Nauka gry na skrzypcach – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. Skrzypce to jeden z najpopularniejszych instrumentów smyczkowych. Z pozoru gra na nich powinna być łatwa, jednak w praktyce okazuje się problematyczna. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, odpowiedniej konsekwencji i regularności. Warto uzyskać nieco więcej informacji na ten temat, aby zmaksymalizować efektywność nauki.
Od czego powinniśmy rozpocząć naukę gry na skrzypcach? Czy książki do nauki gry na skrzypcach to dobre rozwiązanie? Ile czasu poświęcać na ćwiczenie podczas dnia? Czy inspiracje w świecie skrzypków to pozytywne zjawisko? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z artykułem, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie postawione pytania.
Od czego powinniśmy rozpocząć naukę gry na skrzypcach?
Wiele osób po zakupie skrzypiec decyduje się na wykorzystanie zasobów Internetu w celu poszukiwania źródeł cennych informacji. Niestety takie postępowanie nie jest najrozsądniejsze. Zdecydowanie lepsze wydaje się być znalezienie odpowiedniego nauczyciela. Oczywiście możliwe jest samodzielne uczenie się, jednak będzie nam łatwiej, jeśli nauka będzie odbywała się pod okiem specjalisty, bowiem prawidłowe ugruntowanie wiedzy będzie znacznie mniej problematyczne. Na własną rękę niejednokrotnie nie potrafimy dostrzec poważnych błędów, jednocześnie nauka jest dłuższa i często niepoprawna. Doświadczeni muzycy twierdzą, że współpraca z nauczycielem zupełnie zmienia podejście do nauki. Osoba grająca zyskuje większą świadomość, jednocześnie otrzymuje wyznaczoną, adekwatną do umiejętności drogę nauki. Ważne jest jednak to, aby trafić na doświadczonego korepetytora. Kluczowe jest bowiem to, aby ćwiczenia były dostosowywane do własnych potrzeb. Nauka na własną rękę może odbywać się z wykorzystaniem zasobów dostępnych w Internecie. Należy być jednak uważnym- często źródła nie są zbyt wiarygodne i merytoryczne.
Polecamy szczególnie:
Czy książki do nauki gry na skrzypcach to dobre rozwiązanie?
Niejednokrotnie decydujemy się na to, aby uczyć się grania na skrzypcach bez pomocy innych. W takiej sytuacji godne uwagi są książki. Ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego też z pewnością znajdziemy dla siebie coś, czego szukamy. Większość osób z pewnością będzie zainteresowanych polskimi tytułami. Jedną z najbardziej popularnych pozycji jest “Szkoła gry na skrzypcach”- jest znana od wielu pokoleń i pomogła w nauce wielu osobom. Jest to absolutny klasyk, zatem warto się z nim zapoznać.
Godna uwagi dla skrzypków jest również “Louisa Metza Vioolmethode 1.”. Tam również znajdziemy wiele linijek interesujących ćwiczeń, które mogą znacząco podnieść nasze umiejętności w tym zakresie. Istnieje również książka “Suzuki 1”. W praktyce jest to japońska metoda nauki gry na poszczególnych instrumentach. Znajduje się tam wiele krótkich, stosunkowo prostych utworów, które jednak mogą przysporzyć wiele trudności. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele.
Ile czasu poświęcać na ćwiczenie podczas dnia?
Warto poruszyć również kwestię tego, ile czasu warto poświęcać na naukę gry na skrzypcach podczas jednego dnia. Wiele osób rozpoczyna bardzo intensywnie, mianowicie przez pierwszych kilka tygodni właściwie nie rozstaje się z instrumentem. Nie w każdym przypadku jest to jednak dobre rozwiązanie – niekiedy nasz mózg potrzebuje czasu, aby przetrawić pewne informacje. Pamiętajmy o regularnych przerwach. Warto założyć sobie, że każdego dnia staramy się ćwiczyć przynajmniej 2 godziny. Oczywiście możliwe są odstępstwa, w końcu jesteśmy ludźmi. W jeden dzień mamy więcej chęci i energii, innego dnia natomiast marzy nam się jedynie gorąca kąpiel i relaks. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy byli regularni w tym, co robimy. Znacznie lepsze jest codzienne ćwiczenie przez krótki okres czasu, niż jeden dzień przez kilkanaście godzin. Absolutnym minimum jest jednak godzina podczas jednego dnia. Pamiętajmy o lekcjach z nauczycielem – są one znacznie bardziej produktywne, aniżeli nauka na własną rękę.
Czy inspiracje w świecie skrzypków to pozytywne zjawisko?
Inspirujemy się w wielu kwestiach – podczas urządzania wnętrz, pisania blogów, ale również w muzyce. Jest to jak najbardziej zdroworozsądkowe podejście. Warto mieć swoje inspiracje, przykładowo ulubionych skrzypków lub osoby, które znamy i wyróżniają się czymś niesamowitym. Niejednokrotnie usłyszeć można bowiem ciekawe historie o osobach, które w późnym czasie rozpoczęły przygodę z branżą muzyczną. Każdy ma jakieś inspiracje i z pewnością nie jest to nic złego. W końcu jeśli inni osiągnęli sukces, to dlaczego nam miałoby się nie udać? W sytuacji, kiedy nie inspirujemy się żadnym artystą, wówczas warto obejrzeć kilkunastu artystów. Być może któryś z nich w sposób szczególny przypadnie nam do gusty, zaczniemy go obserwować w mediach społecznościowych, wybierzemy się na jego koncert. Dzięki inspiracji często mamy dodatkową motywację do ciężkiego treningu, regularnych ćwiczeń. Każda metoda, która przybliża nas do upragnionego celu (wysokie umiejętności w zakresie gry na skrzypcach) jest dobra.