Czy frezy ceramiczne są bezpieczne dla naturalnej płytki paznokcia? Frezarka oraz dopasowywane do niej końcówki, nazywane frezami, to podstawowe elementy wyposażenia wszystkich gabinetów podologicznych i kosmetycznych. Frezy podologiczne charakteryzują się szerokim zastosowaniem, co wynika między innymi z faktu, że wśród dostępnych na rynku końcówek urządzeń rotacyjnych znaleźć można kilkanaście najróżniejszych modeli. Poszczególne frezy różnią się między sobą rozmiarem, kształtem, jak również rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. W związku z tym nadają się one także do zróżnicowanych czynności i zabiegów podologicznych.
Rodzaje frezów
Podolog chcący wyposażyć swój gabinet staje przed wyjątkowo szerokim wyborem. Przed jego dokonaniem warto więc dokładnie sprawdzić, które frezy najlepiej nadają się do danych zabiegów i co wyróżnia je na tle pozostałych. Wśród dostępnych na rynku frezów znaleźć można między innymi:
- do opracowywania naturalnych paznokci,
- do zdejmowania stylizacji hybrydowych,
- do szlifowania paznokci i skórek,
- do opracowywania pięt,
- do usuwania odcisków.
Ponadto wyróżnia się także:
- frezy stalowe,
- frezy kamienne,
- frezy diamentowe,
- frezy ceramiczne.
Ostatnie z wymienionych, frezy ceramiczne, to stosunkowo nowe, już cieszące się dużą popularnością rozwiązanie. Jego zwolennicy chętnie przedstawiają długą listę zalet ceramicznych końcówek frezarki, choć nie brakuje im także drobnych mankamentów.
Frezy ceramiczne
Frezy ceramiczne używane są najczęściej przy tych samych czynnościach oraz zabiegach co frezy wykonane z węglika spiekanego; najlepiej sprawdzają się więc do skutecznego usuwania z płytki masy żelowej oraz akrylowej, a także do usuwania skórek. Tym, co przede wszystkim wyróżnia frezy z węglika jest wysoki stopień ich twardości i wysoka trwałość. Warto jednak pamiętać, że mimo iż świetnie radzą sobie z twardą warstwą żelu oraz długą pracą, frezy ceramiczne są także stosunkowo podatne na kruszenie. Należy więc zachować szczególną ostrożność podczas pracy z frezami, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia.

Frezy ceramiczne, używane najczęściej do zdejmowania żelu lub warstwy akrylowej nie nagrzewają się i nie przewodzą ciepła, dzięki czemu świetnie sprawdzają się podczas długich zabiegów. Co więcej, gwarantują także większy komfort i poziom bezpieczeństwa pacjentom.
Frezy ceramiczne, podobnie jak wszystkie dostępne na rynku końcówki, posiadają kilka różnych kształtów oraz kolorów, oznaczających ich nacięcia. Najgrubszy z nich to frez oznaczony kolorem różowym, następne – czarne oraz zielony – to frezy grube, natomiast niebieski, czerwony i żółty to kolejno frez średni, drobny i bardzo drobny.
Jeśli chodzi o kształty ceramicznych końcówek do frezarek, przede wszystkim są to frezy stożkowe i walcowe, najlepsze do zdejmowanie masy żelowej oraz frezy kulkowe, które świetnie sprawdzają się przy opracowywaniu skórek. Do ściągania warstwy akrylowej lub żelowej optymalnym dla wielu podologów wyborem jest frez walcowy, oznaczony kolorem czerwonym. Odznacza się wysoką skutecznością, a jednocześnie nie uszkadza naturalnej płytki paznokcia.
- serum z arkady https://kerpro.pl/produkt/aarkada-serum-kolagenowe-do-paznokci-11-ml/
- grzybica paznokci preparaty https://kerpro.pl/kategoria-produktu/problemy/problemy-paznokci/grzybica-paznokci/
- nośniki podologiczne https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kapturki-i-nosniki/nosniki-do-kapturkow/
- destylarka do wody https://kerpro.pl/produkt/yeson-destylarka-wody/
Frezy ceramiczne a naturalna płytka paznokcia
Oceniając i omawiając poszczególne rodzaje frezów zadajemy sobie pytanie o ich jakość i trwałość, szczególne przeznaczenie, ale także – a może przede wszystkim – bezpieczeństwo. Wyjątkowo istotne jest to właśnie w przypadku frezów ceramicznych, z pomocą których zdejmowane są dodatkowe warstwy żelu lub akrylu. Zabieg ten wymaga właściwych umiejętności i precyzji od podologa, jednak niezbędne jest także użycie frezów, które będą jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla naturalnej płytki paznokcia.
Wykonane z tlenku cyrkonu frezy ceramiczne zdecydowanie zaliczają się do takich właśnie końcówek; solidne i odporne pracują w sposób satysfakcjonujący, ale i delikatny oraz w pełni bezpieczny. Zarówno sam materiał, jak i wielkość ząbków frezu zapewniają możliwość ściągnięcia żelowej i akrylowej masy bez ryzyka uszkodzenia naturalnej płytki czy wystąpienia jakichkolwiek podrażnień skórek.
Śmiało można więc powiedzieć, że ceramiczne końcówki frezarek to doskonały wybór, jeśli chodzi o zarówno skuteczne, jak i komfortowe oraz bezpieczne zdejmowanie paznokci żelowych.
Najważniejsze walory frezów ceramicznych
Frezy ceramiczne to końcówki coraz chętniej wybierane przez podologów. Mimo swojej dużej podatności na ukruszenie, z racji wachlarza swoich walorów cieszą się one sporym uznaniem i popularnością. Podczas pracy wykazują się one bowiem znacznie większą trwałością niż inne frezy, a jednocześnie pracują delikatnie, nie wywołując drgań i nie nagrzewając się. Co więcej są one doskonałym wyborem dla wszystkich pacjentów uczulonych na metale. Proste w dezynfekcji i sterylizacji, sprawdzają się zarówno w gabinetach podologicznych, jak i kosmetycznych, z łatwością dopasować je można do niemal każdej frezarki.