Poradnik – jak zapisać transkrypcję
6 mins read

Poradnik – jak zapisać transkrypcję

Transkrypcja to słowo pochodzące z języka łacińskiego. Transcriptio oznacza przepisywanie. Zgodnie z nazwą, istotą transkrypcji jest zamienianie nagrań audio bądź wideo na formę tekstową. Osoba odpowiadająca za przygotowanie transkrypcji odsłuchuje plik w formacie audio lub wideo, a następnie odsłuchane treści zamienia na formę tekstową. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak zapisać transkrypcję. 

 

Czym jest transkrypcja? Kim jest transkrybent? 

Jak można się domyślić, transkrybent to osoba, która jest odpowiedzialna za przepisywanie wszystkich odsłuchiwanych nagrań do wcześniej przygotowanego pliku tekstowego. W pierwszej chwili może nam się wydawać, że taka praca nie jest niczym trudnym, jednak w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. To, że ktoś siedzi i słucha jakiś wypowiedzi, a następnie je spisuje, może wydawać się proste i przyjemne, jednak tak naprawdę transkrypcja nagrań może być niezwykle wymagająca i wyczerpująca. Z czego to wynika?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, co należy do obowiązków osób wykonujących transkrypcje. Przede wszystkim, chodzi tutaj o to, że transkrybenci muszą bardzo dobrze orientować się w zasadach poprawnej polszczyzny. To oczywiście nie wszystko. Muszą oni również być bardzo dokładni oraz umieć wczuwać się w emocje osób wypowiadających poszczególne kwestie. Niezwykle ważna jest także umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze, ponieważ znacząco ułatwia to wykonywanie wszystkich zadań. Ten ostatni element jest kwestią wprawy, jednak jeśli ktoś nie umie wystarczająco szybko pisać na klawiaturze, praca transkrybenta może być dla niego w początkowej fazie bardzo mało opłacalna, przez co mocno frustrująca. 

Dla transkrybentów najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy otrzymują oni zleceniodawców, którzy wysyłają im nagrania, w których wszystkie wypowiedzi są głośne i łatwe do zrozumienia. Niestety, to tylko marzenia. W przeważającej większości zlecenia transkrybentów są takie, że mają oni do odsłuchania wypowiedzi zakłócone różnymi szumami, o bardzo słabej jakości. Przeważają tam hałasy, a dodatkowo rozmówcy dość często nawzajem się przekrzykują, co nie ułatwia przygotowania transkrypcji w protranskrypcje.pl. To powoduje, że jedną minutę nagrania trzeba analizować przez minimum kilkanaście minut. 

 

Podstawowe rodzaje transkrypcji. Jak zapisywać transkrypcje? 

Eksperci wyróżniają dwa podstawowe rodzaje transkrypcji. Pierwszy z typów to transkrypcja standardowa, którą zamiennie określa się jako transkrypcję edytowaną, naturalną lub wygładzoną. O co chodzi w takiej transkrypcji? W omawianym rodzaju transkrypcji wszystkie wypowiedzi są spisywane z pominięciem odgłosów uznanych za zbędne. Do takich odgłosów zaliczamy w szczególności zająknięcia, chrząknięcia, westchnienia, powtórzenia i pauzy. Tworząc transkrypcję standardową zachowuje się oczywiście poprawność wypowiedzi w zakresie gramatycznym i składniowym. Osoba przygotowująca taką transkrypcję musi także pamiętać o tym, aby nie zmieniać sensu wypowiedzi. 

Drugi z rodzajów transkrypcji to transkrypcja pełna. Zamiennie nazywa się ją transkrypcją dosłowną. Najprościej rzecz ujmując, jest to transkrypcja “słowo w słowo”, w którym mamy do czynienia z bardzo wiernym zapisem wszystkich wypowiedzi. Transkrybent przygotowujący taką transkrypcję musi pamiętać w szczególności o tym, aby jak najdokładniej odwzorować wszystkie wypowiedzi. Najważniejsze jest tutaj to, że w odróżnieniu od transkrypcji standardowej, w tym rodzaju transkrypcji należy koniecznie uwzględniać wszystkie powtórzenia, odgłosy, wtrącenia oraz błędy gramatyczne popełnione przez rozmówców. 

Który rodzaj transkrypcji stosuje się najczęściej? Statystyki pokazują, że zdecydowanie największą popularnością cieszy się transkrypcja standardowa, gdzie najważniejsze jest przekazanie sensu wypowiedzi z jednoczesnym zachowaniem poprawności zapisu. Duża popularność transkrypcji standardowej uwarunkowana jest przede wszystkim znacznie większą przyjaznością dla czytelników. Wszystkie informacje z nagrania są przedstawione czytelnikowi w taki sposób, że nie ma on problemu z ich odczytaniem.   

Kto potrzebuje usług transkrybentów? 

Oferty realizacji transkrypcji są kierowane do szerokiego grona osób i instytucji. Doświadczenia transkrybentów pokazują, że z ich usług korzystają lekarze, prawnicy, dziennikarze, studenci oraz wszystkie inne osoby, którym zależy na uzyskaniu profesjonalnej, dobrej transkrypcji. Dzięki przekształceniu nagrania audio lub wideo w formę tekstową można zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu. Prawidłowo przygotowana transkrypcja wyróżnia się czytelnością oraz tym, że szybko można odnaleźć fragment, który najbardziej nas interesuje. Z całą pewnością jest to wyjątkowo duże ułatwienie, które znacząco wpływa na komfort pracy tych wszystkich, którzy podjęli decyzję o zainwestowaniu w profesjonalną transkrypcję swoich nagrań. 

Skorzystanie z usługi profesjonalnego transkrybenta jest naprawdę świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy mamy spory plik audio, którego nie chcemy przepisywać samodzielnie. Na rynku działa obecnie mnóstwo profesjonalnych transkrybentów oferujących swoje usługi w niezwykle atrakcyjnych cenach.