Ranking książek
6 mins read

Ranking książek

Ranking książek szachowych – na które z nich warto się zdecydować? Szachy w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Do promocji tego sportu przyczynił się popularny serial, a także sukcesy polskich szachistów. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób chciałoby nauczyć się tej gry, a także sukcesywnie podnosić swój poziom rozgrywki. Kluczowe znaczenie mogą mieć książki, które w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju w tym zakresie. 

Jakie książki szachowe są godne polecenia? Które z nich w sposób szczególny warto przestudiować? Czego możemy się z nich nauczyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

W jaki sposób powinniśmy czytać książki szachowe?

Ranking książekZanim przedstawimy nasz ranking książek https://literackigps.pl szachowych, w pierwszej kolejności zastanowimy się nad tym, w jaki sposób powinniśmy je czytać. Przede wszystkim kluczowe jest, abyśmy je przerabiali z szachownicą. Jeśli chcielibyśmy wchłonąć wiedzę w tym zakresie, a także robić postępy, wówczas powinniśmy traktować literaturę, jak zbiór zadań. Warto znaleźć ciche i spokojne miejsce, w którym będziemy mogli zmaksymalizować i wytężyć swoje myślenie. Niemniej istotna jest odpowiednia ilość wolnego czasu. Przed rozpoczęciem treningu warto poinformować o tym domowników. Odłóżmy na bok wszystkie przedmioty i urządzenia, które mogłyby nas rozpraszać- doskonałym przykładem jest telefon i telewizor. Pozycje zawarte w książce warto ustawiać na szachownicy. Przed przeczytaniem komentarza danego autora na własną rękę przemyślmy wybraną pozycję i wykombinujmy, które posunięcie będzie najbardziej optymalne. Najlepszy trening to taki, który jest aktywny. 

  1. “Program szkolenia szachistów”

Nasz ranking książek szachowych rozpoczynamy od serii Goleniszczewa pt. “Program szkolenia szachistów”. Znajdziemy tam absolutne podstawy, które związane są chociażby z elementarnymi zasadami gry w debiucie. Zapoznamy się z matowaniem i podstawowymi motywami taktycznymi. Autor tłumaczy również wszelkie końcówki. W praktyce “Program szkolenia szachistów” zawiera ogromną ilość przydatnego materiału. W bardzo szczegółowy i zrozumiały sposób przedstawiono zagadnienia strategiczne. Jedynym minusem, który na początku może być nieco irytujący, to rozwiązania, które podane są bezpośrednio pod diagramami. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to absolutna encyklopedia wiedzy zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, w zależności od tego, na którą część się zdecydujemy. 

  1. “Mój system”

Na drugim miejscu umieściliśmy pozycję “Mój system”. Nasz ranking uwzględnił tę książkę ze względu na to, że jest to doskonały podręcznik szachowej strategii dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Omówiono tam wszystkie podstawowe pojęcia, a także istotne zagadnienia, które znacząco mogą rozwinąć naszą wiedzę w tym zakresie. Pozycja jest dość obszerna, jednak zdecydowanie warto się z nią zapoznać, aby podnieść poziom swojej gry. Zalecana dla osób, które posiadają ranking w zakresie od 1000 do 1400 FIDE. 

  1. “Końcówki szachowe”

“Końcówki szachowe” to książka, która z powodzeniem wystarczy nam, aby poznać końcówki do poziomu kandydata na mistrza krajowego (około 2000 FIDE). Wyróżnić można tytuły z trzema rodzajami końcówek: z lekkimi figurami, ciężkimi figurami i pionkami. Właśnie z tego powodu seria została uwzględniona w naszym rankingu książek. Jest to absolutna konieczność dla osób, które chciałby podnieść swój poziom gry w końcowej fazie.

  1. “Ocena pozycji i planowanie”

Każdy silny gracz powinien potrafić odpowiednio ocenić pozycję na szachownicy. Na tej podstawie możliwe jest opracowanie i dokładne określenie dalszych ruchów. Ranking książek uwzględnił pozycję “Ocena pozycji i planowanie”, ze względu na to, że po jej przerobieniu nie tylko podniesiemy swój poziom gry, ale również aspekty strategiczne. Autor udziela wielu cennych rad szachistom, którzy są na średnim etapie zaawansowania. Omawiane są konkretne przykłady z prawdziwych partii.

  1. “Sztuka ataku”

Szachy to gra, w której jedna strona atakuje, natomiast druga się broni. Stworzony przez nas ranking książek uwzględnił tytuł “Sztuka ataku”. Jeśli natarcie nie zostanie przeprowadzone w sposób odpowiedni, wówczas możemy wpaść w poważne tarapaty. Książka ukazuje, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać atak, na jakie aspekty zwracać uwagę, a także jak osiągnąć zwycięstwa w spektakularnym stylu. Przeznaczona jest zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych osób. 

  1. “Szybki kurs debiutów”

Nasz ranking książek szachowych zamyka “Szybki kurs debiutów”. Rozpoczęcie rozgrywki w tej dyscyplinie ma niebagatelne znaczenie. Jeśli popełnimy jakiekolwiek błędy, wówczas musimy liczyć się z tym, że przeciwnik szybko nas zdominuje, w konsekwencji nasza partia zakończy się porażką. Warto zapoznać się z absolutnymi podstawami w tym zakresie, a wcześniej wspomniany tytuł z pewnością nam to ułatwi. Książka przeznaczona dla początkujących osób. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl