Ochrona prawna lekarzy
6 mins read

Ochrona prawna lekarzy

Rozwój medycyny, dostęp do nowoczesnych technik a także wzrost żądań pacjentów sprawia, że lekarze potrzebują, by ktoś chronił ich prawnych interesów. Prawo medyczne już dawno wyodrębniło się spośród innych gałęzi prawa wyrastając z potrzeb rynku. Adwokat od prawa medycznego musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu prawa pacjentów, zasad działania placówek medycznych czy podstaw samej medycyny. Pomoc prawna jest obecnie niezbędna zarówno lekarzom jak i placówkom medycznym, by spokojnie mogły wykonywać swoją działalność.

Stała pomoc prawna

Coraz więcej szpitali i prywatnych placówek medycznych decyduje się, by w spornych sprawach reprezentował ich adwokat od prawa medycznego. Często są oni zatrudniani na stałe, dzięki czemu mogą wspierać poradą prawną lekarzy w bieżących sprawach. A jest ona niezbędna w obliczu tak prężnie rozwijającej się medycyny, sztucznego zapłodnienia czy genetyki. Rozwój ten ma wpływ na ciągle zmieniające się prawo i nowe ustawy, które obowiązują pracowników medycznych. Lekarze muszą przede wszystkim skupić się na wykonywaniu zawodu, a specjaliści od prawa medycznego w każdym momencie czuwają, by ich działania nie wykraczały poza normy prawne.

Wszyscy kojarzymy sceny z amerykańskich seriali, w których to np. próba podjęcia ryzykownej operacji wstrzymywana jest przez szpitalnego prawnika. Blokuje on operację mając na celu dobro szpitala i zapobiega ewentualnym pozwom pacjenta lub jego rodziny. Adwokat od prawa medycznego dba nie tylko o dobrą opinię szpitala, działania w zgodzie z prawem, ale także o kondycję finansową.

Błędy w sztuce lekarskiej

Pozwy o błąd w sztuce lekarskiej z powództwa cywilnego zdarzają się coraz częściej. Pacjenci zgłaszają pozwy także do prokuratury czy do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy. W takim przypadku sąd lekarski musi wszcząć postępowanie, które na późniejszym etapie wykorzystywane jest przez pacjentów w pozwie cywilnym – https://adwokat-seidel.pl/adwokat-prawo-medyczne-warszawa/. Często taki błąd to wcale nie jest wina lekarza, jego zaniedbań czy braku wiedzy. Wynika on raczej z szeregu niesprzyjających okoliczności mających podłoże w stanie pacjenta, czy zbyt późno wykonanej operacji. Lekarz bez odpowiedniej pomocy może nie móc się skutecznie obronić. Adwokat od prawa medycznego od początku wspiera poradą lekarza, reprezentuje go zarówno przed sądem lekarskim jak i cywilnym, co pozwala na stworzenie skutecznej linii obrony.

Powództwa o błędy w sztuce lekarskiej zdarzają się coraz częściej. Wynika to zarówno z coraz większej świadomości pacjentów, ich roszczeniowości i medialności takich spraw. Bardzo często najłatwiej o niepowodzenie zabiegu czy operacji oskarżyć lekarza, a jemu trudno się obronić. Dzisiaj media bardzo szybko podchwytują takie sprawy i od razu ferują wyroki. Dla lekarza bardzo często oznacza to ostracyzm w miejscu pracę, utratę zaufania pacjentów a w konsekwencji nawet zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu. Bardzo ważne, żeby lekarze wiedzieli, że w każdym momencie mogą liczyć na wsparcie, co znacznie ułatwia pracę i pozwala na jej rzetelne wykonywanie.

Podejrzenia o łapówki

Lekarze wykonują zawód, który budzi wdzięczność pacjentów. W czasach minionych pewnym standardem było wręczania drobnych lub bardziej kosztownych prezentów za wykonywane usługi. Często były to dobra materialne, ale zdarzały się również koperty z pieniędzmi, które pozwalały np. na przyspieszenie operacji. Dzisiaj takie sytuacje zostały wyeliminowane, lekarze wręcz boją się przyjmowania nawet najmniejszych dowodów wdzięczności. Niestety zdarzają się podejrzenia o łapówkarstwo z powodu przyjęcia np. czekoladek. Żyjemy w takich czasach, w których bardzo łatwo kogoś oskarżyć a dużo trudniej przywrócić dobre imię. Coraz częściej odnotowuje się przypadki, w których specjalnie wręcza się lekarzowi łapówkę, by mógł zostać nakryty. Podsłuchy czy nagrania też są na porządku dziennym. Dlatego w takiej rzeczywistości niezbędny jest adwokat od prawa medycznego, który reaguje natychmiast, wspiera poradą i reprezentuje lekarza w ewentualnych sporach.

Wsparcie placówek i szpitali

Zatrudnienie specjalistów do prawa medycznego chroni szpitale przed utratą renomy ale także przed ewentualnymi pozwami. Odszkodowania za błędy w sztuce pozbawiają szpitale płynności finansowej, często sięgając nawet kilku milionów złotych. Kondycja wielu placówek medycznych jest w kiepskim stanie, adwokat od prawa medycznego zadba by podpisywane kontrakty z NFZ przynosiły zyski a nie straty. Również stała kontrola przestrzegania prawa przez wszystkich pracowników pozwoli na zaoszczędzenie środków.

Pomoc prawników przyda się również przy przekształcaniu publicznych zakładów opieki zdrowotnej w prywatne placówki. Wiele ośrodków decyduje się na taki krok chcąc uratować placówkę przed likwidacją. Pozwala to na wykonywanie usług prywatnych przy jednoczesnej realizacji kontraktów NFZ. Szpitale bardzo często realizują duże inwestycje, które wymagają przetargów- kancelarie prawne zadbają o ich poprawny przebieg. Pomogą także w wyborze rzetelnego wykonawcy zlecenia.