Roboty do programowania dla dzieci
6 mins read

Roboty do programowania dla dzieci

Ekspansja nowych technologii zbiera obecnie coraz większe żniwo. Nie da się już nigdzie pracować bez użycia komputerowego zarządzania, czy to przemysł, czy też typowa praca biurowa. Dziś dba się coraz częściej o to, aby nawet najmłodsi użytkownicy sieci poznali tajniki programowania. Ma to im pomóc w przyszłości znaleźć dobrze płatną pracę i odnaleźć się na rynku zarządzanym przez kreatorów najnowocześniejszych technologii. Czy warto w sprawy przeznaczone dla dorosłych angażować dzieci? Technolodzy i informatycy zgodnie stwierdzają, że tak. Za kilka lat zarządzanie systemami informatycznymi na dobre obejmie całą Ziemię i wiele dziedzin niezwiązanych z informatyką po prostu przestanie się rozwijać. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat przyswajać sobie wiedzę z zakresu programowania i tworzenia nowych systemów komputerowych. W przyszłości przełożyć się ona może na sukces globalny. A tam, gdzie jest sukces, są też i pieniądze. W nauce zarządzania systemami operacyjnymi mają dzieciom pomóc roboty do programowania.

Dzieci uczą się programować

Są to mechaniczne konstrukcje przybierające postać różnych stworów, dość często przypominających nasze ulubione zwierzęta domowe lub postacie z ukochanych przez najmłodszych bajek i filmów przygodowych. Mimo że roboty do programowania uważane są za zabawki przeznaczone dla dzieci od 3 do 14 lat, w praktyce wcale nie przypominają klasycznych zabawek, jakie daje się najmłodszym do rąk z okazji urodzin czy świąt. Są to bardzo dokładnie i skrupulatnie zaprojektowane obiekty przestrzenne, do których poruszenia, wprawienia w ruch potrzebny jest określony szereg działań. Dziecko na swojej drodze staje przed mega wyzwaniem. Na szczęście system zarządzania takim robotem skonstruowany jest w prosty i łatwy do zrozumienia przez dziecko w wieku szkolnym sposób. Odbywa się więc nauka przez zabawę, można więc sporo się nauczyć i wykorzystać już później tą wiedzę w praktyce, gdy otrzymamy pierwsze własne narzędzie w postaci osobistego komputera. Nauka programowania wciągnąć potrafi dzieciaki bardziej, niż bezmyślne siedzenie przed telewizorem!

Programuj i rozwijaj swój talent!

Co dać może dzieciom fakt, że w ich życie wkroczą roboty do programowania? Kontakt z tego rodzaju urządzeniami daje wiele korzyści. Przede wszystkim, dziecko uczy się obserwacji obiektów w sensie czysto technicznym. Jego zadaniem jest odkryć właściwy sposób zarządzania, aby robot mógł poruszyć zaprojektowaną kończyną, żeby zaczął także emitować dźwięki, a nawet spełniać polecenia, jakie do niego kierujemy! Nauka programowania poprzez zabawę może dostarczyć dziecku mnóstwa wrażeń i wyzwolić w nim smykałkę do dziedzin życiowych, z którymi w przyszłości zdecyduje się związać na dłużej. Programowanie dziś jest niezbędne właściwie wszędzie, w każdym rodzaju przemysłu. Nauka programowania w skrócie przypominać może naukę matematyki, tylko w o wiele przyjemniejszej i bardziej abstrakcyjnej formie. Jeśli zauważasz dodatkowo, że dziecko ma zdolności typowego umysłu ścisłego, lubi różne łamigłówki a do tego często poddaje świat szczegółowym analizom, lubi wyciągać przy tym wnioski – może to oznaczać, że jest doskonałym materiałem na przyszłego programistę!

Konkursy na programistę – już w przedszkolu?

Przeciwnicy stosowania nowoczesnych form edukowania dzieci pod kątem znajomości aktualnych sprzętów technologicznych twierdzą, że przebywanie z robotami od najmłodszych lat sprawia, że dzieci izolować będą się w kontaktach typowo międzyludzkich. To stwierdzenie trochę na wyrost, bowiem roboty do programowania, przypominające swoim wyglądem zwierzęta domowe, mogą w dzieciach wzbudzać właściwie tyle samo empatii, co żywy człowiek. Nauka tego, jak obsłużyć roboty do programowania poza tym uczy dziecko obchodzenia się z delikatną naturą i do tego pomaga mu wykształcać w sobie takie cechy jak cierpliwość, dokładność w działaniu, umiejętność wyciągania wniosków, dbanie o analizę wszystkich etapów zabawy, aby na przyszłość nie popełniać tych samych błędów. Te wszystkie cechy jak najbardziej wypływają z ducha humanizmu. Bez niego żadna dziedzina nauk ścisłych nie byłaby tak bogata. Przyzna to każdy wykwalifikowany matematyk.

Mały informatyk działa i uczy się na przyszłość

Zabawy informatyczne wyzwalają w dzieciach kreatywność nie większą niż książki. Wszystkich sceptycznie nastawionych rodziców spieszymy uspokoić, że przy właściwym rozgraniczeniu proporcji, gdy dziecko ma spędzać przy książkach i robotach taką samą ilość czasu, nic nie zaszkodzi w jego prawidłowym rozwoju. Jedyną przeszkodą w zakupie kreatywnej zabawki do programowania dla dziecka może być jedynie jej cena. Niestety, roboty do programowania dla dzieci są produktami dość kosztownymi, ale zawsze tak jest, gdy jakiś bardzo innowacyjny produkt wchodzi na rynek. Najpierw muszą się nim nacieszyć tzw. „wyższe sfery”, a dopiero potem jest on dostępny dla zwykłych „szaraczków”. Podobnie było wiele lat temu z komputerami przenośnymi oraz aparatami cyfrowymi, może już nie pamiętacie?