Jak działa ochrona obwodowa?
5 mins read

Jak działa ochrona obwodowa?

Jak działa ochrona obwodowa? Każdy obiekt, czy to prywatny dom, czy budynek firmy, wymaga ochrony przed potencjalnymi intruzami. Coraz częściej decydujemy się na różnego rodzaju zabezpieczenia przed takimi zagrożeniami, w tym na tzw. perymetry. Jak działa ochrona obwodowa?

Co to jest ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa to system ochrony, który montujemy na ogrodzeniu danego obiektu https://rcse.pl/ochrona-obwodowa-czym-jest-i-w-jaki-sposob-dziala/. System taki obejmuje całą długość ogrodzenia i rejestruje wszelkie drgania wynikające z nienaturalnego naprężenia materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie. Oznacza to, że jeśli intruz zbliży się do ogrodzenia, a nawet zacznie używać smukłego narzędzia do sprawdzania podnapięcia, dowiemy się o tym już na tym etapie.

Gdzie w grę wchodzi ochrona obwodowa?

Istnieje duża dowolność w korzystaniu z ochrony obwodowej obiektu. Chociaż zwykle myślimy o tym, gdy mówimy o bardzo dużych obszarach, w rzeczywistości ten rodzaj ochrony można zastosować w praktyce również do małych obiektów. Najczęściej taką ochronę wybierają firmy posiadające tereny przemysłowe. Po pierwsze, będziemy mieli ochronę obwodową wokół obiektów takich jak magazyny, hale produkcyjne, firmy z cennym sprzętem. Jednak coraz częściej montujemy je również na ogrodzeniach domów i innych posesji prywatnych.

Na jakim ogrodzeniu można go zamontować?

Jak działa ochrona obwodowa?
Jak działa ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa działa z wieloma różnymi rodzajami ogrodzeń, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Okazuje się, że najlepiej sprawdza się przy najprostszym typie ogrodzenia, czyli siatkowym. Dzieje się tak dlatego, że siatka rozpięta pomiędzy przęsłami jest materiałem bardzo elastycznym, wrażliwym na różne wibracje. Ktoś go szarpie lub dotyka narzędziem, aby sprawdzić, czy jest pod napięciem, co może wzbudzić czujność ochrony obwodowej. Jeśli nie jest możliwe zainstalowanie ochrony obwodowej bezpośrednio na powierzchni ogrodzenia, należy zastosować alternatywę odpowiednią do danej sytuacji. Jednym z nich jest instalowanie systemów ochronnych wzdłuż ogrodzenia, ale pod ziemią lub wręcz przeciwnie – tuż nad jej powierzchnią. Zabezpieczenia obwodowe instalowane pod powierzchnią gruntu wymagają wykopu miejsca na specjalne czujniki. Mogą to być:

  • kabel,
  • kabel parametryczny,
  • czujnik trzęsienia ziemi,
  • czujnik hydrauliczny.

Każdy z nich działa nieco inaczej, ale efekt jest ten sam. W zasadzie nie ma znaczenia, czy system ochrony generuje pole magnetyczne i analizuje jego zmiany, wykrywa i analizuje drgania sejsmiczne, czy po prostu rejestruje zmiany ciśnienia wywołane parciem gruntu. Skutek w każdym przypadku jest taki sam – za każdym razem, gdy intruz zbliża się do naszego ogrodzenia, system reaguje.

System naziemny

Jeśli chodzi o zabezpieczenia obwodowe instalowane na ziemi, to głównie te opierają się na wykorzystaniu sygnałów podczerwieni lub mikrofal. Nadajniki są instalowane przy ogrodzeniu, a system analizuje każde skrzyżowanie wiązek podczerwieni lub mikrofal emitowanych przez potencjalnych intruzów.

Jak działa ochrona obwodowa?

Zasada działania ochrony obwodowej polega na tym, że powiadamia ona intruza o zbliżającym się zagrożeniu, jeszcze zanim intruz spróbuje przebić się przez ogrodzenie. Oznacza to, że inne systemy bezpieczeństwa zostaną aktywowane, zanim rabusie wejdą na Twoją posesję lub spróbują uszkodzić lub sforsować ogrodzenie. Dlatego trudno sobie wyobrazić intruza wchodzącego do chronionego obiektu. Warto zaznaczyć, że osoby znajdujące się w obszarze chronionym mogą swobodnie poruszać się po obszarze chronionym bez obawy o wywołanie alarmu. Informacje o potencjalnych włamaniach otrzymamy tylko wtedy, gdy osoby nieupoważnione będą próbowały sforsować lub przekroczyć ogrodzenie od zewnątrz.

Kiedy system wykryje jakąkolwiek aktywność na dowolnej części ogrodzenia, analizuje charakter tej aktywności. Dzięki temu system rozróżnia czynności spowodowane warunkami pogodowymi. W przeciwnym razie mogą wystąpić bardzo częste fałszywe alarmy spowodowane śniegiem, gradem, wiatrem lub deszczem itp. Analiza pozwala odfiltrować takie przypadki i skupić się tylko na tych, które dotyczą rzeczywistych zagrożeń. Dzięki temu system jest bardziej wydajny.

Czy mogę samodzielnie zainstalować ochronę obwodową?

Sklepy specjalistyczne oferują gotowe systemy ochrony obwodowej, które można kupić i zainstalować samodzielnie na ogrodzeniu. Do każdego z nich powinna być dołączona szczegółowa instrukcja, która zapewni poprawną instalację systemu – oczywiście jeśli wykonamy wszystkie opisane czynności i zrobimy to z dużą starannością.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy uda nam się poprawnie zainstalować system, możemy zlecić wykonanie tego zadania fachowcowi. Często nawet nie musimy kupować systemu. Wiele firm zajmuje się instalowaniem ochrony obwodowej i posiada własny sprzęt. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że fachowiec doradzi nam, jaki rodzaj ochrony odpowiada naszym potrzebom.