Apple pay – jak działa?
6 mins read

Apple pay – jak działa?

Apple Pay to bardzo wygodny i łatwo dostępny system płatności, umożliwiający dokonywanie transakcji za pośrednictwem wielu urządzeń. Jak działa Apple Pay?

Czym jest Apple Pay?

Apple Pay stanowi system elektronicznych płatności obsługiwany przez amerykańską firmę Apple Inc. Używać go można od 2014 roku, choć wówczas dostępny był wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Z czasem jednak uruchamiany był w kolejnych krajach, a w 2018 roku dotarł także do Polski. Usługa niemal natychmiast zyskała dużą popularność, ze względu na wygodę i wysokie bezpieczeństwo transakcji. Według ankiety przeprowadzonej w 2019 roku, aż 94% zapytanych o to Polaków przyznało, że przynajmniej raz w życiu płaciło za coś przy pomocy Apple Pay.

Za pomocą jakich urządzeń można płacić?

Apple Pay dostępne jest na większości urządzeń sygnowanych przez firmę Apple. Oznacza to, że przy pomocy Apple Pay zapłacimy używając następujących urządzeń:

  • iPhone,
  • Apple Watch,
  • iPad,
  • Mac.

Jeśli więc okaże się, że na jakimś urządzeniu tego typu płatności Apple Pay nie są dostępne, jest to dla nas sygnał, że coś nie działa tak jak powinno. Apple autoryzowany serwis  pomoże nam uporać się z takimi problemami.

Jak płacić w sklepach?

Apple Pay umożliwia przede wszystkim dokonywanie płatności za produkty i usługi w sklepach, restauracjach, taksówkach, automatach i innych podobnych miejscach. Zwykle płatność taka dostępna jest w większości miejsc, które obsługują zbliżeniowe płatności kartą i posiadają odpowiednie do tego terminale. Dodatkowo punkty oznaczone będą jedną z dwóch ikonografii. Pierwsza z nich przedstawia ludzką dłoń trzymającą w palcach niewielką kartę i półokrągłe fale. Druga zaś to po prostu prostokąt, w którym zamknięty został symbol firmy Apple, czyli nadgryzione jabłko, połączone z napisem „PAY”.

Uiszczenie płatności przy pomocy skonfigurowanego wcześniej z kartą systemu Apple Pay jest bardzo proste. W pierwszej kolejności wystarczy dwukrotnie krótko nacisnąć przycisk boczny na telefonie. Na ekranie wyświetli się wówczas panel, w którym dokonać możemy uwierzytelnienia płatności. Zrobić to możemy przy użyciu kodu, systemu rozpoznawania twarzy lub odcisku kciuka. Kiedy płatność zostanie uwierzytelniona, wystarczy zbliżyć telefon do terminala, dokładnie tak jak robimy wówczas, gdy płacimy za produkty i usługi kartą zbliżeniową.

Jak płacić za produkty online?

Co ciekawe, system Apple Pay umożliwia również dokonywanie różnorakich płatności w witrynach internetowych. Aby to robić, wystarczy przy dokonywaniu zakupu produktów lub  usług korzystać z przeglądarki firmy Apple – znajdziemy ją pod nazwą Safari.

Używając do tego celu iPhona lub iPada wystarczy, że po wybraniu produktu lub usługi stukniemy w przycisk Apple Pay. Ważne jest, aby za każdym razem sprawdzić, czy wszystkie podstawione dane są poprawne. Płatność potwierdzimy za pomocą kodu, systemu rozpoznawania twarzy lub odcisku kciuka. Istnieje również możliwość potwierdzenia transakcji poprzez dwukrotne naciśnięcie przycisku bocznego w Apple Watch.

Dokonywać płatności za produkty i usługi w Internecie możemy także przy pomocy komputera Mac. Również tutaj wystarczy przy dokonywaniu płatności wybrać wariant Apple Pay. To ważne, by zarówno korzystając z płatności za pomocą komputera zawsze sprawdzić najważniejsze dane:

  • Informacje rozliczeniowe,
  • Adres do wysyłki,
  • Informacje kontaktowe,
  • Kwota do zapłaty.

Informacje te raz wprowadzone podstawiają się samodzielnie, lecz zawsze warto każdorazowo upewnić się, czy są poprawne.

Potwierdzenie transakcji w przypadku komputerów wyposażonych w iTouch odbywa się poprzez przyłożenie kciuka w odpowiednim miejscu. Urządzenie sprawdza, czy nasze linie papilarne są zgodne z tymi zapamiętanymi przez system. Jest to bardzo dobry i niezawodny sposób na potwierdzanie płatności. Nie będzie działał tylko wtedy, jeśli uszkodzeniu ulegnie sam macbook. Serwis urządzeń Apple przyjdzie am wówczas z pomocą. Jeśli nasz komputer nie posiada funkcji iTouch konieczne będzie potwierdzenie transakcji przy pomocy zegarka Apple Watch lub telefonu iPhone.

Kiedy mogą występować problemy z płatnościami?

W praktyce problemy z płatnościami za pośrednictwem Apple Pay zdarzają się niezwykle rzadko. Częściej problemem będzie przerwa w dostawie usług przez dany bank, niż problemy z systemem płatności obsługiwanym przez niezawodną firmę Apple. Jeśli system banku ma jednak przerwę, na przykład ze względu na prowadzone prace modernizacyjne, to oczywistym jest, że nie uzyskamy dostępu do środków, a więc nie zapłacimy przy pomocy Apple Pay.
Podobnie będzie gdy uszkodzone zostanie urządzenie, którym próbujemy zapłacić. W takim wypadku należy urządzenie jak najszybciej naprawić. Wymiana wyswietlacza iphone 7 plus , wymiana szybki apple watch 3 czy wymiana baterii iPhone 8 to podstawowe czynności, które wykonane zostaną w każdym punkcie usługowym, który zajmuje się naprawą tego typu sprzętów. Jeśli zależy nam natomiast na reperacji urządzenia w punkcie dedykowanym sprzętom Apple, warto zawrzeć tego typu informację w wyszukiwanej frazie. Dla przykładu, wpisując w wyszukiwarce hasło naprawa apple Szczecin bez trudu znajdziemy serwisy urządzeń tej firmy w danym mieście.

angielski francuski niemiecki hiszpański