Jakie są rusztowania?
6 mins read

Jakie są rusztowania?

Jakie są rusztowania? Klienci, którzy chcą zdecydować się na rozmaite konstrukcje z tej kategorii mają naprawdę duże pole do popisu. Po co w ogóle są stosowane rusztowania? Jakie konstrukcje cieszą się natomiast szczególnie dużym zainteresowaniem? Jeśli ciekawi Cię taka tematyka, to tym bardziej warto przeczytać poniższy artykuł.

W jakim celu są stosowane rusztowania?

Jakie są rusztowania?
Jakie są rusztowania?

Branża budowlana bardzo dynamicznie się rozwija. Co rusz są zatem wprowadzane rozmaite rozwiązania, dzięki którym codzienna praca ma być realizowana dokładniej, szybciej i przede wszystkim bezpieczniej. Porządne rusztowania nie wychodzą jednak z mody. Warto zaznaczyć, że są to konstrukcje o specjalnym przeznaczeniu. Składają się one przede wszystkim z poziomych oraz pionowych słupów. Dodatkowo te konstrukcje są wyposażone w specjalne pomosty. Dzięki tym elementom mogą tam przebywać ludzie ze sprzętem, którzy korzystają w czasie realizowania zadań z rozmaitych materiałów, akcesoriów itp. Kiedy konkretnie stosuje się zaś rusztowania w praktyce? Warto zaznaczyć, że te konstrukcje są używane przede wszystkim do realizowania prac rozmaitego typu (budowlanych, remontowych, instalacyjnych itp.) na wysokościach. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem mogą wynajmować konstrukcje albo kupować je na własność. Kiedy zdecydować się na poszczególne opcje? Jeśli dany podmiot regularnie wykonuje np. prace budowlane na wysokościach, to wówczas warto kupować rusztowania na własność. Będzie to bowiem jak najbardziej opłacalne. Jeśli jednak te konstrukcje mają być używane tylko sporadycznie, to wówczas rekomenduje się ich wynajmowanie.

Rusztowania pod kątem zastosowanego materiału

Te tymczasowe konstrukcje są przede wszystkim wykonywane z metalu. Warto zaznaczyć, że ich montaż oraz demontaż (niezależnie od wysokości rusztowania) musi być wykonany przez fachowca posiadającego odpowiednie kwalifikacje (potwierdzone świadectwem oraz wpisem do książki operatora maszyn roboczych). Niekiedy ludzie decydują się na rusztowania drewniane. Są one jednak dużo rzadziej stosowane w praktyce.

Rusztowania rurowo-złączkowe

Do wyboru są m.in. takie konstrukcje. Składają się one głównie ze stalowych rur. Dodatkowo nie brakuje tutaj złączy rozmaitego typu. Przede wszystkim chodzi o elementy krzyżowe, wzdłużne albo obrotowe. Takie konstrukcje posiadają także podstawki, deski bortnicowe, czy płyty pomostowe… Rusztowania rurowo-złączkowe mają swoje zalety i pewne mankamenty. Do tej drugiej grupy można zapisać czasochłonny montaż. Co ciekawe, niekiedy te konstrukcje muszą być bardzo pieczołowicie zaprojektowane, by zapewnić spełnienie norm oraz właściwe bezpieczeństwo. Spora liczba elementów powoduje, że montaż trwa relatywnie długo. Rusztowania rurowo-złączkowe są określane jako wyjątkowo uniwersalne. Wszystko dlatego, że znakomicie nadają się do realizowania tak naprawdę rozmaitych prac (budowlanych, instalacyjnych, czy remontowych itp.).

Rusztowania ramowe

Z czego składają się takie konstrukcje, które nie narzekają na brak zainteresowania? Warto wymienić tutaj płaskie ramy, które zostały pieczołowicie wykonane z dobrej jakości materiałów. Konstrukcja opiera się także na właściwie dobranych oraz zamontowanych pomostach, a także poziomych i ukośnych stężeniach. Te ostatnie elementy są pieczołowicie instalowane do ramy poprzez zastosowanie uchwytów sworzniowo-zapadkowych… W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych konstrukcji, rusztowania ramowe są bardzo proste, jeśli chodzi o montaż, czy późniejszy demontaż. Te zadania są wykonywane szybko i na pewno nie są czasochłonne (szczególnie dla doświadczonych fachowców). Warto wspomnieć o tym, że takie konstrukcje bardzo dobrze sprawdzają się, gdy w toku prac zachodzi konieczność zmiany szerokości stosowanych pomostów.

Rusztowania warszawskie

Bardzo często wybierane są te właśnie konstrukcje… Dlaczego tak się dzieje? Rusztowania warszawskie posiadają moduły. Są one z kolei zbudowane z dwóch pionowych rur, które są połączone dwoma cieńszymi elementami. Kompaktowe gabaryty powodują, że takie rusztowania są często stosowane nie tylko na zewnątrz budynków, ale także w środku konkretnych nieruchomości. Nie dziwi, że konstrukcje warszawskie są określane jako wyjątkowo uniwersalne. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym przypadku także mamy do czynienia z prostym i zarazem szybkim montażem…,

Rusztowania przejezdne

Niekiedy takie konstrukcje są najlepsze pod kątem efektywnej, szybkiej pracy. Szukasz czegoś do błyskawicznego zmieniania miejsca wykonywanego zadania? Często przemieszczasz się z jednej lokalizacji do drugiej? Wówczas nowoczesne rusztowania przejezdne (dostępne u profesjonalnych producentów) będą strzałem w dziesiątkę. Zazwyczaj takie konstrukcje powstają z aluminium. Jest to zaś komponent relatywnie lekki. Dlatego przemieszczanie jest szybkie i zarazem nie wymaga zastosowania dużej ilości siły. Co jeszcze się tutaj liczy? Opisywane rusztowania są dodatkowo wyposażone w kółka oraz pomost z poręczą, która odpowiada za bezpieczeństwo pracowników.