Jaki kupić materac do łóżka w sypialni
6 mins read

Jaki kupić materac do łóżka w sypialni

Wszystkim dobrze jest znane porzekadło “jak się pościelisz, tak się wyśpisz”. Jest w tym sporo racji, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie każdego z nas zależy od jakości snu. Jak się o to zatroszczyć? Autor tej sentencji miał pewnie na myśli proces ścielenia łóżka, ale nie mniej ważne niż to, jest spanie na odpowiednio dobranym materacu. Pojawia się w tej kwestii kilka ważkich pytań. Jakie materace dostępne są na rynku? Jakie czynniki musimy uwzględnić, aby trafić z zakupem materaca do sypialni? Gdzie możemy kupić funkcjonalne materace? Postawmy na zdrowy sen i zadbajmy o nasze legowisko!  

Zdrowy sen to podstawa. Jak podejść do zakupu materaca?

Jaki kupić materac do łóżka w sypialniWarto zacząć od tego, że nie ma czegoś takiego, jak materac uniwersalny. Jego wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Inaczej podejdziemy do zakupu materaca, gdy mieścimy się w piórkowej kategorii wagowej, inaczej gdy jesteśmy tężsi i na co innego zwrócimy uwagę, gdy produkt ma służyć parom. Rzeczą istotną przy zakupie materaca do sypialni jest stopień twardości. Osoby szczupłe, sypiające samotnie w swym sypialnianym łóżku nie muszą nabywać specjalnie twardego materacu. Wytrzyma on ich ciężar. Inaczej rzecz się prezentuje w przypadku osób nieco tęższych. Warto wówczas postawić na nieco twardsze materiały. Kolejnym czynnikiem jest sposób ułożenia w trakcie snu. Materac musi być dopasowany do pozycji, którą najczęściej przybieramy w trakcie snu. Przykładowo osoby sypiające na plecach powinny mieć podparcie w okolicy lędźwi i karku. Osobom sypiającym na boku zaleca się wybór materacy, o odpowiedniej miękkości w okolicach obręczy barkowej i miednicznej. Warto też zwrócić uwagę na wzrost. Pomyślicie sobie, okej, w porządku, ale jak podejść do zakupu materaca z myślą o parach? Problem rozbija się o różnice wagowe między kobietą a mężczyzną. Jeśli różnica jest większa niż 20 kg, to warto postawić na zakup dwóch materacy o tej samej wysokości. Jeśli planujecie zmianę materaca, na taki, który zapewni wam większy komfort snu, warto pochylić się nad takimi materiałami, które zapewniają wysoką higienę. Materace, które umożliwiają odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci, są strzałem w dychę, kolokwialnie rzecz ujmując. Akapit ten poświęcony jest cechom dobrego materaca. Dzięki uwzględnieniu tych czynników jesteśmy w stanie wybrać taki produkt, który pozwoli nam czerpać wysoki komfort ze snu. Poniżej omówimy najczęściej spotykane na rynku rodzaje materacy. Ich wybór zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Z czego wykonane są materace? 

Materace spotykane na rynku różnią pod względem materiałów, z których są wykonane. Ich wybór zależy od naszego “widzi mi się”.  Skatalogujmy powszechnie spotykane materace dostępne dla każdego klienta.

  • Materace sprężynowe. Jak sama nazwa wskazuje, podstawą ich budowy są sprężyny. Współcześnie do produkcji takich materacy wykorzystuje się sprężyny wysoko-elastyczne. Cechują się cichą i niezwykle precyzyjną pracą. Sprężyny są gęsto rozsiane i ulokowane w niewielkich woreczkach. Wpływa to na komfort w trakcie snu. Polecić je można małżeństwom do sypialni.
  • Pianka lateksowa. Materiałem, z którego wykonane są takie materace, jest kombinacja lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego. Zjawiskiem działającym na plus dla materaców wykonanych z pianki lateksowej jest miękkość i zdolność do dopasowania kształtu ciała użytkownika. Ma to niebagatelny wpływ na krążenie krwi osoby, która śpi na takim materacu. 
  • Pianka poliuretanowa HR. Cechą rzucającą się w oczy jest elastyczność i odporność na odkształcenia. Materace wykonane z takiego surowca błyskawicznie odzyskują swój pierwotny kształt. Mało tego, umożliwiają znakomitą wentylację powietrza.
  • Pianka termo-elastyczna. Korzyścią wynikającą ze spania na takim materacu jest niesamowity komfort. Materac wykonany z pianki termo-elastycznej idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Polecana jest osobom, które cierpią na odleżyny. Równomiernie rozkłada ciężar ciała, co z kolei redukuje przewracanie się w trakcie snu.
  • Mata kokosowa. Wytworzona jest z włókien kokosowych. Cechuje się wysokimi właściwościami termicznymi i wentylacyjnymi. Unikatowość materacy wykonanych z maty kokosowej polega na twardości materiału. Jeśli nie lubimy efektu zapadania się w materac, to ten rodzaj materacy jest polecany właśnie nam. 

Gdzie kupimy materac do sypialni?

Skoro wiemy już jakie czynniki wpływają na zdrowy sen i poznaliśmy rozmaite rodzaje materiałów, z których wykonane są materace sypialniane, to przejdźmy do ich zakupu. Tu rzecz jest banalnie prosta. Nabyć je możemy za pośrednictwem zwykłych sklepów stacjonarnych oferujących tego typu produkty. Zapytajmy sprzedawcę o polecane materace do sypialni. Powinien udzielić nam wskazówek, co do ich zastosowania. Sporym ułatwieniem jest również możliwość zamówienia odpowiedniego materaca do sypialni w sklepach internetowych. Możemy wówczas przeanalizować stosunek jakości do ceny i skonfrontować opis produktu z opiniami klientów. Reasumując, zakup materacu do sypialni zależy od naszych osobistych preferencji i efektu, którego chcemy uzyskać. Uwzględniwszy rodzaj materiału, wzrost, wagę i właściwości termiczno-wentylacyjne jesteśmy w stanie trafić naprawdę dobry produkt, który posłuży nam przez dłuższy czas.