Jak wybrać solidny monitor?
6 mins read

Jak wybrać solidny monitor?

W momencie, kiedy dokonaliśmy wyboru komputera o zaawansowanych parametrach, kolejnym krokiem do skompletowania pełnego sprzętu będzie rozważanie, jakie monitory są aktualnie dostępne na rynku. Precyzyjny obraz to nieodłączny element oddziałujący na wrażenia użytkownika. Zadbajmy o to, aby i w naszym przypadku wybrany model sprawdził się w boju.

Odpowiednia przekątna ekranu

Monitory, które posiadają duże przekątne, nie muszą być koniecznie najlepszym rozwiązaniem. Zdarza się, że dla przeciętnego użytkownika wystarczy obraz 19 lub 20-calowy. Tak naprawdę najważniejsze jest, aby odbierany przez nas widok był w zasięgu naszego wzroku https://vobis.pl/komputery. W przeciwnym wypadku po dłuższym korzystaniu z komputera odczujemy dyskomfort w postaci bólu głowy. Monitory wykorzystywane w pracy powinny być ustawione w bliższej odległości niż 50 cm od naszych oczu. Kolejną ważną kwestią jest to, czy wybrany model nie będzie zajmował zbyt dużej przestrzeni roboczej. Jeśli tak warto rozważyć zakup mniejszego ekranu.

Dostępne proporcje monitorów

Do popularnych rozwiązań w przypadku ekranów można zaliczyć proporcje 16:9, 16:10 oraz 21:9. Pierwszy format odpowiada rozdzielczości 1920×1080 i jest często rozpoznawany pod nazwą Full HD. Jest to rozdzielczość, która sprawdzi się w standardowej pracy biurowej, w trakcie oglądania filmów oraz rozgrywek na konsoli. W przypadku proporcji 16:10 mamy do czynienia z 1200 pikseli. Otrzymany w ten sposób obraz sprawia wrażenie panoramicznej przestrzeni. Nie dziwi więc fakt, że tego typu monitory są chętnie wykorzystywane przez grafików komputerowych. Proporcja 21:9 to opcja dla tych, którzy wymagają od monitorów pełnego obrazu oraz liczą na najwyższą jakość. W przypadku tej proporcji użytkownik może zapomnieć o wystąpieniu czarnych pasków na dole i bokach ekranu, przez co widok wydaje się bardziej pełny. To samo tyczy się odtwarzanych gier.

Rodzaje matrycy

Spośród wielu rozwiązań można wyróżnić matryce TN, IPS, MVA oraz PVA. Pierwszy rodzaj jest często stosowany w przypadku tańszych rozwiązań, jednakże jest on w stanie osiągnąć korzystny czas reakcji wraz z wysoką częstotliwością odświeżania matrycy. Opcja dla graczy, którzy cenią sobie dynamiczną rozgrywkę. Z kolei matryca IPS to technologia oparta na molekułach ciekłego kryształu, które tworzą spójną całość, dzięki czemu otrzymujemy obraz pełen żywych barw. Niektórzy twierdzą jednak, że czerń w przypadku matryc IPS nie jest zbyt głęboka. Ten fakt jest rekompensowany natomiast przez szerokie kąty widzenia, w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. Monitory oparte na tej technologii są dedykowane dla grafików komputerowych oraz osób zajmujących się edycją zdjęć. Z kolei matryce oparte na technologii VA (vertical alignment) to kompromis pomiędzy wariantem TN oraz IPS. Jakość lepsza niż w wersji standardowej, a nieco gorsze od tej IPS. Matryce VA cechuje szerokokątny obraz wraz z wysokim kontrastem.

Dodatkowe funkcje monitorów

Oprócz podstawowych parametrów niektóre modele monitorów oferują swoim użytkownikom dodatkowe funkcje. Dla przykładu można wspomnieć o 3D, które pozwala odtwarzać film nagrany w tej technologii, sprawiając, że czujemy się jak jedna z głównych postaci w samym środku akcji. Z kolei modele oparte na HDR pozwalają otrzymać na ekranie większy zakres barw, zaczynając od tych jasnych, a kończąc na czarnej tonacji. W ten sposób uzyskujemy piękny, żywy obraz, a każdy element wydaje się w pełni zauważony i wyeksponowany. Ciekawym rozwiązaniem są zintegrowane głośniki. Wydawać by się to mogło za mało istotną kwestię, lecz warto zwrócić uwagę, na fakt, że monitory z wbudowanymi głośnikami redukują zbędne ilości kabli, które często są niezbędne w kontekście standardowych modeli. Rynek nowoczesnych technologii wymusza w pewien sposób na producentach nowe funkcje, dlatego też nie dziwią już modele monitorów z ekranami dotykowymi. Wykorzystuje się je w ten sam sposób jak nasz smartfon. Ciekawa funkcjonalność, tym bardziej że powstaje coraz to więcej aplikacji obsługiwanych przez warianty dotykowe. Dla osób, które cenią sobie niesamowite efekty, godnym polecenia są monitory zakrzywione. Matryca o nieregularnych kształtach powoduje, że użytkownik ma poczucie przebywania w centrum obrazu. Zakrzywione monitory wydają się większe, niż są w rzeczywistości.

Podsumowując, rozważając zakup konkretnego modelu monitora, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Następnie powinniśmy wybrać monitor z przekątną obrazu, która zagwarantuje pracę na najwyższym poziomie bez zbędnego zmęczenia wzroku https://vobis.pl/komputery/drukarki-i-urzadzenia-wielofunkcyjne/skanery. W zależności od preferowanej jakości i budżetu można wybrać spośród matryc TN, IPS i VA. Dla niezdecydowanych najlepszym rozwiązaniem będzie model VA, który jakością nie odbiega bardzo od opcji IPS, a jest nieco tańszy. W ostatecznym rozrachunku należy zastanowić się jakie dodatkowe funkcje powinien oferować nasz monitor. Zintegrowane głośniki, zakrzywiony ekran wraz z dotykowym ekranem, to z pewnością model wymarzony przez wielu fascynatów gier komputerowych i nie tylko.