Jakie szkolenia dla księgowych są warte uwagi? Każdy księgowy doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Księgowość, wbrew powszechnej opinii, niejedno ma imię. Jakie kursy powinni wybierać księgowi? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego szkolenia? Odpowiadamy.
Kursy dla początkujących
Wiele osób chciałoby zmienić branżę, w jakiej pracuje. Wybór często pada na księgowość. Niemniej jednak nie sposób znaleźć zatrudnienie w dziale finansowym bez minimalnego przygotowania merytorycznego. Możemy więc zacząć od kursu na asystenta d/s księgowości. Asystent do spraw księgowości to pierwsze stanowisko, jakie zajmiemy, jeśli nie mamy doświadczenia w branży. Wybierzmy się również na kurs fakturowania, dzięki któremu będziemy mogli dodatkowo wystawiać w firmie faktury VAT. Z czasem prawdopodobnie awansujemy na stanowisko młodszego księgowego. Do tego nie potrzebujemy żadnych specjalnych kursów, wystarczy jedynie praktyka. Niemniej jednak jeśli chcemy samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe, to wybierzmy się na kurs dla samodzielnych księgowych. Pamiętajmy, że będziemy wtedy odpowiadać za pełny proces księgowania – od momentu otrzymania dokumentów, aż po wysłanie deklaracji podatkowych. Kurs na samodzielnego księgowego pozwoli nam objąć w firmie niezależne stanowisko. Przydaje się on zwłaszcza osobom, które podjęły zatrudnienie w biurze rachunkowym. Tam bowiem księgowi samodzielnie rozliczają jednostki gospodarcze.
Kursy dla zaawansowanych
Jeśli mamy już pewne doświadczenie w księgowości, powinniśmy wybrać dla siebie nieco inne kursy. Zacznijmy od kursu pełnej księgowości dla zaawansowanych. W ofercie musi znajdować się informacja, że jest on przeznaczony dla osób, które mają już doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W przeciwnym razie możemy trafić na…kurs podstaw księgowania. Kurs z zakresu pełnej księgowości przyda się nawet tym, którzy wiele lat pracują w dziale finansowym. Dlaczego? Ponieważ bardzo często zajmujemy się jedynie pewnym wycinkiem księgowości. Jedni księgują środki trwałe, inni zajmują się płatnościami, jeszcze inni księgowaniem faktur. W praktyce rzadko mamy do czynienia z pełnym procesem księgowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracujemy na samodzielnym stanowisku w biurze rachunkowym. Wtedy też możemy wydawać nam się, że wszystko już wiemy na temat rachunkowości i podatków. Po pewnym czasie możemy poczuć wypalenie zawodowe i niechęć do księgowości. Dlatego też powinniśmy skorzystać z oferty kursów, aby podnosić swoje kwalifikacje i sięgać po więcej. Szczególnie warto zainteresować się kursami na głównego księgowego. Możemy również spróbować swoich sił w doradztwie podatkowym lub rewizji finansowej. Jeśli chcemy założyć własne biuro rachunkowe, skorzystajmy z oferty kursów usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Szkolenia okresowe
Każdy księgowy musi na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Co roku powinniśmy uczestniczyć w kursach z zakresu podatków. Najwięcej zmian pojawia się w przepisach wraz z początkiem nowego roku. Wtedy też możemy udać się na szkolenie. Niemniej jednak dobrze jest raz na jakiś czas usystematyzować swoją wiedzę z zakresu podatków. Większość osób idzie na tego typu szkolenie, gdy zmienia pracę. Każda firma ma bowiem inną specyfikę, w tym również podatkową. Tymczasem ustaw obejmujących podatki jest naprawdę sporo – począwszy od podatku dochodowego, na podatku od nieruchomości kończąc. Okresowe zmiany pojawiają się również w kontekście samej rachunkowości. Księgowi, którzy po raz pierwszy będą samodzielnie tworzyć sprawozdanie finansowe, powinny udać się na szkolenie z tego zakresu. Niestety, stworzenie dobrej jakości raportu finansowego to nie lada sztuka.
Stacjonarnie czy online?
Jeszcze do niedawna większość szkoleń z zakresu księgowości odbywała się stacjonarnie. Dawały one możliwość nawiązania nowych znajomości oraz wymiany spostrzeżeń zawodowych. Niemniej jednak obecnie możemy znaleźć bogatą ofertę szkoleń z księgowości online. Są one skierowane przede wszystkim do osób zapracowanych, a tych przecież w księgowości nie brakuje. W szkoleniach online dla księgowych mogą uczestniczyć zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kurs dla siebie. Niemniej jednak osobom początkującym poleca się raczej szkolenia stacjonarne. Dlaczego? Ponieważ lepiej jest zobaczyć “na żywo” jak wygląda księgowanie. Dotyczy to w szczególności osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z rachunkowością. Wybór pomiędzy kursem stacjonarnym, a online zależy również od naszych własnych preferencji. Niektórzy nie wyobrażają sobie nauki przez internet. Inni zaś nie chcą tracić czasu na dojazdy na szkolenia. Kursy internetowe pozwalają uczestniczyć w zajęciach, które może prowadzić osoba przebywająca na drugim krańcu Polski. Dzięki temu mamy dostęp do wiedzy, której nie moglibyśmy pozyskać stacjonarnie. Pamiętajmy, że kursy online mają taką samą wartość, jak kursy stacjonarne. Co więcej, nawet w przypadku nauki zdalnej możemy pozyskać liczne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.