleca się nałożenie nowego lakieru lub uzupełnienie. Są jednak kobiety, które ze względu na oszczędność lub przyjemność czerpaną z samodzielnego robienia paznokci, decydują się na zakup zestawów domowych. W internecie nie brakuje specjalnie przygotowanych pakietów startowych, które pomogą odpowiednio zadbać o paznokcie. Pakiet startowy powinien składać się z:

– lampy – warto zwrócić uwagę na jej rodzaj oraz moc

– cleanera – płynu używanego do przemywania płytki paznokcia

– wacików bezpyłowych – sprawdzają się dużo lepiej niż zwykłe bawełniane

– lakierów hybrydowych kolorowych– zwykle przy zakupie w zestawie kolory są już wyznaczone, można sobie dokupić inne wedle uznania

– baza pod lakier oraz top nakładany jako ostatnia warstwa

– aceton lub frezarka – frezarka jest zdecydowanie droższym sprzętem, który podnosi wartość zestawu

– polerka, pilnik, patyczki, oliwka, inne dodatki

Jeśli wybór padł na salon kosmetyczny, warto zwrócić uwagę na higienę pracy kosmetyczki oraz sterylność produktów, którymi się posługuje. Bardzo ważna jest również jakość lakieru hybrydowego. Jeśli jego konsystencja budzi jakiekolwiek wątpliwości, nie powinien być zastosowany. Na każdym opakowaniu powinna się znaleźć data ważności. Lakiery hybrydowe powinny zostać zużyte w ciągu 6 lub 12 miesięcy od daty pierwszego użycia. Czas może się różnić w zależności od tego czy chodzi o lakier kolorowy czy bazę lub top. Można skorzystać z tutoriali na stronie producenta albo skorzystać z platformy Youtube, na której nie brakuje filmików zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych, ale szukających urozmaicenia.

 

Jak ograniczyć zagrożenia?

Przed zdecydowaniem się na hybrydę należy upewnić się, że paznokcie są w odpowiedniej kondycji. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przynajmniej raz. Można wówczas zobaczyć jak wygląda poprawne nakładanie lakierów hybrydowych i jakie są kolejne kroki manicure. Jeśli kolejne zabiegi będą wykonywane w domu warto wypytać o wszystkie szczegóły, które mogą budzić pytania lub wątpliwości. Odpowiednia pielęgnacja dłoni będzie kolejnym krokiem – ładne paznokcie to nie wszystko, aby dłoń wyglądała ładnie należy po ostatniej warstwie lakieru hybrydowego (top) nałożyć oliwkę na skórki i wmasować krem do rąk. Jeśli płytka paznokcia jest zniszczona lub osłabiona należy zrobić przerwę –przyczyną będzie nieodpowiednia pielęgnacja i przygotowanie do zabiegu. Zapoznanie się z instrukcją lampy i kolejnymi krokami jest podstawowym krokiem do poprawnie wykonanego manicure.

Lakiery hybrydowe zapewniają trwałość, estetyczny wygląd i komfort użytkowania. Są najlepszą alternatywą dla lakierów standardowych. Należy jednak zadbać o jakość wykonanego zabiegu oraz produktów, które będą na paznokciach przez dłuższy czas.