Szczecin kurs motorowodny 
6 mins read

Szczecin kurs motorowodny 

Szczecin kurs motorowodny – dlaczego ma tak duże znaczenie? Możliwość poruszania się po jeziorach i morzach jest bardzo kusząca. Z pewnością niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jakie umiejętności i uprawnienia są niezbędne, aby prowadzić jacht na własną rękę. Kurs motorowodny Szczecin to niemalże podstawa do wykonywania tego typu czynności.

Dla kogo przeznaczone jest żeglarstwo? Czym jest patent żeglarski, a także w jaki sposób możemy go uzyskać? Czy możliwe jest pływanie bez patentu? Od czego warto rozpocząć swoja przygodę z żeglarstwem? Na jaki rodzaj szkolenia powinniśmy się zdecydować? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Dla kogo przeznaczone jest żeglarstwo?

Wiele osób zastanawia się, dla kogo przeznaczony jest kurs motorowodny Szczecin, a także samo żeglarstwo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w praktyce nie ma specjalnych wymagań niezbędnych do spełnienia, aby móc rozpocząć żeglugę. Pod żadnym pozorem nie jest wymagany talent bądź nasza sprawność fizyczna. Wiek lub doświadczenie nie ma najmniejszego znaczenia. Co jest więc zatem potrzebne, aby możliwe okazało się uprawianie żeglarstwa, które swoją drogą cieszy się coraz większą popularnością? Odpowiedź wbrew pozorom jest zaskakująca- uśmiech na twarzy, chęci i dobry instruktor, który przedstawi nam skomplikowaną wiedzę w możliwie najbardziej oczywisty sposób. Zadaniem tego ostatniego jest wprowadzenie kursanta w tajniki żeglarstwa, zaczynając od absolutnych podstaw. 

Czym jest patent żeglarski, a także w jaki sposób możemy go uzyskać?

Szczecin kurs motorowodny
Szczecin kurs motorowodny

Kurs motorowodny Szczecin umożliwia zdobycie patentu żeglarskiego. Czym jednak on jest, a także jak go uzyskać? Otóż z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to zwykłe prawo jazdy na jacht. Jeśli zależy nam na tym, aby wyczarterować jacht, a także poprowadzić go na własną rękę, to bez niego się nie obędzie. To właśnie patent uprawnia nas do pływania zarówno po wodach morskich, jak i tych śródlądowych. W naszym kraju wyróżnić można trzy stopnie tego typu uprawnień: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan morski. Osiągając pierwszy stopień możliwe jest prowadzenie jachtów bez ograniczeń po wodach śródlądowych. Co więcej, możemy pływać po wodach morskich do 2 mil od brzegu. Jest jednak jedno kluczowe zastrzeżenie- pływamy jedynie w dzień jachtem, którego maksymalna długość kadłuba może wynosić 12 metrów. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu przytoczyć, że zgodnie z polskim prawem, patent żeglarski na żeglarza mogą uzyskać osoby, które mają więcej niż 14 lat. Niezbędny okaże się kurs motorowodny Szczecin, jak również egzamin na patent żeglarski, który zakończy się powodzeniem. Składa się on zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej.

Czy możliwe jest pływanie bez patentu?

Wiele osób zastanawia się czy możliwe jest poruszanie się po wodach bez patentu. Okazuje się, że polskie prawo dopuszcza taką możliwość. Zakres w tym przypadku jest jednak ściśle ograniczony. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż możemy wypożyczyć wówczas jacht, którego długość kadłuba wynosi maksymalnie 7,5 metra. Właśnie z tego powodu kurs motorowodny Szczecin ma tak duże znaczenie. Po jego ukończeniu możemy przejść do specjalistycznego egzaminu – jego zaliczenie sprawia, że uzyskamy niezbędny patent, który znacznie zwiększa nasze możliwości co do poruszania się po wodzie.

Od czego warto rozpocząć swoja przygodę z żeglarstwem?

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniej szkoły żeglarskiej, jak również odpowiedniego kursu, który będzie maksymalnie dopasowany do własnych potrzeb. Na dzień dzisiejszy rynek oferuje wiele form żeglarskich szkoleń. Przykładem są chociażby kursy stacjonarne, weekendowe, wędrowne. Kurs motorowodny Szczecin ma ogromne znaczenie. Powinniśmy skrupulatnie sprawdzić, jakie doświadczenie ma szkoła, a także jakie uprawnienia posiadają instruktorzy. Najlepiej wybierzmy taką instytucję, która posiada kilkuletnie doświadczenie. Niemniej istotna jest wykwalifikowana kadra instruktorska. Jeśli zależy nam na tym, aby znaleźć obóz dla dzieci, kluczowe jest pedagogiczne przygotowanie sterników. 

Na jaki rodzaj szkolenia powinniśmy się zdecydować?

Okazuje się, że rodzaj żeglarskiego szkolenia zależny jest od tego, jakie mamy preferencje, a także jak dużą ilością wolnego czasu dysponujemy. Przykładowo niektórzy mogą pozwolić sobie jedynie na szkolenie się w weekendy. Równie dobrze może się ono odbyć podczas naszego urlopu bądź wakacji. Kurs motorowodny Szczecin polega na tym, że odbywa się na jednym zbiorniku wodnym. Na jachcie każdego dnia spędzamy kilka godzin, aby zaznajomić się ze sterowaniem i wykonywaniem podstawowych manewrów. Alternatywnym rozwiązaniem jest wędrowny obóz żeglarski- szkolenie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że kursanci spędzają znacznie mniej czasu na jachcie, poruszają się po różnorodnych jeziorach. W praktyce oznacza to, że nabędziemy wówczas mniej doświadczenia.