Cechy idealnego laptopa do pracy
6 mins read

Cechy idealnego laptopa do pracy

Praca przy komputerze może być niezwykle wyczerpująca ze względu na konieczność przesiadywania wielu godzin w jednej pozycji przy biurku. Może to jednak zostać rozwiązane poprzez zastąpienie komputera stacjonarnego laptopem. Co powinno charakteryzować laptopa, na którym będzie można komfortowo pracować w każdych warunkach?

Karta graficzna

Kwestia karty graficznej w laptopie przeznaczonym do pracy będzie ściśle związana z tym, jak owa praca wygląda. Dla grafików oraz projektantów bardzo istotna będzie moc obliczeniowa karty graficzne, z tego względu powinni oni szukać laptopów wyposażonych w pełnoprawną kartę graficzną, nie zaś tylko w zintegrowaną. W przypadku osób, których praca nie jest związana z używaniem wszelkiego rodzaju oprogramowania graficznego, standardowa zintegrowana karta graficzna będzie w zupełności wystarczająca.

Procesor

Element, którego wydajność przyda się absolutnie zawsze, dlatego warto rozglądać się za sprzętem, który posiada dużą moc obliczeniową. Procesor można uznać za swoiste serce komputera, z tego względu nawet laptopy do pracy powinny być wyposażone w jego wydajną wersję. Dzięki temu przyspieszeniu ulegnie wykonywanie działań takich jak chociażby wykonywanie obliczeń w Excelu czy też dokonywanie analiz statystycznych itp. Procesor ma również znaczenie przy ogólnej wydajności komputera, która ujawnia się podczas próby włączenia programu, czy w czasie rozruchu systemu.

Pamięć ram

W tym wypadku jedynie graficy będą potrzebowali dużej jej ilości. Pamięć ram odpowiada za czasowe przechowywanie plików w pamięci i może być przydatna podczas chociażby obsługi profesjonalnych programów do obróbki zdjęć. Umożliwia dodatkowo sprawne działanie wielu programów w tym samym czasie. Dla standardowego użytkownika laptopa do pracy odpowiednią ilością będzie 4 GB.

Dysk twardy

Element bardzo indywidualny, również bardzo mocno związany z przeznaczeniem, jakie mają konkretne laptopy do pracy. Jeśli konieczne jest przechowywanie dużych ilości danych, warto zainwestować w sprzęt posiadający bardzo pojemny dysk twardy, w przeciwnym wypadku nie będzie to konieczne. Laptopy często mają ograniczone miejsce w obudowie, przez co możliwe jest zainstalowanie tylko jednego dysku, Z tego powodu przy niewielkim zapotrzebowaniu na wolną przestrzeń dyskową, warto zainwestować w dysk SSD, który znacznie przyspiesza działanie systemu, jednak ze względu na dużo wyższą cenę od tradycyjnych dysków, może on ograniczyć ilość wolnego miejsca.

Bateria

Jeden z podstawowych kryteriów, jakimi należy kierować się podczas wyboru laptopa do pracy. Zasada jest prostsza, im dłużej, tym lepiej. Nie ma praktycznie żadnych logicznych argumentów, które mogłyby poprzeć stwierdzenie że krótszy czas działania na baterii może przynieść jakiekolwiek korzyści. Ze względu na swoją mobilność, pojemne baterie, które mają laptopy do pracy mogą bardzo ułatwić wykonywanie wielu zadań podczas podróży pociągiem itp. Zwiększą również komfort jakim jest brak konieczności noszenia ze sobą w absolutnie każde miejsce ładowarki. Należy pamiętać, że laptop to przede wszystkim mobilność oraz możliwość pracy w każdych warunkach.

Wielkość

Nie jest to pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy podczas kwestii doboru cech laptopa do pracy, jednak będzie ona miała bardzo duży wpływ na późniejsze korzystanie z niego. Wielkość laptopa będzie określała, jak jest on poręczny zarówno w transporcie, jak i samej pracy. Mniejsze modele na pewno bardzo dobrze sprawdzą się u wszystkich osób, które intensywnie i często podróżują. Kompaktowe rozmiary w takiej sytuacji mocno ułatwią chociażby pisanie artykułów w pociągu. Większe modele będą zdecydowanie najlepszą opcją dla wszelkiego rodzaju domatorów, którzy cenią sobie pracę na laptopie w różnych miejscach niewyposażonych w biurko. Rozwiązuje to problem kłopotliwego transportu, a zarazem umożliwia sprawną pracę w każdej pozycji.

Waga

Kolejny element bardzo istotny przy transporcie, tutaj również zasada jest jedna – im mniejsza tym lepsza. Warto jednak zauważyć, że niższa waga często idzie z pewnymi ograniczeniami, bowiem na czymś trzeba zaoszczędzić, by odchudzić urządzenie. Często jest to niestety bateria, bądź inne elementy, takie jak chociażby stacja dysków. Jest to coraz większa rzadkość w lekkich płaskich laptopach. Warto jednak zaznaczyć, że jest to element który w wielu zawodach będzie bardzo pożądany.

Stacja dokująca

Dzięki temu elementowi możliwe jest podłączenie sprzętu do stacji dokującej. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy z jednej strony dużo podróżują, więc potrzebują mobilnego sprzętu na którym będą mogli pracować zawsze i wszędzie, a z drugiej są miłośnikami pracy przy biurku, kiedy znajdą się już w domowym zaciszu. Dzięki zastosowaniu stacji dokującej przestaje istnieć konieczność przegrywania danych pomiędzy laptopem do pracy a komputerem stacjonarnym. Laptop w tym momencie staje się mobilną stacją roboczą, którą można zabrać absolutnie wszędzie oraz która w odpowiednich warunkach zapewnia bardzo dobre warunki do pracy.

angielski francuski niemiecki hiszpański